Projekty

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Kuchnia łączy narody i pokolenia

Animatorki z grupą seniorek organizują międzynarodowe gotowanie, tańce i inne zajęcia integrujące, ale też tworzą przestrzeń dla dzielenia się uchodźczymi wspomnieniami i dla rozmów kobiet.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
(Nie)widzialne

Animatorki zachęcają młodsze i starsze kobiety do zmian: sposobu ubierania się, fryzury, a przede wszystkim przekonań na temat własnego wyglądu i tego, co wypada, a co nie.

Projekt zakończony
Senior − Reporter

Animatorka zaprosiła osoby 60+ do tworzenia wolontariackiej grupy reporterów dla instytucji kultury. Przygotują się do promowania i relacjonowania wydarzeń kulturalnych.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Zielona ulica, zielona okolica

Animatorka postanowiła pokazać seniorkom i seniorom, że i oni mają wpływ na przyrodę i środowisko. Sposobem na to są m.in. ekologiczne, indywidualne wyzwania.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Mobilny Senior

Animatorki zaprosiły seniorki i seniorów do cyfrowego świata, by w praktyce poznawali przydatne funkcje internetu i mobilnych aplikacji, a także stworzyli własne cyfrowe narzędzie.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Kuźnia Seniora

Animatorki postanowiły stworzyć miejsce, gdzie seniorki i seniorzy (i nie tylko) mogą poprowadzić zajęcia i nauczyć innych tego, co sami potrafią.

Projekt zakończony
Ścieżka po zdrowie

Animatorzy przygotowali program poprawiających samopoczucie i nastawionych na integrację zajęć ruchowych połączonych z grą w speed-ball.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Od Seniora do Juniora

Animatorki razem z grupą seniorów i młodych ludzi, przy wsparciu m.in. leśnika i pszczelarza pomagają rodzinie łabędzi i okolicznej przyrodzie.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Kierownica w Twoich rękach

Animatorki przygotowały projekt z myślą o seniorkach i seniorach, którzy przestali prowadzić auto. Powrót do dawnej umiejętności pomoże działać na rzecz innych.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Robakologia w ziołach

Połączenie pasji animatorów stało się punktem wyjścia do zaproszenia mieszkanek i mieszkańców do wspólnego poznawania przyrody i jej znaczenia dla ludzi.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Crazy Babki – pogotowie muzyczne!

Śpiewająca grupa seniorek Crazy Babki we współpracy z młodszymi rozszerza działania między innymi o domowe koncerty dla starszych osób.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Drzewa wspomnień: seniorzy i młodzi dla klimatu

Animator zaprosił mieszkańców w różnym wieku do działań na rzecz ochrony klimatu. To m.in. sadzenie drzew symbolizujących wspomnienia i tworzenie ekologicznego ogrodu społecznego.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Solecka Senioriada

Animatorzy zaproponowali zajęcia bardziej i mniej aktywnym starszym osobom, które nowe umiejętności taneczne, rękodzielnicze i fotograficzne pokażą podczas wielkiego święta seniorów.

Projekt zakończony
Spójrz na mnie inaczej

Animatorki zaprosiły osoby starsze i młodzież do świata fotografii. Zaproponowały uczestnikom poznawanie historii tej dziedziny sztuki i praktyczne zajęcia z profesjonalistami.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Dbamy o świat dla naszych wnuków

To odpowiedź na wyzwania związane ze środowiskiem i klimatem. Animatorki pokazują, jak zmiana codziennych nawyków może przyczynić się powstrzymania zmian klimatycznych.

Projekt zakończony
Nasza Rawka

Wspólne spływy kajakowe i spacery to okazja do sprzątania rzeki i okolic. Zdjęcia zaśmieconych miejsc trafią na internetową mapę.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Lubię Białogard, bo…

Idea projektu wynika z przekonania animatorek, że opinie osób starszych często pozostają niewidoczne. Formą międzypokoleniowego dialogu jest wspólne tworzenie filmu.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Pary językowe – kultura w mieście

Animatorki zaprosiły seniorki i seniorów do rozmów w polsko-ukraińskich duetach, wspólnego poznawania kultury i sztuki, a także tworzenia przewodnika po instytucjach kultury

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Timoszka znany i nieznany

Animatorki zaprosiły mieszkańców swojej wsi do poznawania losów i twórczości żyjącego tu kiedyś malarza prymitywisty Tymoteusza Muśki. Razem wystawią sztukę o nim.

Projekt zakończony
Wspomnienia na przyszłość – interaktywny przewodnik po Sołectwie Gołogóra

Mieszkańcy wsi opracowali interaktywny przewodnik po sołoctwie Gołogóra. Po zeskanowaniu kodów QR, umiejscowionych w różnych punktach wsi, można wysłuchać wspomnień mieszkańców i zobaczyć, jak wybrane miejsce wyglądało kilka lub kilkadziesiąt lat wcześniej.

Projekt zakończony
Zatrząś Łodzią w rytmie hip hop

Seniorki i seniorzy z grupy „Yoł Yoł Seniorzy” nauczyli się, jak prowadzić zajęcia taneczne, a następnie wyruszyli do świetlic środowiskowych, domów kultury oraz szkół, aby uczyć dzieci i młodzież tańca hip-hop.

Projekt zakończony
Zabawy z brodą

Animatorki zachęciły grupę seniorek i seniorów do wspomnień o dzieciństwie, żeby razem odtworzyć dawne gry i zabawy, pokazać je dzieciom i wspólnie się bawić.

Projekt zakończony
Dawne i nowe zabawy podwórkowe, czyli Ballada o Kulaniu Felgi

Seniorzy 60+ podzielili się wspomnieniami na temat gier i zabaw swojego dzieciństwa. Wspólnie z animatorami i rzemieślnikami odtworzyli rekwizyty i stworzyli scenariusze zabaw: śląskich, polskich, niemieckich, czeskich, żydowskich, kresowych i ukraińskich.

Projekt zakończony
Tworzenie grafik komputerowych i animacji w duetach międzypokoleniowych

Seniorzy oraz juniorzy (młodzież 12-19 lat) wezmą udział w profesjonalnych szkoleniach z zakresu tworzenia grafik komputerowych oraz animacji poklatkowych.  Seniorzy, we wsparciu juniorów, stworzą grafiki i animacje, które zaprezentują na finałowej wystawie w Domy Kultury Stare Babice.

Projekt zakończony
Piękno nie ma wieku

Animatorki zaplanują warsztaty, m.in. z projektowania biżuterii, które będą pretekstem do dialogu o  starości, młodości, tolerancji i różnorodności. W końcowej fazie projektu zostanie zorganizowana międzypokoleniowa sesja zdjęciowa z wykorzystaniem zaprojektowanej biżuterii. Fotografie będą opowieścią o pięknie w każdym wieku i porozumieniu bez barier.

Projekt zakończony
Sfastrygowani vol. 2

Sfastrygowani vol. 2 to kontynuacja projektu z XIV edycji. Uczestnicy nauczyli się szyć i stworzyli kostiumy teatralne dla pracowników biblioteki, wolontariuszy i członków nowej senioralnej grupy teatralnej, która wystawiła spektakl podczas Światowego Dnia Bibliotekarzy.

Projekt zakończony
Jak się żenić, to się żenić

Uczestnicy zrekonstruowali wesele z czasów PRL-u. Weselnej rekonstrukcji towarzyszyła wystawa fotograficzna pt. „Monidło”. Na imprezę weselną zostali zaproszeni mieszkańcy Suchedniowa w różnym wieku.

Projekt zakończony
Pora na kabarecik

Senioralna grupa kabaretowa, powołana przy klubokawiarni i fundacji im. Józefa Fettera „Pora na seniora”, przygotowała autorski spektakl kabaretowy. Dzięki wspólnym działaniom grupa chciała dotrzeć do szerszej grupy seniorów oraz młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym.

Projekt zakończony
Kuchnie świata

Seniorki i seniorzy wspólnie gotowali potrawy z różnych części świata. Przygotowali dania m.in. z Meksyku, Chin, Afryki, Bułgarii i Wenezueli. Do smakowania i biesiadowania zaprosili bliskich, znajomych oraz osoby korzystające z pomocy społecznej.

Projekt zakończony
Twórcza Wioska Baszowice

Seniorki z Baszowic zaprezentowały swoje prace z  zakresu różnych robótek ręcznych, poprowadziły międzypokoleniowe warsztaty z szydełkowania oraz stworzyły instalację artystyczną w lokalnej przestrzeni publicznej.

Projekt zakończony
Okiem smartfona na industrialną przyrodę

Uczestnicy wzięli udział w plenerowych warsztatach fotograficznych, doskonaląc swoje umiejętności wykonywania zdjęć smartfonem. Fotografowali przyrodę miejsc poindustrialnych na terenie Bytomia, Tarnowskich Gór i Katowic. Zwieńczeniem projektu była wystawa.

Projekt zakończony
Crazy Babki śpiewem zarażają

Crazy Babki z Orli zorganizowały koncerty w domu dziecka, w lokalnych Domach Pomocy Społecznej oraz indywidualne występy dla seniorów zależnych, którzy z powodu swojego stanu zdrowia nie uczestniczą w kulturze lokalnej. Koncerty połączono z warsztatami wokalnymi dla seniorów i dzieci, rozmowami o lokalnych tradycjach śpiewaczych oraz spisaniem dawnych pieśni i przyśpiewek.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Klub „In Tempo Nova” – szybki szlak do integracji polsko-ukraińskiej

Klub „In Tempo Nova” to miejsce, w którym będą działać osoby z Ukrainy i seniorzy z Tczewa. W ramach cyklicznych spotkań odbędą się wykłady dotyczące praw człowieka, zajęcia taneczne i kulinarne, wieczorki literackie, zajęcia z psychologiem oraz wycieczki po okolicy.

Projekt zakończony
Moja ulica, moja okolica

Seniorzy, wykorzystując zdjęcia rodzinne oraz fotografie miejsc i zdarzeń ze swojego dzieciństwa i młodości, stworzyli na nowo historię Olsztyna na podstawie własnych mikroopowieści. Uczestnicy projektu nie tylkocwrócili do wspomnień, ale także uświadomili sobie, jak zmieniła się „ich ulica i okolica”.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Moja i Twoja kuchnia. Jak smakują polsko-ukraińskie pierogi

Uczestnicy zorganizują warsztaty kulinarne, w czasie których będą przygotowywać regionalne potrwy z Polski i Ukrainy. Projekt zakończy wieczór polsko-ukraiński, okraszony tradycyjnymi pieśniami i  przyśpiewkami.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Co nas łączy, co nas dzieli

Głównym celem działań jest promocja wolontariatu w społeczności lokalnej. Animatorzy chcą wzmocnić grupę wolontariuszek/y, która utworzyła się wokół wsparcia dla Ukrainy oraz pragną zachęcić innych mieszkańców do angażowania się w szeroko rozumiany wolontariat.

Projekt zakończony
Utrwalamy wspomnienia pionierów polskiego złota

Cykl spotkań najstarszych pracowników Tarnobrzeskich Zakładów Siarkowych „Sierkopol” i nagranie filmu dokumentalnego o „siarkowcach” i ich wpływie na rozwój miasta.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Roszczep pasji i talentów

W ramach projektu zostaną zorganizowane międzypokoleniowe warsztaty: edukacyjno-aktywizujące, wolontariackie i obywatelskie. Uczestnicy zbiorą informacje na temat umiejętności i talentów, jakie mają mieszkańcy wsi. Jako wydarzenie finałowe zorganizują wiejski jarmark pt. „Roszczep pasji i talentów”.

Projekt zakończony
Jak dyskutować? Debata oksfordzka dla seniorów

Projekt obejmował warsztaty metodyczne dla seniorów z zakresu organizowania i przeprowadzania debat oksfordzkich. Jego głównym celem było budowanie dialogu międzypokoleniowego.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Połączeni muzyką

Projekt skierowany do osób grających, śpiewających, tańczących ze wszystkich grup wiekowych, ze szczególnym uwzględnieniem seniorów, cudzoziemców, uchodźców, którzy chcieliby kontynuować swoje muzyczne zainteresowania w zorganizowanej grupie artystycznej.

Projekt zakończony
Okolica nas zachwyca

Animatorki zaprosiły grupę seniorek i seniorów do działań promujących walory turystyczne i przyrodnicze Opola Lubelskiego i najbliższych okolic. Razem stworzyli przewodnik – w wersji online i papierowej.

Projekt zakończony
Ziółka i pszczółki

Seniorki i seniorzy oraz młodsi uczestnicy podczas spacerów i warsztatów poznawali m.in. lokalne zioła i życie pszczół. Efektem wspólnych działań jest aplikacja na telefon – gra o ziołach.

Projekt zakończony
Fabryka pomysłów

W XIV edycji konkursu seniorki seniorzy z dzielnicy Skierniewice-Rawka stworzyli album „Rawent – wspomnienia utkane ze słów i obrazów”. Przygotowali się do tego podczas twórczych warsztatów.

Projekt zakończony
Przebłyski pamięci – Dubno społecznie

Animatorzy wraz z grupą seniorską chcieli zachować i przekazać kolejnym pokoleniom pamięć o historii wsi. W tym celu zorganizowali Społeczne Muzeum Wsi Dubno.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Cieplice Śląskie-Zdrój dawniej i dziś

Animatorzy znaleźli sposób na wzbudzenie zainteresowania historią najstarszego uzdrowiska w Polsce – osobiste wspomnienia seniorek i seniorów będą opublikowane w formie podcastów.

Projekt zakończony
Tamte dziewczyny – wspomnienia w kolorze sepii

Animatorki postanowiły zachęcić seniorki do dzielenia się wspomnieniami z młodości na chwilę przed zamążpójściem. Powstanie album z ich historiami i zdjęciami, a także wystawa

Projekt zakończony
Kolory wyobraźni inspirowane krajobrazem świętokrzyskim

Animatorki zaprosiły grupę seniorek seniorów do działań artystycznych. To między innymi plener malarsko-fotograficzny z wystawą prac i nauka nowych technik plastycznych.

Projekt zakończony
Dbamy o las i kąpiemy się w nim!

Animatorzy zaprosili seniorki, seniorów i młodzież do inicjatywy na rzecz dbania o las i korzystania z jego dobrodziejstw. Wezmą udział w akcji sprzątania lasu i nauczyć się, jak odbierać go wszystkim zmysłami.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Męska szopa w Krainie Vesny

Na Pogórzu Wiśnickim przy osadzie turystycznej powstaje miejsce, do którego animatorzy zapraszają przede wszystkim mężczyzn w wieku senioralnym – będą razem majsterkować i budować sprzęty ogrodowe.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Sfastrygowani

Pomysł na projekt zrodził się z pasji starszej animatorki, która przez wiele lat szyła kostiumy teatralne. Uczestnicy biorą udział w cyklu warsztatów krawieckich, scenograficznych i charakteryzacji.

Projekt zakończony
Pogotowie ogrodnicze

Ogród to pasja inicjatorów, postanowili więc stworzyć grupę, która będzie pomagać w pracach ogrodniczych okolicznym mieszkańcom i dzielić się swoimi umiejętnościami.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Wszystkim „Przydasie”

Animatorzy zaprosili starszych i młodszych mieszkańców na serię warsztatów z majsterkowania i zachęcają do tworzenia nowych rzeczy ze starych przedmiotów

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Domki od seniorki

Animatorki zaprosiły dzieci i osoby starsze do działań ekologicznych. Wspólnie biorą udział w zajęciach z ornitologiem, leśnikiem i pszczelarzem, przygotowują domki dla ptaków i owadów, karmniki i poidełka.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Klub Seniorek i Seniorów Nowoczesnych – Projekty Liderów

W ramach działającej przy warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej wspólnoty osób zainteresowanych współczesną sztuką powstało Koło Sympatyków Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Historia zapisana w szkle

Nawiązując do setnej rocznicy powstania Huty Szkła Nadbużanka, animatorzy z międzypokoleniową grupą zbierają związane z zakładem wspomnienia pracowników, ich dzieci i wnuków.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Krośnieńskie Archiwum Społeczne – SEZON 2 – idziemy na miasto

W drugiej edycji projektu  animatorzy skupili się na teraźniejszości: budowaniu sąsiedzkości i idei „krośnianizmu”. Zależy im na włączaniu uczestników w tworzenie inicjatywy i na tworzeniu więzi.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Nie do śmiechu… a jednak! :)

Śmiech dodaje energii, rozładowuje stres i sprawia, że świat staje się piękniejszy. Animatorka zaprosiła seniorki i seniorów na sesje jogi śmiechu, wspólne rozmowy i spotkania.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Poznaj historię w opowieści ukrytą. Bełk widziany oczami seniorów

Dzięki zebranym wspomnieniom seniorów powstaje przewodnik po miejscowości i tablice informacyjne. Uczestnicy mogą też wziąć udział w kursie przewodnickim.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Debaty seniorów

Projekt wyrósł z pasji animatorów: szukania sposobów porozumienia ponad podziałami. Przygotowani na warsztatach uczestnicy prowadzą debaty dotyczące wybranych przez siebie ważnych tematów.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Trzeci Wiek dla Młodzieży

Grupa seniorek i seniorów zaproponowała wspólne działania uczniom młodzieżowego ośrodka wychowawczego znajdującego się w okolicy. To między innymi warsztaty kulinarne, rękodzielnicze i taneczne.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Wtorkowe spotkania międzypokoleniowe

Grupa wolontariuszy z lokalnego klubu seniora stworzyła plenerową biblioteczkę w samym centrum miejscowości i zaprosiła dzieci na regularne międzypokoleniowe spotkania czytelnicze.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Bogucice – tu jestem w akcji!

Animatorzy wspólnie z mieszkańcami Bogucic, chcą zadbać o tę historyczną dzielnicę Katowic. Sposobem na to są m. in. debaty, spotkania warsztatowe i eko-patrol.  

Projekt w trakcie realizacji/trwa
PoŁączeni. Siejemy możliwości

Animatorki chcą wspólnie z seniorami rozkochać w przyrodzie najmłodszych i tworzą miejsce, jakiego jeszcze tam nie było – łąkę. To zielona przystań z ławeczką i dobrą lekturą.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Łapacze snów w Książeczkach-poduszeczkach

Projekt międzypokoleniowy, podczas którego rybniccy seniorzy współpracują z młodzieżą z placówek wsparcia dziennego. Razem tworzą książeczki-poduszeczki i łapacze snów

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Klub Seniorek i Seniorów Nowoczesnych

Animatorzy tworzą przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej wspólnotę seniorów zainteresowanych sztuką współczesną, proponują m.in. wykłady, warsztaty i spacery.

Projekt zakończony
Mobilna strefa dawnych gier i zabaw dla całej rodziny

Animatorki chciały pokazać dzieciom i młodzieży, jak ich dziadkowie spędzali czas w dzieciństwie, jakie mieli pomysły na zabawy. Z działań skorzystały wszystkie pokolenia.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Lecimy w kulki

Animator, fan gry w boule, postanowił podzielić się tą pasją z młodym pokoleniem i innymi mieszkańcami miasta. To sposób na międzypokoleniową zabawę i poprawę kondycji.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Historia kina w… Parzęczewie – utworzenie Klubu Filmowego

Animator, miłośnik kina, tworzy klub filmowy, aby podzielić się z innymi swoją pasją i przybliżyć atmosferą oczekiwania na seanse oraz dyskusji o obejrzanych filmach. 

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Przenikanie Kultur

Na pograniczu kaszubsko-kociewskim animatorka chce zachęcić sąsiadów i znajomych do wspólnych działań międzyregionalnych, których tematem i pretekstem jest haftowanie. 

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Fachowcy na start

Animatorzy znaleźli sposób na zachęcenie seniorów do aktywności fizycznej: usługa brygady fachowców w zamian za wzięcie udziału w zajęciach rekreacyjno-sportowych.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Teatr Powernennia

Międzypokoleniowa grupa teatralna tworzy uliczny spektakl na podstawie wspomnień starszych przedstawicieli mniejszości ukraińskiej w Przemyślu.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Stara miłość nie drewnieje

To międzypokoleniowy pomysł na połączenie historii i tradycji z nowoczesnością. Na starych wrotach stodoły siłami mieszkańców gminy powstaje kolorowy mural.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Międzypokoleniowy taniec igły z nitką

To cykl warsztatów z szycia i ozdabiania ekologicznych toreb zakupowych. Działania są skierowane przede wszystkim do seniorów, osób z niepełnosprawnością oraz ich rodziców.

Projekt zakończony
STAR. Pokolenia

Działania wielopokoleniowe pod hasłem „STAR. pokolenia” to sposób na zachowanie i utrwalanie dziedzictwa miasta, m.in. przez stworzenie tematycznych gier planszowych.

Projekt zakończony
 Per Asperger ad Astra

Animatorzy we współpracy z odpowiednimi instytucjami i organizacjami oraz seniorami wolontariuszami chcą wesprzeć osoby z zespołem Aspergera i ich rodziny. 

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Gorzowskie spacery

Wspólna aktywność na świeżym powietrzu połączona z poznawaniem oraz opracowaniem tras spacerowych dostępnych dla osób starszych i osób z niepełnosprawnościami.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
ReNOWAtornia

Animatorzy wpadli na pomysł stworzenia warsztatu, gdzie uczestnicy mogą odnawiać stare meble i przedmioty. To międzypokoleniowa przestrzeń twórczej pracy i spotkań. 

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Krośnieńskie Archiwum Społeczne – historia osiedla Tysiąclecia

Animatorzy chcą zwiększyć zaangażowanie mieszkańców osiedla w współtworzenie przestrzeni, która ich otacza, w dialog międzypokoleniowy i budowanie sąsiedzkich relacji

Projekt zakończony
Spacery filmowe: nasze kino

To cykl międzypokoleniowych spotkań mieszkańców Włocławka i okolic, podczas których uczestnicy odtworzyli i utrwalili historię dawnych lokalnych kin.

Projekt zakończony
Wróćmy do siebie

To hasło, z jakim animatorka zwraca się do mieszkańców miejscowości, których podzieliły dwie miejskie inwestycje. Wspólne działania pomogą im dojść do porozumienia

Projekt zakończony
Seniorwizacja. Efekt impro

To zajęcia improwizacji teatralnej dla początkujących i zaawansowanych seniorów, przygotowujące do wspólnych, międzypokoleniowych występów na scenie.

Projekt zakończony
Międzypokoleniowa Akademia Muzyczna

Kameralne koncerty muzyki klasycznej, przy okazji których można porozmawiać z wykonawcami

poszerzają horyzonty i pozwalają spędzić czas z bliskimi.

Projekt zakończony
A SKĄD: opowiadania mieszkańców Kosewa

Celem projektu było zachowanie i ocalenie od zapomnienia, a także spopularyzowanie wspomnień mieszkańców Mazur. Powstało wspólne dzieło – książka o ich historiach.

 

Projekt zakończony
Taniec z Parkinsonem

Idea projektu to dzielenie się profesjonalnych tancerzy i performerów swoimi doświadczeniem i umiejętnościami z osobami dotkniętymi chorobą Parkinsona.

Projekt zakończony
Po sąsiedzku – zaangażowani i twórczy w Ozorkowie

To cykl spotkań integrujący lokalną społeczność wokół kawiarenek sąsiedzkich zlokalizowanych w dwóch częściach miasta. Były zajęcia tematyczne, warsztaty i rozmowy.

Projekt zakończony
Bierutów – miasto nad Widawą

Międzypokoleniowe warsztaty rękodzielnicze tematycznie związane z lokalną rzeką i przyrodą. Dzieci poznawały metody zdobienia tkanin, powstały instalacje zdobiące miasto.

Projekt zakończony
 Uwolnić marzenia

Działania skierowane do seniorów i dzieci z domów dziecka oraz rodzin zastępczych, którzy wspólnie tworzyli techniką poklatkową filmiki na temat swoich marzeń.

Projekt zakończony
Niezłe Ziółka – pracownia zielarska we wsi Sobolewo

Oddolna inicjatywa, która nawiązuje do zielarskiej tradycji okolicy. Podczas międzypokoleniowych warsztatów każdy z uczestników mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego.

Projekt zakończony
Tarnobrzeskie Spotkania Teatralne

Międzypokoleniowa grupa przygotowała program kabaretowy, którego tematyka i forma zostały dobrane z myślą o seniorach. Spektakl pokazano publiczności.

Projekt zakończony
Art Szkoła

To mobilne warsztaty artystyczne dla mieszkańców okolic Wysina. Artyści i wolontariusze dotarli do wsi i osad, aby zapewnić im możliwości rozwoju artystycznego.

Projekt zakończony
Halofon

Telefoniczny system wsparcia dla starszych, samotnych osób, z którymi regularnie kontaktują się seniorzy wolontariusze i rozmawiają o codziennych sprawach.

Projekt zakończony
Fabryka pomysłów

Międzypokoleniowe działania związane z historią osiedla, które wiele lat temu powstało przy zakładach Rawent. To m.in. warsztaty artystyczne, grupa teatralna i wystawa zdjęć.

Projekt zakończony
Ustąp miejsca seniorowi

Międzypokoleniowa akcja społeczna w lokalnych autobusach, której celem jest pobudzenie w młodym pokoleniu empatii i uważności na potrzeby osób starszych.

Projekt zakończony
Majsterkowanie, które łączy pokolenia

To zaawansowane działanie skierowane do osób pasjonujących się inżynierią i robotyką, a także warsztaty dla poczatkujących i wspólne konstruowanie robotów.

Projekt zakończony
Starko/Starzyku pogodej z nami

To historia mówiona śląskiego miasteczka Dobrodzień. Spotkania, rozmowy i nagrania przyczyniły się do zachowania języka gwarowego i pamięci o nim.

Projekt zakończony
Senior w akcji resocjalizacji

To seniorski pomysł na włączenie się w proces resocjalizacji osadzonych – kompleksowa oferta zajęć, warsztatów twórczych, koncertów i wspólnych wycieczek.

 

Projekt zakończony
Pogotowie Taneczne

Cykl warsztatów tanecznych z mistrzami tańca. Seniorzy mogli poznać m.in. tańce klasyczne i regionalne, wziąć udział w międzypokoleniowym konkursie i występach.

Projekt zakończony
Rozmawianie o śmierci cię nie zabije

Zaprojektowane metodą partycypacyjna karty konwersacyjne „Rozmawianie o śmierci cię nie zabije” to pretekst do rozmów na ważne tematy, jak śmierć i odchodzenie.

Projekt zakończony
Dwukierunkowa do czytania. Książka na telefon

To wolontarystyczne działania umożliwiające kontakt z książką osobom, które nie wychodzą z domu, a jednocześnie pozwalające na nawiązywanie nowych relacji.

Projekt zakończony
Senioralne biuro karier WSB

Wspólny pomysł środowisk akademickiego i seniorskiego: internetowa baza ofert pracy, doradztwo zawodowe i targi pracy – wszystko dla osób po emeryturze.

Projekt zakończony
Praskie Centrum Integracji Międzypokoleniowej „Kochaj i bądź kochanym”

Międzypokoleniowa kawiarnia – wspólna przestrzeń, w której seniorzy i młodzi ludzie, między innymi leczący się z uzależnień, mogą wspólnie twórczo pracować. 

Projekt zakończony
Archiwum Powernennia – Historie Przemyskich Powrotów 

Inicjatywa, która polegała na zebraniu, promowaniu i archiwizowaniu wspomnień starszych Ukraińców, którzy zostali wysiedleni z Polski, a potem postanowili powrócić.

Projekt zakończony
Stół zdrowia

To cykl międzypokoleniowych zajęć promujących zdrowe nawyki żywieniowe i zrównoważony tryb życia – połączenie warsztatów dietetyczno-kulinarnych z tanecznymi.

Projekt zakończony
Mobilna biblioteka

Realizowany na nowosądeckim osiedlu projekt, w ramach którego powstała mobilna biblioteka dla samotnych, niewychodzących z domu mieszkańców.

Projekt zakończony
Senior w akcji resocjalizacji 

Wspólne działania (warsztaty, wyjścia, koncerty, wycieczki, a nawet zespół) integrujące seniorów i osadzonych, łączące się z programem resocjalizacji.

Projekt zakończony
Uczeń i mistrz na parkiecie

Animatorzy zaproponowali taniec jako sposób na aktywizację fizyczną i społeczną seniorów. Cykl warsztatów tanecznych zakończył się występami i pokazami.

Projekt zakończony
Klub Wiejski 

Stworzony od podstaw Klub Wiejski, który stał się przestrzenią międzypokoleniowych spotkań, działań, inspiracji i aktywizacji mieszkańców okolicy.

Projekt zakończony
Odkurzone Piosenki

To pomost między przeszłością i teraźniejszością – seniorzy przypomnieli sobie i innym dawne szlagiery, a młodzi dodali do nich coś od siebie, czyli muzykę.

Projekt zakończony
Nie straszne mi schody, projektuję wygody

Cykl warsztatów i spotkań dla grupy zainteresowanych majsterkowaniem i robotyką. Efektem wspólnych  działań było powstanie wózka z napędem elektrycznym.

Projekt zakończony
Ocalić od zapomnienia – portrety nowohucian

Zapis wspomnień i historii mieszkańców Nowej Huty, którzy pamiętają jej początki. Zakończeniem było wydanie książki i zorganizowanie wystawy zdjęć dokumentujących zmiany.

Projekt zakończony
Powróćmy z teatrem

Inicjatywa, której celem było przedstawienie młodemu pokoleniu historii sandomierskiego teatru amatorskiego. Zakończeniem był spektakl na podstawie wspomnień o teatrze.

Projekt zakończony
 I’m your grandpa

Animatorki i seniorzy wspólnie stworzyli podręcznik do nauki języka angielskiego, dostosowany do potrzeb, możliwości zainteresowań starszych użytkowników.

Projekt zakończony
 Śpiewać każdy może…

Seria warsztatów muzycznych, zakończona wspólnym koncertem. Inicjatywa sprawiła uczestnikom wiele radości i wyzwoliła w nich chęć do międzypokoleniowych działań.

Projekt zakończony
Mobilne ogrody – Pokolenia Koło Ziół

Animatorki zaprosiły wolontariuszy do działań związanych ze swoją pasją – ogrodnictwem i zielarstwem. Efektem warsztatów było powstanie mobilnych ogrodów w domach opieki. 

Projekt zakończony
Halofon

To telefoniczna sieć wsparcia dla osób starszych, które nie wychodzą z domu. Dzięki rozmowom z wolontariuszami seniorzy czują się mniej wykluczeni i samotni.

Projekt zakończony
Zaśpiewaj mi, babciu

Międzypokoleniowe przedsięwzięcie, w ramach którego seniorki podzieliły się z dziećmi piosenkami i zabawami ze swojej młodości. Inicjatywie towarzyszyły warsztaty.

Projekt zakończony
 Baba Chanel – starość i młodość – łamiemy bariery

Międzypokoleniowa grupa wzięła udział w warsztatach teatralnych, których efektem był spektakl. Wspólne spotkania zintegrowały seniorki z młodymi kobietami. 

Projekt zakończony
Metoda Gyrokinesis® i tango – terapia nie tylko dla Parkinsoników

Animatorki zaprosiły uczestników do wspólnej aktywności. Poprowadzili zajęcia rehabilitacyjne, korzystając z metody Gyrokinesis połączonej z lekcjami tanga.

Projekt zakończony
Seniorwizacja. „Tu i teraz” w dialogu międzypokoleniowym

Zajęcia improwizacji dla seniorów – seria warsztatów (dla początkujących i zaawansowanych) przygotowująca ich do międzypokoleniowego występu teatralnego. 

Projekt zakończony
Szczawińscy zapustnicy

Międzypokoleniowy teatr obrzędowy, który zaktywizował seniorów z gminy Szczawin Kościelny. Inspiracją do inicjatywy były ludowe obchody zapustów.

Projekt zakończony
Jestem dumny, bo pochodzę z Nienadowej

Celem projektu była aktywizacja seniorów, którzy we współpracy z dziećmi i wolontariuszami młodego pokolenia przypomnieli dawne tradycje i obyczaje miejscowości.

Projekt zakończony
Książki na miarę

Międzypokoleniowe warsztaty seniorów i młodzieży z placówek wsparcia dziennego, w czasie których uczestnicy projektowali i tworzyli książeczki sensoryczne.

Projekt zakończony
Laboratorium dobrego sąsiedztwa

Spotkania grup sąsiedzkich, polegające na wymianie doświadczeń. Inicjatywa zachęciła do dzielenia się wspomnieniami, wiedzą, umiejętnościami i czasem.

Projekt zakończony
iGra z wnuczką babcia, dziadek – będzie słychać u sąsiadek

Warsztaty muzyczne, których celem było budowanie mostów pomiędzy na pozór odległymi światami dwóch pokoleń, a w efekcie zapobieganie samotności i izolacji osób starszych.

Projekt zakończony
Ja i pies – duet na medal!

Spotkania edukacyjne dotyczące opieki nad psem, które zachęcały seniorów do aktywnego spędzania wolnego czasu i nawiązania nowych relacji z innymi miłośnikami zwierząt.

Projekt zakończony
Rozpowszechnienie idei aktywnego i kreatywnego życia wśród seniorów poprzez realizację filmu dokumentalnego

Animatorzy zaproponowali taniec jako sposób na aktywizację fizyczną i społeczną seniorów. Cykl warsztatów tanecznych zakończył się występami i pokazami.

Projekt zakończony
Oruński Teatr Szydełkowy

Sąsiadki wykorzystały swoją pasję do szydełkowania, żeby móc się spotykać, działać na rzecz dzieci, a przy okazji promować swoją dzielnicę – (z)Dolną Orunię

Projekt zakończony
Na ścieżkach historii i tradycji – marsz po wiedzę i zdrowie

Dziesięć pieszych wycieczek po gminie Brody, których celem było dotarcie do najciekawszych kapliczek przydrożnych i miejsc pamięci. Wycieczkom towarzyszyły atrakcje.

Projekt zakończony
Senior w Akcji Resocjalizacji

Osadzeni w zakładach karnych szczególnie mogą potrzebować życiowego doświadczenia, umiejętności i wiedzy osób starszych. Seniorzy przygotowali dla nich warsztaty i zajęcia.

Projekt zakończony
Szuflada seniora

Spotkania ze świadkami historii, zbieranie materiałów archiwalnych, wspólne tworzenie wystawy i filmu są okazją do budowania międzypokoleniowych relacji.

Projekt zakończony
Międzypokoleniowe Majsterkowanie

To sposób na to, by młodzi ludzie chcieli rozwijać umiejętności techniczne – animatorzy stworzyli im okazję, by mogli stworzyć coś prostego pod okiem fachowców seniorów.

Projekt zakończony
Na mieście w kon(tekście)

Międzypokoleniowy zespół zapaleńców połączonych miłością do miasta szukał ważnych miejsc w przestrzeni i oznaczał je słowem, łącząc poezję i street art.

Projekt zakończony
Schodzili się i śpiewali

Czasem w losy mieszkańców wplecione są dramatyczne wydarzenia historyczne. Wspólne śpiewanie tradycyjnych pieśni łemkowskich i ukraińskich może być okazją do spotkania.

Projekt zakończony
Śpiewać każdy może…

Międzypokoleniowy chór to odpowiedź na potrzebę wspólnego muzykowania, spędzania czasu i rozwoju. Uczestnicy wzmacniali swoje umiejętności podczas warsztatów, a finałem był koncert.

Projekt zakończony
Przeszłość ma Przyszłość – 30 lat z archeologią w Górach Wysokich

Warsztaty archeologiczne, wspólne wykopaliska i wycieczki to świetna okazja do wzmacniania więzi międzypokoleniowych i budowania poczucia dumy lokalnej społeczności.

Projekt zakończony
Sztuka cię szuka, czyli powrót Okularników

To cykl spotkań związanych z postacią Agnieszki Osieckiej. Uczestniczki w zorganizowały wieczór artystyczny, tworzenie humorystycznego scenariusza i wystawę zdjęć.

Projekt zakończony
pokOLÉnia z przytupem!

Warto poznawać inne kultury, co pokazuje kolejna edycja spotkań z Andaluzją. Tym razem były m.in. warsztaty kulinarne i hiszpańsko-polskie kolędowanie w domu seniora.

Projekt zakończony
Ikigai po polsku, czyli seniorzy dzielnic Zaspa i Przymorze w akcji

Przebywanie blisko natury i dbanie o siebie dzięki ćwiczeniom to sposób na długie i aktywne życie. System ikigai pozwolił uczestnikom inaczej spojrzeć na codzienność.

Projekt zakończony
Movie Mówi. Międzypokoleniowe opowieści cyfrowe

Tworzenie cyfrowych opowieści może być okazją do poznania nowych technologii, nauki opowiadania historii, ale i pretekstem do spotkania w międzypokoleniowym gronie.

Projekt zakończony
Spotkajmy się na ławeczce

Dzięki projektowi seniorzy z Wojkowic mieli okazję do dosłownego wyjścia ze swoich czterech ścian, poznania sąsiadów oraz rozwijania pasji i zainteresowań.

Projekt zakończony
Głosy naszego miasta

To sposób na ożywienie starych fotografii miasta. Dzięki wspólnym warsztatom multimedialnym, archiwistycznym i plastycznym powstały rysunkowe opowieści mieszkańców.

Projekt zakończony
Dotknij gotyku. Cykl warsztatów z chojeńskimi zabytkami w roli głównej

Tylko dzięki obudzeniu wrażliwości historycznej mieszkańców Chojny – zarówno tych młodych, jak i dojrzałych – możliwa jest ochrona miejscowych zabytków.

Projekt zakończony
Krzywe komedyjki, czyli wioskowy serial teatralny

Odtworzenie tradycji wiejskich komedyjek sprzed lat to okazja do spotkania się mieszkańców w różnym wieku, zachowania gwary i zacieśnienia więzi sąsiedzkich.

Projekt zakończony
Drzewokracja w Orzechowie

Sadzenie drzew i inne wspólne działania były okazją do tworzenia więzi sąsiedzkich i dały mieszkańcom poczucie, że warto robić coś razem na rzecz społeczności.

Projekt zakończony
Małe Formy Teatralne, czyli senior w przedszkolu

Grupa seniorów wspólnie przygotowała przedstawienia teatralne dla dzieci w przedszkolach. Wszystko to dało dużo radości zarówno aktorom, jak i widzom.

Projekt zakończony
Tango dla „Parkinsoników”

Warsztaty taneczne z nauką tanga to znakomita okazja do stworzenia szerokiej grupy wsparcia dla chorych na Parkinsona oraz rehabilitacji niezbędnej do walki z chorobą.

Projekt zakończony
Kobieca moc – sojusz pokoleń!

Powstał niecodzienny sojusz seniorek z młodymi dziewczynami. W trakcie wspólnych spotkań i warsztatów obie grupy kobiet mogły lepiej się poznać i zrozumieć.

Projekt zakończony
Opolski Telefon Życzliwości 60+

Telefoniczne wsparcie dla seniorów: wolontariusze udzielają informacji lub pomocy w rozwiązywaniu konkretnych spraw. Dzwoniącym zapewniona jest anonimowość.

Projekt zakończony
Mężczyźni w akcji – Klub Rycerzy Wałeckicch

Klub seniorów mężczyzn, którzy chcą dzielić się umiejętnościami przy drobnych naprawach na rzecz mieszkańców, atakże majsterkować wspólnie z wnukami.

Projekt zakończony
Aktywni poza domem

To sposób na zrealizowanie oddolnych inicjatyw w pięciu nowo założonych klubach seniora, a także na wypracowanie stałych metod dbania o potrzeby seniorów w całej gminie.

Projekt zakończony
III wiek dla IV wieku

Głównym założeniem projektu było zaangażowanie osób starszych w pomoc najstarszym seniorom. Dzięki udziałowi w warsztatach nabrały śmiałości do aktywizowania innych.

Projekt zakończony
Super Babki

Warsztaty rękodzieła stały się pretekstem do międzypokoleniowych rozmów o potrzebach kobiet, miejscem wsparcia i mocy. Uczestniczki szyły, haftowały, ale i robiły zdjęcia.

Projekt zakończony
Młodzi duchem w akcji – Apetyt na życie

Tańce w kręgu to świetna forma spędzania czasu dla seniorów i ich wnuków. Są okazją do poznania innych kultur, poprawiają kondycję i dają wiele radości z bycia razem.

Projekt zakończony
Od spotkania do dialogu obywatelskiego – Kawiarenka obywatelska w Ozorkowie

Cykl spotkań z seniorami był okazją do rozpoczęcia dialogu o poprawie jakości życia starszych mieszkańców i planowaniu lokalnych inicjatyw z ich udziałem.

Projekt zakończony
Seniorwizacja. Spotkajmy się na scenie

Improwizacja teatralna to doskonałe narzędzie rozwoju dla osób w każdym wieku. Pozwala wzmocnić poczucie własnej wartości, lepiej radzić sobie ze stresem i dobrze spędzić czas.

Projekt zakończony
Wariacje

To cykl spotkań ze specjalistami od różnych dziedzin teatru, których efektem było wzmocnienie twórczych możliwości uczestników i przygotowanie wspólnego przedstawienia.

Projekt zakończony
Świetlica Sąsiedzka

Wspólna przestrzeń dla mieszkańców to nie tylko cztery ściany. Ważne są integrujące działania angażujące różne grupy sąsiadów: artystyczne, sportowe, a nawet gra miejska.

Projekt zakończony
Szkłem malowane – Szkoła witrażu

Animator od zawsze marzył o założeniu szkoły witrażu w swojej rodzinnej miejscowości. Zaprosił swoich sąsiadów do międzypokoleniowego tworzenia. Wspólnie poznawali tajniki rzemiosła.

Projekt zakończony
Tu z tela szlakiem pokoleń

Okolice Spytkowic w Beskidzie Żywieckim są piękne, warto ten region przybliżyć innym. Grupa mężczyzn seniorów opracowała trasy związane z przyrodą, historią i folklorem.

Projekt zakończony
Wystrugać marzenia

Animatorzy zapoznali uczestników warsztatów stolarskich z obsługą sprzętu stolarskiego, zasadami BHP, doradzali także, jak zbudować różne domowe sprzęty.

Projekt zakończony
Filharmonicy dzieciom

Wykonawcami na koncertach skierowanych do najmłodszych byli emerytowani muzycy, którzy wybrali utwory i zadbali, by formuła koncertów była przyjazna dzieciom.

Projekt zakończony
Ekologiczny spływ kajakowy

Wyprawa kajakowa była połączona ze sprzątaniem rzeki. Seniorzy poprzedzili akcję warsztatami edukacyjnymi i kampanią podnoszącą świadomość ekologiczną.

Projekt zakończony
Morąskie międzypokoleniowe warsztaty serowarskie

Międzypokoleniowa grupa poznała tajniki przygotowywania serów, m.in. goudę i oscypek. Odwiedziła też okolicznych rolników, którzy tę sztukę opanowali. 

Projekt zakończony
Szach-mat

Grupa seniorów zaaranżowała na osiedlu miejsce dla szachowych spotkań z ławkami i stolikami. Były też warsztaty dla początkujących szachistów i turnieje dla zaawansowanych.

Projekt zakończony
Ważniacy – międzypokoleniowe warsztaty o rzeczach ważnych

Seniorzy i dzieci rozmawiali o marzeniach i życiu, a na podstawie wspólnych przemyśleń stworzyli publikację. Finałem była wystawa pokazująca ich działania.

Projekt zakończony
Ów Rzeszów

Międzypokoleniowe spotkania wokół osobistych historii i wspomnień związanych z miastem z lat 1945-1989 zaowocowały stworzeniem miejskiego przewodnika audio.

Projekt zakończony
Jak dobrze mieć sąsiada

Słuchacze miejscowego UTW przygotowali cykl spotkań i wydarzeń integrujących mieszkańców pobliskiego osiedla. Projekt zakończył się Świętem Sąsiada.

Projekt zakończony
Podgórskie Targi Wspomnień

Dzięki animatorom usłyszeliśmy więcej o krakowskim Podgórzu. Historia dzielnicy została opowiedziana za pomocą akcji plenerowych i spektakli kabaretowych.

Projekt zakończony
Zakręceni w glinie i wiklinie

Młodsi i starsi mieszkańcy gminy Nędza wzięli udział w twórczych warsztatach rękodzieła. Wspólnie zaprojektowali i zbudowali wiklinowe altanki dla miejscowego przedszkola.

Projekt zakończony
Czas na Polną

Animatorzy zaprosili warszawiaków do poznawania historii ulicy Polnej. Zebrane w ten sposób opowieści i zdjęcia trafiły do internetowego albumu.

Projekt zakończony
Bajeczne babcie i dziadkowie

Seniorzy wraz z wnukami wzięli udział w zajęciach teatralnych, przygotowali i nagrali audiobook z bajkami. Premiera bajek odbyła się w formie otwartego słuchowiska.

Projekt zakończony
Plac Hallera Projekt

Międzypokoleniowe wydarzenia muzyczne na praskim placu. Spotkania doprowadziły do stworzenia muzycznego spaceru, nawiązującego do tradycji wspólnego śpiewania i tańczenia.

Projekt zakończony
Mobilna kawiarenka obywatelska

Cykl publicznych spotkań, podczas których eksperci przybliżali osobom starszym podstawowe prawa obywatelskie, zachęcali do aktywności i zaangażowania w życie gminy.

Projekt zakończony
Teatr jednego widza

Niecodzienny pomysł na teatr. Animatorki zachęciły starszych i młodszych do tworzenia przedstawień pudełkowych, które następnie zostały zaprezentowane w hospicjum.

Projekt zakończony
Targ Kreatywności

Animatorka zorganizowała międzypokoleniowe spotkania kobiet. Podczas warsztatów uczestniczki dzieliły się rękodzielniczymi umiejętnościami. Finałem był pokaz prac.

Projekt zakończony
Akademia przedszkolaka i seniora

Seniorzy z Sokółki i okolicznych wsi razem z przedszkolakami wzięli udział w warsztatach, m.in. kulinarnych i literacko-historycznych i związanych ze sztuką ludową.

Projekt zakończony
Sanatorium

Wspólna międzypokoleniowa przygoda teatralna dla młodszych i starszych. Na scenie wystawili spektakl oparty na wspomnieniach seniorów z pobytów w sanatorium.

Projekt zakończony
Seniorie Główczyckie

Seniorzy i młodzi dotarli do najstarszych osób w społeczności lokalnej i namówili je do podzielenia się wspomnieniami. Powstały publikacja, film dokumentalny i wystawa.

Projekt zakończony
Śladami tradycji

Za sprawą animatorek wieś przez kilka miesięcy żyła teatrem obrzędowym. Międzypokoleniowa grupa uczestniczyła w cyklu warsztatów i przygotowała dwa świąteczne widowiska.

Projekt zakończony
Przepis na horodyskie wesele

Uczestnicy w różnym wieku zostali zaproszeni do odkrywania starych regionalnych tradycji. Podczas warsztatów ożyły stare pieśni, zwyczaje oraz język chachłacki.

Projekt zakończony
Zagroda pszczelarza

Doświadczeni pszczelarze seniorzy zorganizowali międzypokoleniowe spotkania, podczas których uczestnicy poznali tajniki pszczelarstwa i pracy w pasiece.

Projekt zakończony
Panowie do boju

Animatorka z grupą seniorów zaprosiła młodszych do wspólnych działań: wędkowania, majsterkowania, warsztatów fotograficznych i odkrywania historii miasta.

Projekt zakończony
Wszystko gra

Starsi razem z młodszymi wzięli udział w cyklu spotkań muzycznych. Nagrali płytę z nowymi aranżacjami starych utworów, poprowadzili też warsztaty dla przedszkolaków.

Projekt zakończony
Stary czy młody – na scenie przeżywa przygody

Wielopokoleniowa grupa wzięła udział w warsztatach teatralnych. Uczestnicy współtworzyli spektakl w oparciu o formułę teatru przedmiotu.

Projekt zakończony
Twórczy Klub Seniora

Klub Twórczego Seniora to nie tylko miejsce artystycznej pracy osób starszych – seniorzy przygotowali się do prowadzenia zajęć artystycznych dla różnych grup.

Projekt zakończony
Zobacz, pomyśl, poczuj – seniorzy dzieciom

Słuchacze Pszczyńskiego UTW zostali zaangażowani w edukację artystyczną dzieci. Po cyklu warsztatów przygotowujących seniorzy sami poprowadzili zajęcia w przedszkolach.

Projekt zakończony
Ale to już było

Snute na spotkaniach z młodzieżą wspomnienia seniorów i ich fotografie stały się punktem wyjścia do wspólnego tworzenia spektaklu. Przedstawieniu towarzyszyła wystawa.

Projekt zakończony
Podaj dalej

Seniorzy zaprosili młodych na wspólne spotkania. Warsztatom wspomnieniowym towarzyszyła wystawa pamiątek, a potem międzypokoleniowe zajęcia rękodzielnicze.

Projekt zakończony
Otwórz szufladę – odkurz historię

Międzypokoleniowa grupa zgromadziła pamiątki, zdjęcia i lokalne historie. Skatalogowane materiały stały się bazą powstałego w ramach projektu Wirtualnego Muzeum Staniszowa.

Projekt zakończony
Stary Piernik, Młode Wino

Seniorzy stworzyli nowe przepisy nawiązujące do starych receptur, zorganizowali otwarte warsztaty i pokazy kulinarne oraz jarmark sąsiedzki.

Projekt zakończony
Pękające torby z papieru

Spektakl o seniorach stworzyli sami seniorzy. Wzięli udział w cyklu warsztatów przygotowujących, a w pracy nad przedstawieniem wsparli ich eksperci teatralni.

Projekt zakończony
Sąsiedzkie pogotowie usług

Mieszkańcy Pruszkowa, a dokładnie osiedla Malichy, stworzyli system sąsiedzkiego pogotowia pomocy i wzajemnej wymiany usług.

Projekt zakończony
Projekt Brzeska

Grupa seniorów Cała Praga Śpiewa przygotowała wraz z animatorami cykl inicjatyw sąsiedzkich dla mieszkańców jednej z ulic warszawskiej Pragi. Finałem było święto ulicy.

Projekt zakończony
Targ kreatywności – kontynuacja

Druga odsłona kobiecych międzypokoleniowych spotkań rękodzielniczych. Uczestniczki poznały techniki robienia walonków, sposoby wykorzystania wikliny oraz ziół. Projekt podsumowała wspólna wystawa prac.

Projekt zakończony
Ekspozycje: seniorskie ekspresje

Międzypokoleniowe pary szukały w swoim otoczeniu ludzi i historii, a potem przygotowały o nich opowieści z ilustracjami – malarskimi, filmowymi i fotograficznymi.

Projekt zakończony
Kadry z szafy

W Toruniu połączyli siły miłośnicy mody i niekonwencjonalnej fotografii. Seniorzy i licealiści wzięli udział w zajęciach fotograficznych połączonych z odkrywaniem historii mody.

Projekt zakończony
Posłuchaj, żeby zobaczyć

Animatorzy zaprosili dzieci, młodzież i seniorów do wspólnej pracy nad baśniami. Międzypokoleniowa grupa wzięła udział w twórczych warsztatach i stworzyła słuchowisko.

Projekt zakończony
Ceramiczny street art

Międzypokoleniowa grupa przypomniała losy miasta słynącego z wyrobu porcelany. Stworzyła ceramiczne rzeźby mówiące o lokalnej historii i ozdobiła nimi przestrzeń publiczną.

Projekt zakończony
Polsko

Animatorki miały pomysł na radośniejsze obchodzenie polskich uroczystości. Seniorzy wspólnie przygotowali jam session, warsztaty tańca i śpiewu oraz spektakl.

Projekt zakończony
Od nowa

Słuchacze Gdańskiej Akademii Seniora stworzyli katalog, mający na celu określenie funkcjonalności i dostępności przestrzeni i zabytków śródmiejskiej części miasta.

Projekt zakończony
O matko, ty szyjesz!

Animatorki stworzyły przestrzeń do spotkań młodych mam z seniorkami. Były warsztaty krawieckie i dzierganie, a przede wszystkim międzypokoleniowe rozmowy.

Projekt zakończony
Klub Czarnego Krążka

Starsi panowie, pasjonaci muzyki, zaprosili młodszych na muzyczne spotkania. Wspólnie utworzyli Klub Czarnego Krążka, zorganizowali muzyczne akcje i zajęcia w szkołach.

Projekt zakończony
Prze(s)zycia

Seniorki wprowadziły młodsze uczestniczki w tajniki krawiectwa, a także w historie schowanych w szafie sukienek. Nie zabrakło rozmów o byciu kobietą i kobiecości.

Projekt zakończony
Historia z Piekła rodem

Seniorzy razem z młodzieżą odkrywali historię nowosądeckiej dzielnicy Piekło. Spisali wspomnienia mieszkańców oraz wspólnie sporządzili mapę Piekła.

Projekt zakończony
Praga na walizkach

Animatorzy wraz z zespołem Cała Praga Śpiewa ruszyli w trasę – odwiedzili seniorów w okolicznych placówkach pomocowych i zachęcali ich do wspólnego muzykowania.

Projekt zakończony
Chłopy z tradycjami

Seniorzy ze Stowarzyszenia Koło Chłopa zaprosili młodzież do odkrywania tradycyjnego lokalnego rzemiosła. Wspólnie m.in. piekli chleb, wyplatali koszyki i wykuwali ozdoby.

Projekt zakończony
Ogród sensoryczny

Starsi mieszkańcy wsi stworzyli ogród sensoryczny dla młodzieży z niepełnosprawnościami. Ogród służy nie tylko terapii, ale stał się też miejscem wspólnych inicjatyw.

Projekt zakończony
Od radia do iPoda

Animatorzy zorganizowali spotkania dla młodych pasjonatów techniki, by wspólnie ze starszymi poznawali historię radia i konstruowali własne odbiorniki radiowe.

Projekt zakończony
Szanowni Państwo i Miasto

Starsi podzielili się wspomnieniami związanymi z ich podróżami i przybyciem do Gdyni. Na bazie tych historii powstała międzypokoleniowa gra miejska.

Projekt zakończony
Muzykanci

Animatorzy wraz z międzypokoleniowym zespołem wzięli udział w warsztatach muzyczno- twórczych i przygotowali występ z utworami Jana Kiepury w zaskakujących aranżacjach.

Projekt zakończony
Snuje się nitka długa

Starsi opowiedzieli młodszym o zanikających tradycjach i wilamowskim języku, zdradzili tajniki nie tylko szycia i sposobu noszenia tradycyjnych strojów.

Projekt zakończony
Srebrna reprezentacja Gminy Zabór

Animatorka zaprosiła starszych mieszkańców do zorganizowania zajęć związanych z ich zainteresowaniami i umiejętnościami. Była to też okazja do wyłonienia rady seniorów.

Projekt zakończony
ZaParkuj na Kleszczówce

Animatorki zorganizowały kawiarenki obywatelskie, podczas których uczestnicy tworzyli plan rewitalizacji parku, by stał się miejscem przyjaznym mieszkańcom.

Projekt zakończony
Senior – Obywatel

Za sprawą kawiarenek obywatelskich i spacerów badawczych mieszkańcy Gliwic opracowali listę potrzeb miasta, by następnie razem z władzami zadecydować o zmianach.

Projekt zakończony
Zrób coś

Seniorzy, którzy od lat zajmują się stolarką, pokazali młodszym podstawy tego rzemiosła. Międzypokoleniowa grupa stworzyła miejsce spotkań i wymiany doświadczeń.

Projekt zakończony
Trzy światy

Animatorki stworzyły międzypokoleniową grupę teatralną. Uczestnicy na zajęciach szlifowali warsztat aktorski, a potem przygotowali spektakl i zaprezentowali go publiczności.

Projekt zakończony
Miasto jest nasze

Co tydzień seniorzy prowadzili otwarte twórcze zajęcia w warszawskich klubokawiarniach. Opracowali kodeks „Miejsc przyjaznych seniorom” i stworzyli specjalny certyfikat.

Projekt zakończony
Pogoń Szczecin – współpraca pokoleń

Seniorzy, którzy zawodowo zajmowali się piłką nożną, postanowili podzielić się swoimi doświadczeniami i wiedzą z dziećmi trenującymi w klubach i grającymi na podwórkach.

Projekt zakończony
Teatr obrzędowy przymierzem pokoleń

W czasie zajęć odżyły zapomniane pieśni, dawne zwyczaje i obrzędy. Międzypokoleniowa grupa przygotowała spektakle teatralne według wspólnie napisanych scenariuszy.

Projekt zakończony
HakNaNudę w rytmie Afryki

Podczas międzypokoleniowych warsztatów bębniarskich i tanecznych uczestnicy poznawali inne kultury, zdobyli nowe umiejętności, a na koniec przygotowali występ.

Projekt zakończony
Wrocławskie Iskry – stały wolontariat seniorów w szkołach

Seniorzy podzielili się wiedzą i umiejętnościami z uczniami podczas szkolnych lekcji. Prowadzili autorskie zajęcia kulinarne, modelarskie, rękodzielnicze i inne.

Projekt zakończony
Tak dawniej chrzczono dzieci

Międzypokoleniowa grupa teatralna przypomniała obrzęd chrzcin z lat 60. XX w. Uczestnicy samodzielnie przygotowali spektakl i pokazali publiczności dawne zwyczaje.

Projekt zakończony
Utkane wspomnienia

Animatorki nawiązały współpracę z doświadczonymi koronczarkami, by odszukać dawne wzory i je udokumentować. Dla młodszych była to okazja, by nauczyć się tworzyć koronki.

Projekt zakończony
Cztery łapy w naszych rękach

Podczas międzypokoleniowych spotkań właściciele zwierząt wymieniali się doświadczeniami i korzystali z porad specjalistów. Efektem było powstanie Klubu Miłośników Zwierząt.

Projekt zakończony
Czaritka – szansą dla dużych i małych

Uczestnicy zorganizowali sklep, z którego dochód przeznaczyli na cele charytatywne i działania związane z aktywizację seniorów, jak „Dziadek do wynajęcia”.

Projekt zakończony
Pogotowie tradycji

Międzypokoleniowa grupa artystyczna stworzyła teatr, którego ambicją jest odnowić dawne zwyczaje, ale i stworzyć nowe. Były też wspólne tańce, śpiewanie i spotkania.

Projekt zakończony
Mosty pokoleń rękodziełem budowane – Klub Lokalnych Rękodzielników

Animatorki zainicjowały powstanie Klubu Lokalnych Rękodzielników. Seniorzy i najmłodsi mogli pokazać, co umieją, i nauczyć się czegoś nowego. Były plenery, konkursy i wystawa.

Projekt zakończony
SENS moda międzypokoleniowa

Trzy pokolenia uczestników zajęć zaprojektowały i wykonały ubrania swoich marzeń. Były zajęcia krawieckie, szydełkowanie i robienie na drutach, a na koniec pokaz mody.

Projekt zakończony
Teatr obrazkowy – odlotowe wspomnienia naszych dziadków

Animatorzy uruchomili międzypokoleniową pracownię lokalnego rękodzieła i strojów śląskich. Uczestnicy szyli tradycyjne ubiory, była też wystawa zdjęć i opowieści po śląsku.

Projekt zakończony
Odnawiamy śląskie tradycje

Animatorki uruchomiły międzypokoleniową pracownię lokalnego rękodzieła i strojów śląskich. Uczestnicy szyli tradycyjne ubiory, była też wystawa zdjęć i opowieści po śląsku.

Projekt zakończony
PGR, czyli Praca, Galimatias, Rozstanie

Młodzi ludzie wcielili się w rolę reporterów i zebrali wspomnienia osób pracujących niegdyś w PGR-ach. Międzypokoleniowy zespół na ich podstawie stworzył m.in. film.

Projekt zakończony
Kto sadzi ogród, sadzi szczęście

Mieszkańcy Latkowa zaprojektowali domowe ogródki. Wymieniali się doświadczeniami i wspierali w pracy – była to świetna okazja do poznawania się i sąsiedzkiej integracji.

Projekt zakończony
Krzyczkowa historia

Animatorzy wraz z mieszkańcami wsi opracowali historię dawnych folwarków szlacheckich, które dziś są ich domami. Uczestnicy stworzyli m.in. reportażowe słuchowisko i album opowieści.

Projekt zakończony
Aktywność nie przechodzi na emeryturę

Seniorzy mieszkający w jednym z gdańskich DPS-ów podzielili się swoimi opowieściami.  W ich spisaniu pomogli wolontariusze przeszkoleni na warsztatach dziennikarko-pisarskich.

Projekt zakończony
Taniec z dziadkami

W każdym wieku można zacząć tańczyć, a taniec to źródło radości i sposób na aktywność ruchową. Animatorki zaprosiły do tańca seniorów z domów pomocy społecznej.

Projekt zakończony
Śląski plac wczoraj i dziś

Animatorzy zachęcili seniorów, by sięgnęli po swoje zbiory zdjęć i uważnie się im przyjrzeli. Potem uczestnicy podczas warsztatów nauczyli się rekonstruować fotografie.

Projekt zakończony
Przytul podusie

O dobry sen innych postanowiła zadbać międzypokoleniowa grupa, która przygotowała poszewki na poduszki i rozdała je starszym osobom oraz dzieciom przebywającym w szpitalu.

Projekt zakończony
Trzcianecka Era Inżyniera II

Tym razem międzypokoleniowa grupa zdobywała wiedzę z zakresu astronomii i mechatroniki, między innymi podczas innowacyjnych warsztatów i wizyt studyjnych.

Projekt zakończony
Z muzyką chce się więcej

Chór „Senioritki” przedstawił swoje umiejętności najmłodszym oraz zaśpiewał w poznańskich i okolicznych domach seniorów. W repertuarze mają pieśni z wielu stron świata.

Projekt zakończony
Moje spotkania z…

Uczestnicy projektu słuchali Komedy, czytali Gałczyńskiego, poznali obrazy Fridy Kahlo. Zainspirowani życiem i twórczością artystów tworzyli, często po raz pierwszy, własne dzieła.

Projekt zakończony
Chodźmy razem do kina

Podczas cyklicznych spotkań międzypokoleniowa grupa odkrywała historię kina, przyjrzała się filmowi „od kuchni” i nakręciła własne filmowe opowieści.

Projekt zakończony
Bądź detektywem lokalnej historii

Animatorzy postanowili przyjrzeć się historii pewnej kamienicy i przybliżyć ją mieszkańcom Bałut. Zachęcili uczestników do odkrywania przeszłości, pamiątek i wspomnień.

Projekt zakończony
¡pokOLÉń z przytupem! Spotkania z kulturą iberyjską

W programie były pokazy filmów o flamenco, hiszpańsko-polskie kolędowanie, warsztaty kulinarne z iberyjskimi przysmakami oraz plastyczne i rękodzielnicze.

Projekt zakończony
Sklep społeczny

To zupełnie wyjątkowy sklep. Za niewielką kwotę można tu kupić, meble i sprzęty potrzebne w gospodarstwie domowym. W sklepie zostały zatrudnione osoby bezdomne.

Projekt zakończony
Bajki słuchajki, czyli technologia łączy pokolenia

Grupa seniorów nagrała dla najmłodszych bajki edukacyjne i terapeutyczne. Uczestnicy stworzyli także ilustracje do opowieści i samodzielnie zajęli się realizacją techniczną nagrań.

Projekt zakończony
Historia z Piekła rodem III

Zebrane w czasie projektu materiały i fotografie dokumentujące losy mieszkańców dzielnicy Piekło w Nowym Sączu posłużyły do stworzenia muzeum społecznego.

Projekt zakończony
Historie zza płota

Międzypokoleniowa grupa badała i dokumentowała historię okolicy, by ocalić od zapomnienia osoby, wydarzenia i miejsca. Uczestnicy stworzyli też mapę zabytkowych obiektów.

Projekt zakończony
Pogotowie Artystyczne

Uczestnicy grupy wokalno-artystycznej pod okiem profesjonalistów pracowali nad dykcją, ruchem scenicznym i samodzielnie przygotowali tekst przedstawienia oraz śpiewnik.

Projekt zakończony
Kawiarenka filmowa

We wsi niedaleko Poznania powstała kino-kawiarnia, aby mieszkańcy mogli wspólnie obejrzeć film, a potem o nim podyskutować i razem ustalić repertuar na kolejne dni.

Projekt zakończony
Blisko: Legendarny Projekt Teatralny

Nowoczesne pomysły młodych skonfrontowali z tradycyjnym ujęciem i powstała wspólna, ponad podziałami, teatralna opowieść o ich mieście, którą potem pokazali innym.

Projekt zakończony
Otwartość

Animatorki postanowiły pokazać, że starszej osobie wypada być ekstrawagancką, odważną, piękną, pewną siebie i swojego ciała. Częścią projektu była sesja fotograficzna.

Projekt zakończony
Pokolenia KOŁO ZIÓŁ – zielarski ogród

Zioła dla urody, zioła na talerzu. Uczestnicy zielarskich warsztatów dowiedzieli się wielu rzeczy o ziołach, stworzyli zielarski ogród, nauczyli się pielęgnować rośliny.

Projekt zakończony
ZDolna Orunia

Na otwartych międzypokoleniowych warsztatach można było nauczyć się m.in. robienia na drutach, gotowania i ogrodnictwa, a także podzielić się własnymi umiejętnościami.

Projekt zakończony
Muzykanci na tropach Jana Kiepury cz. III

Comiesięczne wieczory muzyczne to okazja dla mieszkańców okolicy do zapoznania się ze działaniami seniorów i młodzieży zjednoczonych wokół muzycznych eksperymentów.

Projekt zakończony
Speed-ball senior

Speed-ball to gra dla każdego, bez względu na wiek, doświadczenie sportowe czy kondycję. Treningi odbywały się w szkołach oraz w ramach działań uniwersytetu trzeciego wieku.

Projekt zakończony
Młodzi solidarni

Seniorzy i młodzież zajęli się historią ruchu solidarnościowego w Stalowej Woli. Szukali ludzi, miejsc i wydarzeń – ważnych dla miasta, a nieobecnych w podręcznikach.

Projekt zakończony
Manual Factory: dzierganie z sercem

Animatorki zaangażowały seniorów i młodzież w szydełkowanie, łącząc pasję i dobroczynność. Stworzone wspólnie koce, skarpetki, chusty i szale zostały podarowane hospicjom.

Projekt zakończony
Ocalić od zapomnienia

Uczestnicy zbierali osobiste historie rodzin oraz pierwszych osiedleńców we wsi. Wzięli udział w warsztatach m.in. archiwizacji i fotografii, przygotowali wystawę.

Projekt zakończony
Jestem w kadrze – warsztaty wokół filmu

Seniorzy wzięli udział w warsztatach filmowych – uczyli się operować kamerą i występować przed nią, poznali sekrety filmowej kuchni. Stworzyli etiudę i dokument.

Projekt zakończony
Magiczny stolik teatru

Grupa seniorów z UTW usiadła przy stolikach, które stały się miejscem kreatywnej wymiany myśli, a także głównym rekwizytem teatralnym i sceną. Powstały cztery spektakle.

Projekt zakończony
Teatr TU

Wywiady z mieszkańcami wsi, które istniały kiedyś w miejscu osiedla, stały się kanwą przedstawienia Moje miejsce na ziemi przygotowanego przez międzypokoleniową grupę.

Projekt zakończony
Apetyt na kulturę

Przełamywanie barier i nawiązywanie relacji najlepiej udaje się w kuchni. Międzypokoleniowa grupa uczestniczyła w warsztatach kulinarnych i przygotowała dania różnych kultur.

Projekt zakończony
Gramy razem

Babcie i dziadkowie są świetnymi opiekunami. W tej akcji seniorzy stali się nimi dla kilkorga przybranych wnucząt. Razem m.in. stworzyli muzyczne przedstawienia.

Projekt zakończony
Z tradycją w plecaku

Przedszkolaki z Zawiercia zostały ambasadorami tradycji i folkloru. Grupa pięćdziesięciorga starszaków poznała m.in. życie wiejskiego gospodarstwa i dawne zwyczaje.

Projekt zakończony
Warkocze M.

W ramach kontynuacji projektu „My, kobiety Muranowa” starsze i młodsze uczestniczki poznawały i przekazywały dalej historię tej części Warszawy. Stworzyły komiksy i mural.

Projekt zakończony
A pamiętasz babciu, a pamiętasz dziadku?

Uczniowie i seniorzy dotarli do ustronian-pionierów, przeprowadzili z nimi wywiady i poprosili o udostępnienie starych fotografii. Powstała publikacja o historii miejscowości.

Projekt zakończony
Rze-kracja

Seniorzy i młodzież wspólnie stworzyli redakcję, pracowali nad tekstami i grafiką jednorazowo wydanej gazety. Teksty w publikacji opierały się na marzeniach mieszkańców.

Projekt zakończony
Niezłe Ziółka

Młodzi, starsi i najstarsi uczyli się, jak hodować zioła i jak ich używać w różnych celach. Stworzyli ogródek zielarski i publikację z ziołowymi przepisami.

Projekt zakończony
Pionier-SKA. Wolontariat w Grabiszynku

Członkowie Klubu Seniora Wolontariusza razem z młodzieżą zajęli się promocją idei wolontariatu wśród mieszkańców osiedla. Przygotowali się do tego podczas cyklu warsztatów.

Projekt zakończony
Zagubione ślady społeczności ewangelickiej we Włocławku i okolicach

Młodsi i starsi pasjonaci genealogii poszukiwali informacji o osobach, których nazwiska widnieją na tablicach trumiennych znalezionych podczas remontu kościoła ewangelickiego.

Projekt zakończony
Równe babki II

Seniorki fotografowały sceny ze swojego życia nawiązujące do zagadnienia gender. Wybrane zdjęcia graficzka przerobiła na rysunki, potem powstały makatki i film animowany.

Projekt zakończony
Słoneczna akcja

Kieleccy seniorzy nawiązali współpracę z mieszkankami domu samotnej matki. Zaprosili mamy i dzieci na zajęcia z fotografii, do wspólnego gotowania i projektowania ogrodu.

Projekt zakończony
Trzy razy kobieta – losy Wałbrzyszanek

Słuchaczki UTW odkrywały kobiecą historię swojego miasta. Wspólnie przeprowadziły wywiady z przedstawicielkami trzech pokoleń – babciami, córkami i wnuczkami.

Projekt zakończony
Słodko-gorzko. Rozmawiamy o dzieciństwie

Do istniejącej już międzypokoleniowej grupy aktorów amatorów Teatru Stąd dołączyło siedmioro seniorów. Wspólnie przygotowali spektakl o dzieciństwie.

Projekt zakończony
Kiniorzy w akcji

W Brwinowie i Milanówku seniorzy i młodzi ludzie tworzyli niezależne polskie kino. Chwycili za telefony komórkowe, by stworzyć własne filmy dokumentalne.

Projekt zakończony
Co słychać w Somiance?

Dzieci, dorośli i seniorzy spróbowali swoich sił w dawnych i nowych formach teatralnych. Było miejsce na tradycyjne jasełka i na nowoczesny performance.

Projekt zakończony
Bohater swoich czasów

Młodzież i seniorzy stali się lokalnymi dokumentalistami – przeszli profesjonalne szkolenie i stworzyli pięć etiud filmowych o historiach starszych mieszkańców okolicy.

Projekt zakończony
Spotkania z tradycją na Jasnej

Seniorzy wystąpili w roli nauczycieli śpiewu, gotowania i plastyki. Wspólnie z osobami z autyzmem przygotowali świąteczne spotkania, pełne muzyki i dobrego jedzenia.

Projekt zakończony
Teatralne przestrzenie

Przedstawienie teatralne o losach więźniarek z KL Ravensbruck stanowiło przestrzeń współpracy młodzieży z kobietami, które przeżyły koszmar wojny.

Projekt zakończony
Fabuła dwóch pokoleń

Uniwersalny i ponadczasowy język filmu stał się płaszczyzną porozumienia między przedstawicielami różnych pokoleń. Starsi i młodsi razem oglądali znane dzieła filmowe.

Projekt zakończony
Akademia sztuki słuchania i opowiadania

O tym, jak zjawisko działalności społecznej/społecznikostwa/wolontariatu zmieniało się na przestrzeni dekad, dyskutowali seniorzy i ludzie przed trzydziestką.

Projekt zakończony
Okupowana młodość

Licealiści i seniorzy z UTW spotkali się z osobami w wieku od 80 do nawet 101 lat i nagrywali z nimi rozmowy o dzieciństwie i młodości w czasie wojny. Efektem była publikacja.

Projekt zakończony
Wzory, kolory i smaki świata

Cykl warsztatów o kulturze etnicznej z różnych stron świata otwierał uczestników na nowe pomysły, tak by sami potem tworzyli własne oryginalne wzory, ceramikę i ozdoby.

Projekt zakończony
Szalupa

Teatr nie zna wieku, a ciekawe role znajdą się dla każdego. Uczestnicy podczas kolejnych spotkań coraz lepiej się poznawali, zaś efektem wspólnej pracy był spektakl.

Projekt zakończony
Pyszna zabawa – warsztaty kulinarne dla dzieci

Członkowie Klubu Seniora zaprosili wychowanków świetlicy do wspólnych spotkań kulinarnych. Dzieci wzięły udział w lekcjach gotowania, poznały też zasady savoir-vivre’u.

Projekt zakończony
Ach, co to był za ślub

Grupa gimnazjalistów nagrała i spisała historie dwudziestu małżeństw z Krupskiego Młyna. Zbieranie tych opowieści zbliżyło do siebie młodych i starszych mieszkańców.

Projekt zakończony
Odkryjmy dwudziestkę

Społeczność Makowa Mazowieckiego zaangażowała się w odkrywanie XX-wiecznych dziejów miasta. Największy udział mieli w tym licealiści i słuchacze lokalnego UTW.

Projekt zakończony
Odkryć zakryte

Międzypokoleniowa grupa uczestników zbierała ciekawe, nieznane opowieści o swoim mieście. Zebrane historie złożyły się na scenariusz plenerowego spektaklu.

Projekt zakończony
W Wilkowicach wesele

Spektakl W Wilkowicach wesele! to inscenizacja hucznej, ludowej zabawy z lat 30. ubiegłego wieku. W przygotowaniu wydarzenia wzięło udział kilkadziesiąt osób.

Projekt zakończony
Unisławska Czytelnia Czasopism (UCC)

W unisławskim Zespole Szkół powstała czytelnia pełna najnowszej prasy z kraju i ze świata. Za jej promocję i prowadzenie odpowiedzialni byli seniorzy oraz młodzież.

Projekt zakończony
Mapa korzeni – mapa pamięci

Animatorki zaprosiły mieszkańców do wspólnego tworzenia kolażowej mapy ich miejscowości. Międzypokoleniowa grupa wzięła udział w warsztatach, a finałem była wystawa.

Projekt zakończony
Manual Factory – dzierganie z sercem

Międzypokoleniowa grupa znów przystąpiła do wspólnego dziergania. Ręczne robótki zostały przekazane na rzecz potrzebujących w domu pomocy społecznej i hospicjum.

Projekt zakończony
Stuk-puk. Otwórz drzwi, pomogę Ci

Animatorki zaprosiły grupę aktywnych seniorów do wsparcia osób samotnych i włączenia się w proces rewitalizacji zaniedbanych, zapomnianych przestrzeni miasta.

Projekt zakończony
Seniorzy aktywni redaktorzy

Animatorki zaprosiły seniorów do stworzenia lokalnej gazetki. Nad projektem pracowali wspólnie z młodzieżą i ekspertami, którzy podzielili się swoimi umiejętnościami.

Projekt zakończony
Wiemy, że byli

Młodzieżowa grupa teatralna Brzozaki postanowiła zachęcić starszych mieszkańców do stworzenia spektaklu. Wspólnie wzięli udział w cyklu warsztatów artystycznych.

Projekt zakończony
Zapomniane bogactwo Kresów Wschodnich

Animatorzy wspólnie z seniorami i młodzieżą przypomnieli losy Kresowiaków żyjących na terenie Słońska. Efektem działań była wystawa oraz publikacja historyczna.

Projekt zakończony
Poznań i ja – fotografia wspomnień

Słuchacze UTW wraz z grupą studentów i uczniów przywołali wspomnienia i atmosferę starego Poznania. Efektem pracy był na bieżąco uzupełniany, internetowy album.

Projekt zakończony
Rozkwitamy, czyli sztuka tworzenia kwiatów

Animatorki zaprosiły międzypokoleniową grupę do wspólnego tworzenia kwiatów z tkaniny. Działanie zwieńczyła kwiatowa wystawa i sesja fotograficzna.

Projekt zakończony
Teatr ponad czasem

Międzypokoleniowa grupa wzięła udział w warsztatach i wykładach dotyczących różnych działań w teatrze. Na zakończenie uczestnicy wystawili spektakl.

Projekt zakończony
Piper/Jasiński

Grupa młodych badaczy zainteresowana historią swojej miejscowości zaprosiła seniorów do przeprowadzenia śledztwa związanego z Otomarem Piperem vel Antonim Jasińskim.

Projekt zakończony
Wczoraj i dziś mieszkańców gminy Chodów

Animatorka zaprosiła seniorów i młodsze osoby do poznawania historii regionu. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach fotograficznych i dziennikarskich.

Projekt zakończony
Świat bez kary śmierci

Animatorzy zaprosili osoby 55+, by włączyły się do działań promujących abolicję. Wspólnie z nimi i ze studentami zorganizowali Europejski Dzień przeciw Karze Śmierci.

Projekt zakończony
Wędrujący Klub Czytających Dzieciom

Grupa seniorów wzięła udział w warsztatach z ekspertami, a zdobyte umiejętności wykorzystała, by umilić czas najmłodszym w domach dziecka, szpitalach i świetlicach.

Projekt zakończony
Latające babcie

Seniorki wzięły udział w warsztatach literackich i aktorskich, na których przygotowały przedstawienie. Następnie zaprezentowały je dzieciom w domach dziecka i szpitalach.

Projekt zakończony
Senior zawsze młody

Seniorki wyszperały nieużywane, zapomniane ubrania i wyczarowały z nich modne kreacje. Zwieńczeniem działań była sesja fotograficzna oraz wystawa.

Projekt zakończony
Teatr na dobry początek

Animatorka zaprosiła mieszkańców Włynia do stworzenia wiejskiego międzypokoleniowego zespołu teatralnego. Grupa wspólnie stworzyła spektakl o tematyce społecznej.

Projekt zakończony
Równe babki

Grupa kaliskich dziewcząt przeprowadziła z seniorkami wywiady, które zostały opublikowane w lokalnym kwartalniku. Odbyła się też międzypokoleniowa sesja fotograficzna.

Projekt zakończony
Wróć do nas

Seniorzy dostarczali i czytali książki osobom pozostającym w domach ze względu na chorobę lub niepełnosprawność. Literatura stała się pretekstem do spotkań i wymiany myśli.

Projekt zakończony
Randka z kinem Wyzwolenie

Seniorzy i młodzież przypomnieli historię nieczynnego już kina. Wspólnie zorganizowali wystawę pamiątek, plenerowe pokazy filmowe, powstał też międzypokoleniowy DKF.

Projekt zakończony
Cztery pory roku po śląsku

Cztery pory roku wyznaczyły ramy, w których dzieci poznawały śląskie tradycje i zwyczaje ich regionu. Ich przewodniczkami były członkinie lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich.

Projekt zakończony
Nasze rzeźby ożyją… marzeniami

Animator zaprosił dzieci, ich rodziców i dziadków do działań, których kanwą była książka „Historia żółtej ciżemki”. Były warsztaty rzeźbiarskie i teatralne oraz wycieczka.

Projekt zakończony
Książka od kuchni

Animatorki i emerytowani pracownicy wydawnictw odkryli przed dziećmi tajemnice książek – od ich historii, przez ilustracje, po skład. Były też warsztaty twórczego pisania.

Projekt zakończony
Zielono mi

Mieszkańcy osiedla wspólnie zaprojektowali i zmienili osiedlowy plac. Razem sprzątnęli teren, zasadzili rośliny i zorganizowali miejsca zabaw dla dzieci.

Projekt zakończony
Latająca biblioteka

Na krakowskim osiedlu powstała biblioteka przystosowana do potrzeb osób starszych i słabowidzących. To miejsce integracji mieszkańców i współpracy różnych pokoleń.

Projekt zakończony
Razem poznajemy historię naszego regionu

Młodzi mieszkańcy Bystrzycy Kłodzkiej zebrali wśród mieszkańców zdjęcia i opowieści o powojennych losach ich miejscowości. Efekty poszukiwań zostały opublikowane w albumie.

Projekt zakończony
Kreple, szłoty i inksze

Aktywni seniorzy z zabrzańskiego Uniwersytetu Otwartego postanowili połączyć kultywowanie regionalnych tradycji z pomocą najmłodszym wychowankom domu dziecka.

Projekt zakończony
Twórczy znaczy przedsiębiorczy – II edycja

Lokalni artyści wzięli udział w spotkaniach, na których dowiedzieli się o sposobach na promocję swoich dzieł. Następnie sami poprowadzili warsztaty z rękodzielnictwa.

Projekt zakończony
Kurtyna w górę

Uczestnicy dokumentowali za pomocą różnych technik artystycznych historię miejscowości. Prace zostały wydane w formie pocztówek, powstał też spektakl oraz film.

Projekt zakończony
Swojacy, czyli opowieści zza miedzy

Wraz z uczniami z okolicznych szkół animatorka utworzyła wędrowny teatr, który przedstawiał losy ludzi przesiedlonych na Mazury po 1945 r. Ze spektaklem odwiedzili trzy wsie.

Projekt zakończony
Materklosy dziadka internetowa gradka

Jak domy urządzały babcie? Jakich narzędzi używali dziadkowie? Gimnazjaliści znaleźli odpowiedzi na te pytania podczas zajęć z najstarszymi mieszkańcami regionu.

Projekt zakończony
Jedna ulica, tysiące wspomnień

Poznawanie historii jednej z ulic Stoczka zamieniło się w fascynującą przygodę z fotografią w tle. Międzypokoleniowa grupa m.in. stworzyła mapę i płytę z opowieściami.

Projekt zakończony
Teatr choćby malućki

O czym marzyły i marzą pokolenia? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy międzypokoleniowych warsztatów teatralnych. Razem przygotowali przedstawienie.

Projekt zakończony
Kurtyna w górę

Wolontariusze Wielopokoleniowego Klubu Wolontariusza przygotowali spektakl we współpracy z dziećmi z pogotowia opiekuńczego. Gotowy spekatakl pokazali publiczności.

Projekt zakończony
Inwazja ruchem kontra atak przestrzeni, czyli twórczo zakręceni

Uczestnicy międzypokoleniowych warsztatów uczyli się różnych technik tańca współczesnego i świadomości własnego ciała. Efektem były taneczne happeningi w przestrzeni miasta.

Projekt zakończony
C 7/9+ I play swing

Dzięki animatorom jazz zagrał jak za dawnych czasów. Magia tej muzyki powróciła na ulice za sprawą międzypokoleniowch warsztatów i muzycznych spotkań.

Projekt zakończony
Latające babcie

Grupa uzdolnionych literacko, plastycznie i muzycznie babć czytała autorskie bajki dzieciom w domach dziecka, hospicjach i świetlicach.

Projekt zakończony
A capella łączy ludzi

W toruńskiej dzielnicy powstał czterogłosowy chór mieszany a capella, w którym czterdzieści osób w różnym wieku rozwijało swoje muzyczne talenty.

Projekt zakończony
Rowerem wokół Nikisz

Seniorzy wraz z młodzieżą stworzyli nowy, dostępny dla wszystkich odcinek trasy rowerowej. Trasa przebiega przez dwie zabytkowe dzielnice: Giszowiec i Nikiszowiec.

Projekt zakończony
Dziadki dziatkom

Grupa uczestników UTW i młodych ludzi postanowiła zebrać i uwiecznić wspomnienia radzyńskich seniorów. Powstał film, a na jego premierę przyszło 500 osób.

Projekt zakończony
Trzy po trzy

Międzypokoleniowa grupa poznawała historię, tradycje kulturowe i przyrodę trzech wsi. Uczestnicy stworzyli ścieżkę przyrodniczo-turystyczną z mapą-przewodnikiem i film.

Projekt zakończony
Ślonzki, ptoki, ślimoki

Słuchacze UTW przygotowali wraz ze swoimi dziećmi i wnukami przedstawienie oparte na historii „śląskiego Kopciuszka”. Były też wspólne podchody, bajanie i muzykowanie.

Projekt zakończony
Robimy teatr

Słuchacze UTW, uczniowie i przedszkolaki przygotowali trzy przedstawienia teatralne oparte na bajkach napisanych przez starszych uczestników i pokazali je publiczności.

Projekt zakończony
Widzimisię – teatr łączy pokolenia

Członkowie klubu seniora przygotowali wraz ze swoimi dziećmi i wnukami spektakl teatralny. Wspólnie przygotowali kostiumy scenografię i kostiumy. Plakaty zrobili najmłodsi.

Projekt zakończony
Stuk-puk. Otwórz drzwi, pomogę Ci.

Aktywni seniorzy przygotowali program wizyt domowych u osób starszych, które ze względu na stan zdrowia nie mogą uczestniczyć w działaniach prowadzonych w mieście.

Projekt zakończony
Kaj te czasy? Wracajmy do korzeni

Jak wyglądał kiedyś Śląsk? W co ubierali się ludzie, co jedli, co ich bawiło? Animatorzy przywołali wspomnienia, zapraszając do wspólnego projektu młodzież i słuchaczy UTW.

Projekt zakończony
Sądeckie bajanie

Słuchacze UTW wzięli udział w wykładach psychologiczno-pedagogicznych, a potem czytali bajki przedszkolakom. Była też wspólna zabawa na zajęciach plastycznych.

Projekt zakończony
Wędrujący Klub Czytających Dzieciom

Pomysł na Wędrujący Klub Czytających Dzieciom był prosty: grupa przyjaciół wygospodarowała trochę wolnego czasu i czytała dzieciom w świetlicach, szpitalach i przedszkolach.

Projekt zakończony
Kolejka polodowcowa

Spływ kajakowy, przejazd odrestaurowaną kolejką wąskotorową, piesze wyprawy turystyczno-fotograficzne – to atrakcje, które zaproponował animator mieszkańcom swojego regionu.

Projekt zakończony
e-senior.eu w akcji

Animatorka kontynuowała cykl spotkań komputerowych dla członków klubu seniora. W efekcie powstała strona internetowa oraz platforma e-learningowa.

Projekt zakończony
Dawnych czasów czarowna moc

Grupa seniorów poprowadziła dla dzieci i młodzieży zajęcia związane z lokalnymi tradycjami. Razem przygotowali regionalne potrawy, śpiewali stare pieśni i grali w dawne gry.

Projekt zakończony
Co było z tą bramą

Studenci UTW za pomocą fotografii przybliżyli młodym ludziom wygląd dzielnicy Fabryczna sprzed lat. Zdjęcia były pretekstem do rozmów o najnowszej historii miasta.

Projekt zakończony
Wkrętariusze

Międzypokoleniowa grupa wolontariuszy odwiedzała ze skrzynką z narzędziami starszych mieszkańców osiedla, którzy zgłosili potrzebę pomocy przy drobnych naprawach domowych.

Projekt zakończony
Chleb nasz powszedni

Członkinie kół gospodyń wiejskich, słuchacze UTW i dzieci spotkali się na warsztatach poświęconych tradycyjnemu wypiekowi chleba. Razem piekli, zrobili pocztówki i wystawę.

Projekt zakończony
Koteże kwiatami malowane

Animatorka zaprosiła mieszkańców do upiększenia ich wsi – wspólnie zaprojektowali i obsadzili klomby i rabaty kwiatowe w wybranych punktach miejscowości.

Projekt zakończony
Kurs upiększania świata

Animatorka zachęciła starsze i młodsze pokolenia do działań na rzecz renowacji osiedlowych klatek schodowych. Okazało się, że wspólnie można wiele zrobić niewielkim kosztem.

Projekt zakończony
Góra bliżej Wrocławia, Wrocław bliżej Góry

Grupa słuchaczy UTW zaangażowała się we współpracę z seniorami z powiatu Góra. Wycieczki i warsztaty integracyjne były początkiem wspólnej współpracy.

Projekt zakończony
Zabrzanie po szychcie

Podczas wycieczek krajoznawczych połączonych z warsztatami artystycznymi uczestnicy poznawali historię i kulturę Zabrza, korzystając z wiedzy przewodnika i mieszkańców.

Projekt zakończony
Pomocna Łapka

To sieć przyszywanych matek i córek. Wolontariuszki UTW otoczyły opieką samotne starsze osoby– odwiedzały je w domach, rozmawiały, chodziły na spacery.

Projekt zakończony
Marzenia w migawce

O marzeniach można opowiadać w różny sposób, na przykład za pomocą fotografii. Aparaty stały się pretekstem do spotkania dwóch pokoleń. Powstała galeria portretów i marzeń.

Projekt zakończony
My, kobiety Muranowa

Podczas projektu uczestniczki wspólnie poznawały historię warszawskiego Muranowa. Za pomocą aparatu utrwaliły jej piękno i stworzyły emocjonalną mapę dzielnicy.

Projekt zakończony
Pora seniora

Seniorzy, którzy wzięli udział w projekcie, poznali tajniki dziennikarstwa. Mieli też okazję mówić lokalnych mediach o istotnych sprawach dotyczących ludzi starszych.

Projekt zakończony
Działamy dla małych społeczności

Starsi i młodsi wolontariusze z terenów pięciu powiatów rozpoczęli działania na rzecz rodzin wielodzietnych. Wzięli udział w świątecznej akcji pomocowej i działają dalej.

Projekt zakończony
Graj i wygraj

Animatorka zaprosiła wszystkich fanów gier na spotkania w restauracji. Grali starsi i młodsi. Każdy, kto przyszedł na spotkanie mógł stać się zarówno graczem, jak i instruktorem.

Projekt zakończony
Od 3 do…? 93

Animatorka zaprosiła mieszkańców gminy do powołania wiejskiego, wielopokoleniowego teatru obrzędowego. Wzięli udział w cyklu warsztatów artystycznych i etnograficznych.

Projekt zakończony
Fotomontaż

Animatorzy zorganizowali warsztaty fotograficzne dla młodzieży i seniorów. Uczestnicy odszukali stare fotografie miasta i uruchomili atelier fotograficzne.

Projekt zakończony
27. Salon Kobiet 50 plus proponuje

Animatorka postanowiła zintegrować dojrzałe mieszkanki swojego miasta. Razem zorganizowały kurs samoobrony i uczyły się zarządzania finansami z wykorzystaniem gry cash-flow.

Projekt zakończony
Szukaj z nami

Animatorki zaprosiły starsze osoby do wolontariatu w Fundacji ITAKA, która zajmuje się poszukiwaniem osób zaginionych. Seniorzy po cyklu szkoleń włączyli się do pracy.

Projekt zakończony
Klaps – Filmowa Podkowa

Animatorka zaprosiła słuchaczy UTW i uczniów do udziału w międzypokoleniowych warsztatach filmowych. Starsi i młodsi filmowcy zmierzyli się z tematem małej ojczyzny.

Projekt zakończony
Pokochać folk

Powstał międzypokoleniowy zespół obrzędowy, który przygotował pełen gwary bożonarodzeniowy spektakl z pastorałkami i tańcami. W planach są kolejne przedstawienia.

Projekt zakończony
Dywo ludzkie w Krainie Rumianku

To integracyjne działania związane z tradycją i kwiatem rumianku. Powstał zespół Rumonek, były tradycyjne żniwa, wieczorne śpiewanie, a także badania nad lokalną gwarą.

Projekt zakończony
Senior graffiti

Animatorka zaprosiła seniorów i młodzież z Klubu Osiedlowego „Między Nami”, aby wspólnie zaprojektowali i zrealizowali zmiany w przestrzeni swojego osiedla.

Projekt zakończony
Historię bajkową tworzymy na nowo

Animatorzy wspólnie z seniorami uruchomili amatorski teatr lalkowy. Powstał spektakl – wierszowana bajka o życiu mieszkańców Zahajek, a także film o tworzeniu lalek.

Projekt zakończony
Papierowe wariacje

Animatorki zorganizowały międzypokoleniowe zajęcia teatralne i warsztaty papieru czerpanego. Uczestnicy stworzyli spektakl na kanwie afrykańskich baśni i pokazali wystawę prac.

Projekt zakończony
Werniks, cołnek o wisinkla

Animatorki postanowiły wypromować lokalne tradycje tkackie. Zorganizowały warsztaty artystyczne dla dzieci i seniorek, turniej tkacki i wystawę prac.

Projekt zakończony
TRANSFERY – wolontariat medyczny lekarzy seniorów

Animatorzy postanowili zainteresować emerytowanych lekarzy wolontariatem w Przychodni dla Bezdomnych i Ubogich prowadzonej przez Stowarzyszenie Lekarze Nadziei.

Projekt zakończony
Poznaj pókiś jeszcze młody, co dostajesz od przyrody

Animatorki zorganizowały międzypokoleniowe warsztaty poświęcone ekologii i zdrowemu odżywianiu. Uczestnicy nauczyli się m.in. wyrabiać masło, robić ser i świeże soki.

Projekt zakończony
Bakcyle

Animatorka zachęciła uczniów ze szkoły plastycznej do nawiązania kontaktu ze starszymi artystami i do udokumentowania ich twórczości przy pomocy nowych technologii.

Projekt zakończony
Mała Księga Opowieści

Animatorka zaprosiła przedszkolaki i seniorów z UTW do napisania i zilustrowania opowiadań o codziennych sprawach i emocjach związanych z domem, rodziną i miłością.

Projekt zakończony
Młodzież 55+

Dzięki animatorce oraz przy wsparciu uczniów szkoły podstawowej seniorzy poznali tajniki komputera, przygotowali prezentacje multimedialne i stronę internetową.

Projekt zakończony
Spotkanie w czasoprzestrzeni

Animatorka zorganizowała międzypokoleniowe warsztaty poświęcone wspomnieniom i biografiom słuchaczy Wrocławskiego UTW i studentów. Powstał film i wystawa.

Projekt zakończony
Nasze miejsce, nasza ławeczka

Animatorka zaprosiła do współpracy mieszkańców trzech zaniedbanych podwórek Wrocławia. Wspólnymi siłami uprzątnęli teren, zaprojektowali i posadzili grządki kwiatowe.

Projekt zakończony
Razem – aktywnie i twórczo

Animatorka zorganizowała międzypokoleniowe zajęcia z nowych technologii, warsztaty hobbystyczne i psychologiczne dla słuchaczy Akademii III Wieku i wczesnych emerytów.

Projekt zakończony
Seniorzy dzieciom

Animatorka wspólnie ze słuchaczami UTW zorganizowała warsztaty plastyczne, teatralne i dziennikarskie dla dzieci w trzech świetlicach wychowawczo-opiekuńczych.

Projekt zakończony
Babcia nadaje

Animatorki zorganizowały warsztaty pisania, opowiadania i promocji bajek dla dojrzałych kobiet. Uczestniczki stworzone przez siebie bajki opowiadały przedszkolakom.

Projekt zakończony
Nowowiejskie królewskie gry i zabawy

Animatorki zachęciły mieszkańców do zebrania informacji na temat dawnych gier i zabaw, zwłaszcza charakterystycznych dla okolicy. Zabawy zostały opisane w publikacji.

Projekt zakończony
Japonia – ludzie, krajobrazy, kultura

Słuchacze UTW w czasie zimowych ferii zorganizowali dla gimnazjalistów pięciodniowe warsztaty na temat kultury i języka Japonii. Były m.in. sztuki walki i kaligrafia.

Projekt zakończony
Z widza i obserwatora zmień się na aktora

Animatorka z międzypokoleniową grupę kobiet stworzyła widowisko oparte na kulturze i strojach Bambrów, czyli dawnych mieszkańców okolicy przybyłych z niemieckiego Bamberga.

Projekt zakończony
Zielony Zakątek

W ekologicznym projekcie wzięli udział słuchacze UTW i przedszkolaki. Nauczyli się, jak dbać o rośliny, a dzięki ich staraniom zazieleniły się balkony i miejskie skwery.

Projekt zakończony
SMS… a może pocztówka?

Animatorki zaprosiły osoby starsze i artystów z niepełnosprawnościami do opracowania widokówek z Chodzieży. Korzystając z nowych i starych zdjęć stworzyli cykl kolaży.

Projekt zakończony
Krowa to, czy żubr?

Słuchacze UTW zorganizowali cykl wycieczek przyrodniczych dla dzieci. Wspólnie obserwowali żubry, orły i dziki, byli też w ZOO. Wspomnienia uwiecznili w pracach plastycznych.

Projekt zakończony
Mój Nowy Dom – wspomnienia słupskich osadników

Słuchacze UTW razem z młodymi ludźmi zgromadzii wspomnienia najstarszych osadników, którzy przybyli do Słupska po wojnie. Powstał spektakl teatralny i publikacja.

Projekt zakończony
Zielone rękawiczki

Ekologiczny projekt, który połączył pomysły słuchaczy UTW i uczniów szkoły podstawowej. Powstało plenerowe miejsce spotkań dla mieszkańców Ustki.

Projekt zakończony
DRD – czyli Teatr Pokoleń

Międzypokoleniowa grupa stworzyła we wsi teatr. Zanim na scenie spotkali się dziadkowie, rodzice i dzieci, wszyscy wzięli udział w spotkaniach i warsztatach.

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa). Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content