Kaj te czasy? Wracajmy do korzeni

Projekt zakończony

lokalizacja

Katowice, śląskie

edycja

II (2009-2010)

obszary działań




Animatorzy:

Jerzy Czogała – jest Ślązakiem z krwi i kości. Trzydzieści lat przepracował w przemyśle wydobywczym. Obecnie włącza się w działania UTW na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, gdzie prowadzi koło historyczne. Społecznik angażujący się w sprawy miasta i osiedla, na którym mieszka. Martwi się, że zabytkowe kamienice są zniszczone, a wielkie blokowiska nie sprzyjają integracji społecznej. Uwielbia podróże i muzykę, która go wycisza i przenosi w inne, nieznane obszary.

Inga Musiał  jest magistrem zarządzania, obecnie studiuje psychologię. Ciekawią ją ludzie, stąd angażuje się w rozmaite projekty na rzecz innych. Współpracuje m.in. z UTW w Katowicach i Miejską Biblioteką Publiczną w Chrzanowie, realizując projekt „Klimaty kulturowe”. Humanistka kochająca podróże, z których przywozi kolekcję wspomnień i fotografii. Miłośniczka śląskiej tradycji, gwary i kultury – od kilku lat mieszka w Katowicach.

Organizacja wspierająca: Uniwersytet Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Śląskim

Jak wyglądał kiedyś Śląsk, w co ubierali się ludzie, co jedli i co ich bawiło? Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Katowicach postanowili przywołać wspomnienia, zapraszając do wspólnego projektu młodzież. Odkrywanie zapomnianych receptur, podróż po tradycyjnych smakach śląskiej kuchni – tego pod okiem specjalistki z chorzowskiej szkoły gastronomicznej uczyli się uczestnicy warsztatów kulinarnych. W efekcie powstały pocztówki z przepisami na tradycyjne dania regionalnej kuchni. Słuchacze wzięli także udział w grze miejskiej, podczas której odbyli podróż po słynnych śląskich kabaretach i restauracjach. W tym samym czasie miały miejsce warsztaty wokół wspomnień. Uczestnicy zajęć poznawali sztukę fotoreportażu i uczyli się przeprowadzać wywiady. Na podstawie opowieści starszych mieszkańców regionu oraz wcześniej zebranych materiałów dziennikarskich i fotograficznych powstały scenariusze kolejnych gier miejskich, a ukoronowaniem pracy uczestników była wystawa zdjęć zrobionych podczas warsztatów. Projekt zwieńczyła biesiada wszystkich uczestników oraz zaproszonych gości, połączona z degustacją tradycyjnych potraw śląskich.

wróć

PODOBNE

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa). Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content