Drzewokracja w Orzechowie

Projekt zakończony

lokalizacja

Orzechowo, wielkopolskie

edycja

X (2017-2018)

obszary działań




Animatorzy projektu:

Jadwiga Stefańska – przez wiele lat życia zawodowego działała na rzecz mieszkańców różnych miejscowości w Wielkopolsce. Teraz, kiedy jest na emeryturze i ma wystarczająco duże doświadczenie i wiedzę dotyczące kreowania rozwoju lokalnego, postanowiła zaproponować wspólne działanie sąsiadom i znajomym z Orzechowa. Zależy jej na tym, by miejscowość, w której mieszka, była przyjazna i ciekawie zagospodarowana, by miała charakter, a ludzie umieli i chcieli wykorzystać swoje możliwości na rzecz dobrego i ciekawego życia.

Marek Dobroczyński – mieszka w Orzechowie od urodzenia. Bardzo lubi tę wieś i nigdy nie zamierzał z niej emigrować do wielkiego miasta. Martwi go, że miejscowe wiejskie ogrody, choć z pięknie przystrzyżonymi trawnikami, zatraciły swój naturalny charakter, a Orzechowo kojarzone z Zakładami Przemysłu Sklejek zatraciło swoją markę. Chce przypomnieć mieszkańcom miejscowości dobre skojarzenia z nią związane i obudzić ducha integracji.

Organizacja wspierająca: Zarząd Rejonowy Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów we Wrześni

To zaproszenie mieszkańców do wspólnego sadzenia drzew w ich ogródkach, tak by na ulicach, które swoje nazwy wzięły od nazw drzew (jest ich w Orzechowie dwadzieścia cztery) właśnie takie drzewa rosły. Sąsiedzi mogli też umówić się i zasadzić wspólne drzewo: „dobrego sąsiedztwa” albo upamiętniające ważne wydarzenie. Mieszkańcy zostali zaproszeni do zaadaptowania terenów, którepozostały z podziałów gruntów i należą teraz do gminy, by stworzyć tam skwerki do wspólnych spotkań, każdy inny, zgodnie z sąsiedzkim pomysłem. Zanim jednak na wiosnę orzechowianie ruszyli do sadzenia drzew i krzewów, na każdej z ulic został powołany ambasador „Drzewokracji”, by reprezentował interesy mieszkańców ulicy. W ramach projektu odbyły się wykłady o zieleni na wsi i w mieście, jakie drzewa i krzewy najlepiej sadzić w małych ogrodach, o tym jak zmieniały się ogrody w dziejach Europy. Były też warsztaty tworzenia żywych instalacji ogrodowych i makiet zielonych skwerków. Obejrzeli film Sekretne życie drzew, a książka pod takim samym tytułem stała się w Orzechowie najważniejszą lekturą. Uczestnicy projektu odwiedzili Centrum Edukacji Leśnej, poznańskie targi ogrodnictwa i terenów zieleni oraz kórnickie arboretum PAN, na święcie kwitnących magnolii, lilaków, różaneczników i azalii.

wróć

PODOBNE

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa). Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content