Teatr obrzędowy przymierzem pokoleń

Projekt zakończony

lokalizacja

Przyłęk, mazowieckie

edycja

VII (2014-2015)

obszary działań
Animatorki:

Natalia Przepiórka – jest emerytowaną nauczycielką. Przez wiele lat była instruktorką harcerską, drużynową, organizatorką obozów harcerskich i kolonii zuchowych. Interesuje się folklorem, spisuje lokalne pieśni i tradycje. Gromadzi historie dotyczące regionu, a na ich kanwie snuje opowieści i tworzy spektakle obrzędowe. Pasjonuje się językiem i kulturą rosyjską. Obecnie prowadzi zespół obrzędowy przy Kole Gospodyń Wiejskich w Grabowie nad Wisłą.

Joanna Kałużyńska – pracuje w lokalnej bibliotece i wychowuje dwóch synów, ale znajduje również czas na rozwijanie swoich zainteresowań – śpiewa w zespole działającym przy Kole Gospodyń Wiejskich w Grabowie nad Wisłą, pasjami czyta książki. Chętnie działa na rzecz lokalnej, międzypokoleniowej społeczności.

Organizacja wspierająca:Gminna Biblioteka Publiczna w Przyłęku

Czym jest parzybroda? Jak zrobić kapustę z grochem, tradycyjny placek drożdżowy i pierogi z owocami leśnymi? Do czego służy kosa, sierp, cep? Na te i inne pytania młodzi mieszkańcy okolicy mogli uzyskać odpowiedzi od seniorów, którzy chcą przekazywać lokalną tradycję kolejnym pokoleniom. W czasie zajęć ożyły zapomniane pieśni, dawne zwyczaje i obrzędy oraz język, jakim mówili przodkowie mieszkańców Grabowa. Wszyscy mieli okazję uczestniczyć w warsztatach teatralno-muzycznych, na które złożyły się techniki radzenia sobie z tremą, zajęcia z emisji głosu i elementarne zadania aktorskie. Nie zabrakło także zajęć z kroju i szycia, potrzebnych, by samodzielnie stworzyć kostiumy. Efektem działań były spektakle według napisanych przez uczestników scenariuszy: Dożynki przed dworem dziedzica w Grabowiei Wianki – Noc Świętojańska.

wróć

PODOBNE

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa). Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content