Historia z Piekła rodem III

Projekt zakończony

lokalizacja

Nowy Sącz, małopolskie

edycja

IX (2016-2017)

obszary działań


Animatorka:

Ewa Andrzejewska – jest z zawodu architektem. Pracowała w Biurze Projektów oraz w Urzędzie Miejskim w Wydziale Architektury. Pasjonuje się historią mówioną, uważnie słucha ludzi, pyta, rejestruje ich relacje. Na podstawie usłyszanych opowieści napisała książkę Obok inny czas o dawnej dzielnicy Piekło. Brała udział w projekcie poświęconym Janowi Karskiemu i „Solidarności”. W ramach działań „Żywej biblioteki” nagrywała wspomnienia uczestników II wojny światowej, którzy przebywali w obozach koncentracyjnych i więzieniach komunistycznych. Z radością patrzy, jak mieszkańcy Piekła coraz bardziej utożsamiają się z dzielnicą, w której mieszkają.

Organizacja wspierająca: Stowarzyszenie „Maryan”

Poprzednie edycje projektu cieszyły się ogromną popularnością, więc animatorka uznała, że warto go kontynuować. Historia nowosądeckiej dzielnicy Piekło jest niezwykle interesująca. Początkowo była to wieś, którą zamieszkiwali Polacy i Żydzi, innowiercy i włóczędzy, wagabundy i rzezimieszki, a także rzemieślnicy, piekarze i krawcy. W Piekle w 1927 roku urodził się malarz Maryan (właśc. Pinchas Burstein). Po wojnie – podczas której więziony był w Auschwitz i stracił całą rodzinę – nie wrócił do Polski. Tworzył w Paryżu i w Nowym Jorku.  Zebrane w trakcie projektu materiały i fotografie, dokumentujące losy mieszkańców dzielnicy Piekło posłużyły do powstania muzeum społecznego, w którego tworzeniu wzięli czynny udział mieszkańcy Nowego Sącza, a lokalna restauracja użyczyła swoją przestrzeń.

wróć

PODOBNE

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa). Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content