Twórcza Wioska Baszowice

Projekt zakończony

lokalizacja

Baszowice, świętokrzyskie

edycja

XV (2022-2023)

obszary działań


Animatorki projektu:

Janina Gołębska – emerytka, na co dzień opiekuje się gospodarstwem rolnym. Pasjonuje się szydełkowaniem. Wolne chwile spędza z koleżankami na ręcznych robótkach i spotkaniach w wiejskiej świetlicy. Jedna z inicjatorek Klubu Gospodyń Wiejskich „Fanki Dzierganki”. Mieszkańcy wsi mówią, że jest „motorem napędowym Baszowic”. Najbardziej lubi angażować w działania innych mieszkańców.

Anna Waksmundzka – studiowała malarstwo na ASP oraz Pedagogikę Specjalną. Pochodzi z Beskidu Śląskiego, a od kilku lat mieszka w Górach Świętokrzyskich. Wraz z mężem prowadzi „Osiołkowo”- farmę z osiołkami, gdzie organizują dla dzieci i dorosłych zajęcia terapeutyczne oraz rekreacyjne na łonie natury.

Organizacja wspierająca: Fundacja Osiołkowo

Seniorki z Baszowic zaprezentowały swoje prace z  zakresu różnych robótek ręcznych, poprowadziły międzypokoleniowe warsztaty z szydełkowania oraz stworzyły instalację artystyczną w lokalnej przestrzeni publicznej. Spotkały się także z artystą streetartowym, który wprowadził je w tematykę tworzenia prac z motywem koronki. Cykl warsztatów poprzedzały spacery i pogadanki, podczas których nagrywano historie mieszkańców. Po kilku miesiącach pracy gotowa instalacja cieszy nie tylko oko, ale i ucho. Trasa spacerowa prowadzi mieszkańców i przyjezdnych po miejscach udekorowanych ręcznymi robótkami, w których odżyły dawne wspomnienia. Nagrań można odsłuchać za pośrednictwem kodu QR. Od teraz połączenie słów „senior” i „street art” nikogo we wsi nie dziwi.

Tak o projekcie opowiadają animatorki:

Zdjęcia z otwarcia instalacji:

Więcej zdjęć z finału projektu: ZOBACZ

wróć

PODOBNE

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa). Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content