Ikigai po polsku, czyli seniorzy dzielnic Zaspa i Przymorze w akcji

Projekt zakończony

lokalizacja

Gdańsk, pomorskie

edycja

X (2017-2018)

obszary działańAnimatorzy projektu:

Antoni Polakowski – lubi pracować z ludźmi i pomagać potrzebującym. Wierzy, że „człowiek nie jest samotną wyspą”. Pragnie obudzić seniorów z marazmu i senilizmu (starczego zniedołężnienia), aby ich życie stało się radośniejsze i pełne optymizmu, a także przydatne młodszym i mniej doświadczonym. Wierzy w zdrowotne właściwości aktywności społecznej człowieka. Zna tajniki sztuki masażu chińskiego.

Anna Wesołowska – lubi angażować się w przeróżne projekty społeczne, w których może podjąć aktywne działanie i pomagać potrzebującym. Jest specjalistką z dziedziny arteterapii i absolwentką wyższej uczelni artystycznej.

Organizacja wspierająca: Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej Ognisko „Rozstaje” w Gdańsku

Ikigai to japoński system długiego, aktywnego i szczęśliwego życia. Ma swoje źródła na japońskiej wyspie Okinawie. To tam żyje największy odsetek stulatków wśród mieszkańców. Jednakże to nie miejsce decyduje o tej niezwykłej statystyce, lecz optymistyczny stosunek seniorów do wszystkiego, co robią na co dzień, siła woli oraz specyficzna aktywność. W ramach projektu seniorzy nauczyli się specjalnych ćwiczeń rekreacyjnych i oddechowych, opartych na tradycjach jogi. Wszystko to na kanwie nauki podstaw masażu chińskiego dla własnych potrzeb. Część zajęć odbywała się w terenie, aby budować kondycję i kształtować formę na świeżym powietrzu. Pierwsza i najważniejsza zasada IKIGAI zaleca: „Bądź zawsze aktywny i nigdy się nie zatrzymuj!”. Inne zalecenie mówi o tym, aby odnowić swoją relację z przyrodą, dlatego zostały zorganizowane wyjazdy, dające możliwość poznawania natury i wykorzystywania jej darów. Uczestnicy wybrali się również do Leśnego Ogrodu Botanicznego w Marszewie, by nauczyć się rozpoznawać podstawowe gatunki drzew, krzewów i ziół.

wróć

PODOBNE

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa). Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content