Tak dawniej chrzczono dzieci

Projekt zakończony

lokalizacja

Lubochnia, łódzkie

edycja

VII (2014-2015)

obszary działańAnimatorki:

Janina Schab – pracowała w gospodarstwie rodziców oraz w zakładzie dziewiarskim. Zawsze interesowała się teatrem. Występowała w głównej roli jako Panna Młoda w sztuce Wesele rawskie z XIX wieku.Od trzydziestu lat pisze wiersze i piosenki na uroczystości gminne, kościelne i inne okazje. Jest autorką dwóch scenariuszy:Wesele z 50-tych lat XX wiekui Żniwa jakich młodzi nie widzieli. Występuje w Teatrze Młodych im. Wojciecha Bogusławskiego w Lubochni.

Anna Bystroń – jest uczennicą szkoły ponadgimnazjalnej. Artystyczną duszę ma po babci, a ze sceną ma do czynienia od najmłodszych lat. Występuje w Teatrze Młodych w Lubochni i bardzo to lubi.

Organizacja wspierająca:Gminny Ośrodek Kultury w Lubochni

Międzypokoleniowa grupa teatralna przypomniała obrzęd chrzcin z lat 60. XX wieku. Aktorzy swój warsztat ćwiczyli na zajęciach z dykcji, śpiewu i ruchu scenicznego. Samodzielnie stworzyli rekwizyty i kostiumy. Według scenariusza napisanego przez animatorkę przygotowali przedstawienie, które przybliżyło młodszym pokoleniom zapomniane już zwyczaje. Można było się dowiedzieć i zobaczyć, jak ubrane było dziecko podawane do chrztu, jakich potraw nie mogło zabraknąć, a także poznać ludowe obrzędy towarzyszące chrzcinom, sposoby na odczynianie uroków i ochronę dziecka przed wścibskimi sąsiadami. Spektakl został sfilmowany, by dawne tradycje mogły poznać także osoby, które dopiero przyjdą na świat.

wróć

PODOBNE

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa). Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate