Niezłe Ziółka – pracownia zielarska we wsi Sobolewo

Projekt zakończony

lokalizacja

Sobolewo, podlaskie

edycja

XII (2019-2020)

obszary działań
Animatorki:

Zofia Borkowska – społeczniczka, miała wiele pomysłów oraz dar do zarażania nimi innych ludzi. Wieloletnia przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Sobolewie oraz Gminnych Kół Gospodyń Wiejskich w Suwałkach. Przez szesnaście lat pełniła funkcję radnej w gminie Suwałki. Dziesięć lat prowadziła Klub Prasy i Książki w Sobolewie, była słuchaczką Uniwersytetu Ludowego w Gardzienicach. Działaczka społeczna od najmłodszych lat, uzdolniona plastycznie – szyła, wyszywała i haftowała, uwielbiała gotować i piec ciasta. Jej wielką pasją było pisanie poezji, ogród i zielarstwo. Odeszła w grudniu 2020 roku.

Joanna Jakubowska – z wykształcenia andragog, animatorka kultury i arteterapeutka. Z zawodu animator kultury w Gminnym Ośrodku Kultury w Krzywem. Ma wieloletnie doświadczenie w pozyskiwaniu i rozliczaniu funduszy oraz w pracy z seniorami. Rękodzielniczka, członkini zespołów ludowych, pasjonatka ludowych tradycji Suwalszczyzny i Sejneńszczyzny. Miłośniczka zielarstwa i kuchni wschodnioeuropejskiej.

Organizacja wspierająca: Gminny Ośrodek Kultury w Krzywem

Autorska inicjatywa seniorów, która zrodziła się podczas wspólnych warsztatów rękodzielniczych w świetlicy, nawiązuje do zielarskiej tradycji okolicy. Powstała z chęci wzbudzenia radości z życia w zgodzie z naturą, odkrycia na nowo dobroczynnego działania ziół, wskrzeszenia zamiłowania do zielarstwa wśród starszych i podzielenia się nim z młodszym pokoleniem. Zbieranie ziół i prowadzenie wspólnego ogrodu łączy mieszkańców. W warsztatach (m.in. zielarskich, kulinarnych i tworzenia kosmetyków) brały udział wszystkie pokolenia. Dzięki wspólnym działaniom wzmocniło się poczucie przynależności lokalnej, akceptacji, sprawczości i odpowiedzialności za wspólne dobro. Zielarstwo stało się świetnym sposobem na międzypokoleniową współpracę, przypomina o wartości terenów wiejskich, a przede wszystkim buduje dobre praktyki integracji międzypokoleniowej.

Więcej o projekcie w zakładce Projekty modelowe

wróć

PODOBNE

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa). Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content