Bądź detektywem lokalnej historii

Projekt zakończony

lokalizacja

Łódź, łódzkie

edycja

IX (2016-2017)

obszary działań
Animatorzy:

Jacek Łagodziński – jest pełnym pasji emerytem, który na nowo odkrywa świat i nie chce popaść w marazm. Zawodowo przez wiele lat związany był z branżą poligraficzną. Kocha książki, szczególnie biograficzne i historyczne, interesuje się fotografią i ma naturę społecznika. Nie wyobraża sobie życia bez muzyki i fantastycznych sąsiadów. Ma silną potrzebę zrobienia czegoś dla swojej bałuckiej społeczności, a zwłaszcza dla mieszkańców kamienicy, w której mieszka.

Krzysztof Kowalczyk – łączy studia na Uniwersytecie Łódzkim z pracą w firmie produkcyjno-handlowej. Jako łodzianin i historyk amator ma duży szacunek do postaci historycznych. Działał w Stowarzyszeniu Historycznym „Strzelcy Kaniowscy”, które gromadzi materiały, wspomnienia i pamiątki związane z Łodzią, dba o pomniki historii i groby poległych. Ponadto prowadził zajęcia dla młodzieży w Muzeum Tradycji Niepodległościowej oraz pomagał w organizacji pikników historycznych. Współtworzył audycje radiowe. Interesuje się modelarstwem i muzyką.

Organizacja wspierająca: URBAN FORMS

Co łączy Halinę Szwarc-Kłąb i rodzinę Schwarz z Wiednia? Przypadek i historia. No i kamienica. To właśnie tu wychowywała się dziewczyna żołnierz Armii Krajowej i tu w 2004 roku podczas remontu została znaleziona waliza wiedeńskich Żydów o podobnie brzmiącym nazwisku. Animatorzy uznali, że warto przyjrzeć się obu tym historiom i przybliżyć je mieszkańcom Bałut. Zachęcili też uczestników projektu do własnych poszukiwań, odkrywania w swojej okolicy tajemnic przeszłości oraz zbierania pamiątek i wspomnień. Międzypokoleniowa grupa rozpoczęła starania o mural i tablicę pamiątkową na ścianie kamienicy poświęcone Halinie Szwarc-Kłąb, założycielce pierwszego w Polsce uniwersytetu trzeciego wieku. Zakończeniem działań był piknik sąsiedzki, podczas którego zaprezentowano zdjęcia i pamiątki mieszkańców tej wyjątkowej kamienicy.

wróć

PODOBNE

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa). Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content