Pary językowe – kultura w mieście

Projekt w trakcie realizacji/trwa

lokalizacja

Gdańsk, pomorskie

edycja

XVI (2023-2024)

obszary działańAnimatorki:

Krystyna Woźniczka: Mimo seniorskiego wieku nadal jestem bardzo aktywna. Potrzebuję zadań do wykonania i ludzi do kontaktów. Swoją energią potrafię mobilizować innych seniorów. Zauważyłam, że kiedy pozwoli się seniorom działać, to zmieniają się nie do poznania. Sprawia mi to wielką radość. Czuję się potrzebna seniorom, a oni są bardzo potrzebni mnie. Wymieniamy się doświadczeniami, poznajemy się lepiej, pomagamy sobie, zaprzyjaźniamy się.

Joanna Leszczyńska: Jestem animatorką społeczną na Chełmie, radną tej dzielnicy i przede wszystkim mieszkam tutaj od dziecka. Aktywizacja seniorów była dla mnie zawsze priorytetowa, a teraz, kiedy w naszej dzielnicy zamieszkały osoby z Ukrainy, pojawiła się potrzeba ich aktywizacji i włączenia ich w życie lokalnej społeczności.

Organizacja wspierająca: Fundacja NOVA

Animatorki, mając już doświadczenie w podobnych działaniach, zapraszają seniorki i seniorów do wzięcia udziału w projekcie, którego myślą przewodnią jest wsparcie osób z Ukrainy w nauce polskiego oraz przybliżenie im dostępnej lokalnie kultury i sztuki. Powstanie 10 par polsko-ukraińskich, które będą rozmawiać po polsku, a także odwiedzać instytucje kultury. Następstwem wizyt w teatrze, operze, filharmonii i muzeach będzie wspólne stworzenie w językach polskim i ukraińskim przewodnika po tych miejscach. W jego przygotowaniach pomogą im uczennice i uczniowie ze szkoły średniej. W „Subiektywnym Przewodniku Kulturalnym” znajdą się osobiste spostrzeżenia i refleksje uczestników. Seniorki i seniorzy zobaczą, jaką satysfakcję przynosi wolontariacka praca w grupie nad ważnym zadaniem, a osoby z Ukrainy, mając przy sobie polskich przyjaciół, poczują się bezpieczniej i w miarę upływu czasu będą mówili coraz lepiej po polsku.

wróć

PODOBNE

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa). Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content