Cztery pory roku po śląsku

Projekt zakończony

lokalizacja

Rybnik, śląskie

edycja

III (2010-2011)

obszary działańAnimatorki:

Anna Strączek – śląska gawędziarka ludowa. Spisuje i własnoręcznie ilustruje regionalne bajki zapamiętane z dzieciństwa, ma już w dorobku jedną książkę „Śląskie bojki babci Any”. Śpiewa w Zespole Pieśni i Tańca „Osiny” i w Kapeli Podwórkowej „Nasi”. Sama również pisze piosenki – oczywiście w lokalnej, śląskiej gwarze z regionu Rybnika.

Anna Pytlik – animatorka społeczno-kulturalna, ma już doświadczenie w pracy z seniorami – była menedżerką projektu „Mała Księga Opowieści”, ale wciąż ma apetyt na kolejne międzypokoleniowe spotkania.

Organizacja wspierająca: Powiatowa i Miejsca Bibliotek Publiczna w Rybniku im. Konstantego Prusa

Cztery pory roku wyznaczyły ramy, w których dzieci – uczniowie rybnickich szkół podstawowych, poznawały śląskie tradycje i zwyczaje ich regionu. Nauczycielkami i przewodniczkami po śląskich zwyczajach były panie z Rybnickich Kół Gospodyń Wiejskich z Kłokocina i Ligoty. Jesienią dzieci dowiedziały się o tradycji wykopek i pieczenia ziemniaków, zimą przygotowały tradycyjne śląskie Jasełka, wiosną wzięły udział w korowodzie z tradycyjnymi pieśniami i topieniem Marzanny, a latem puszczały wianki. Wokół każdego ze świąt powstały scenariusze scenek teatralnych, które zostały zebrane w publikacji, rozesłanej następnie do lokalnych szkół i bibliotek.

wróć

PODOBNE

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa). Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content