lokalizacja
Rybnik, śląskieedycja
III (2010-2011)obszary działań
integracja międzypokoleniowaAnimatorki:
Anna Strączek – śląska gawędziarka ludowa. Spisuje i własnoręcznie ilustruje regionalne bajki zapamiętane z dzieciństwa, ma już w dorobku jedną książkę „Śląskie bojki babci Any”. Śpiewa w Zespole Pieśni i Tańca „Osiny” i w Kapeli Podwórkowej „Nasi”. Sama również pisze piosenki – oczywiście w lokalnej, śląskiej gwarze z regionu Rybnika.
Anna Pytlik – animatorka społeczno-kulturalna, ma już doświadczenie w pracy z seniorami – była menedżerką projektu „Mała Księga Opowieści”, ale wciąż ma apetyt na kolejne międzypokoleniowe spotkania.
Organizacja wspierająca: Powiatowa i Miejsca Bibliotek Publiczna w Rybniku im. Konstantego Prusa
Cztery pory roku wyznaczyły ramy, w których dzieci – uczniowie rybnickich szkół podstawowych, poznawały śląskie tradycje i zwyczaje ich regionu. Nauczycielkami i przewodniczkami po śląskich zwyczajach były panie z Rybnickich Kół Gospodyń Wiejskich z Kłokocina i Ligoty. Jesienią dzieci dowiedziały się o tradycji wykopek i pieczenia ziemniaków, zimą przygotowały tradycyjne śląskie Jasełka, wiosną wzięły udział w korowodzie z tradycyjnymi pieśniami i topieniem Marzanny, a latem puszczały wianki. Wokół każdego ze świąt powstały scenariusze scenek teatralnych, które zostały zebrane w publikacji, rozesłanej następnie do lokalnych szkół i bibliotek.