Zagubione ślady społeczności ewangelickiej we Włocławku i okolicach

Projekt zakończony

lokalizacja

Włocławek, kujawsko-pomorskie

edycja

IV (2011-2012)

obszary działań


Animatorzy:

Izabela Drozd – gdy przechodziła na emeryturę, bała się nadmiaru wolnego czasu. Szybko okazało się jednak, że z każdą niezagospodarowaną chwilą potrafi sobie znakomicie poradzić. Zapisała się do PTTK, by zwiedzać okolice. Chętnie wyrusza też za granicę, by poznawać nowe kultury i ich narodową kuchnię. Jednak najwięcej czasu poświęca budowaniu drzewa genealogicznego swej rodziny – przesiaduje w archiwach, odwiedza cmentarze, jeździ w poszukiwaniu przodków. Gotową historię rodu chce przekazać najmłodszej jego członkini – niedawno urodzonej wnuczce.

Jakub Budziszewski – pasjonuje się genealogią, a także szerszą historią lokalną i powszechną. Nic więc dziwnego, że studiuje archiwistykę i zarządzanie dokumentacją.  Swoją historyczną pasję rozwijał, startując w licznych olimpiadach i konkursach.

Organizacja wspierająca: Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 1 we Włocławku / Włocławski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Historia Włocławka nierozerwalnie połączona jest z losami członków gminy ewangelickiej. Jednak dla współczesnej młodzieży są to tylko postaci znane z nazw ulic. Dzięki zapałowi młodszych i starszych pasjonatów genealogii dzieje włocławskich ewangelików zostały odkryte na nowo. Grupa dziesięciu osób – młodzieży ze szkół ponadpodstawowych i seniorów – poszukiwała informacji o osobach upamiętnionych tablicami trumiennymi, które znaleziono podczas remontu kościoła. Z zebranej dokumentacji uczestnicy stworzyli wystawę w kościelnym lapidarium. Powstała także mapa cmentarzy ewangelickich na terenie powiatu oraz wydany w stu egzemplarzach przewodnik po miejscach związanych z ewangelickimi przemysłowcami. Na koniec uczestnicy zaproponowali mieszkańcom wspólny spacer po wyznaczonej w przewodniku trasie. Organizatorzy mają nadzieję, że udało im się na dłużej zainteresować włocławian tym nieco detektywistycznym podejściem do historii.

wróć

PODOBNE

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa). Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content