Media o nas

Crazy Babki w TVP Białystok
Nasi Ambasadorzy – Joanna i Staszek Bulandrowie dla Gazety Wyborczej
Seniorzy razem z uchodźcami – Jakie projekty pomagają integrować?

Marta Białek-Graczyk – prezeska Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” opowiada o konkursie „Seniorzy w Akcji” i o możliwościach włączania migrantek i migrantów oraz uchodźczyń i uchodźców w działania społeczne.

 

POSŁUCHAJ

Popołudnie RDC: o konkursie „Seniorzy w akcji”

Małgorzata Stanowska – koordynatorka konkursu „Seniorzy w akcji oraz Lucyna Korytowska – ambasadorka tego konkursu, realizatorka projektów w poprzednich latach opowiadały o działaniach społecznych w audycji Roberta Łuchniaka w RDC.

 

POSŁUCHAJ

Nasza Ambasadorka – Krystyna Stańczak-Pałyga w “Pytaniu na Śniadanie”

 

„Stawiam na aktywność”. O tym, jak wykorzystuje swoją emeryturę na rozwijanie swoich pasji – kursy, pomoc innym, Tańce w Kręgu i aktywność społeczną opowiada Krysia – Pałyga, nasza ambasadorka.

 

„Moim odkryciem było, że w tym momencie nie najważniejszy był ten taniec i śpiew, ale to że zbudowały się fantastyczne więzi”.

 

ZOBACZ NAGRANIE

„Seniorzy w akcji” to szansa na zostanie lokalnym liderem / Polskie Radio, JEDYNKA

„Seniorzy w akcji” to konkurs ogólnopolski, który ma już 10. edycję.

„Ludzie w każdym wieku mogą czuć się aktywistami, osobami, które chcą realizować swoje pasje, ale też zapraszać do ich realizacji innych. Skrzyknąć swoich rówieśników, żeby potańczyć, żeby wspólnie obejrzeć jakiś film, żeby poczytać dzieciom w przedszkolu” – opowiada Maria Adamiec, koordynatorka projektu.

 

POSŁUCHAJ

Jak polepszyć życie seniorów w Polsce? / TOK FM

22 lutego 2017 r.

O naszych dwóch programach „Seniorzy w akcji” i „Generator Innowacji. Sieci wsparcia” opowiadały Beata Tokarz-Kamińska, Marta Białek-Graczyk i Marta Wilk.

 

Posłuchaj >>

Senior to VIP / Polskie Radio 24

„Senior to VIP” – Dzień Babci i Dziadka to okazja do dyskusji o roli seniorów w rodzinie. Żyjemy coraz dłużej, w Polsce przybywa zaś ludzi starszych. O tym, kim jest współczesny senior rozmawiali w Polskim Radiu 24: Maria Adamiec –koordynatorka projektu „Seniorzy w akcji”, Krystyna Pałyga – ambasadorka i absolwentka programu „Seniorzy w akcji”, oraz Stefan Kołucki – dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

 

Posłuchaj audycji w PolskieRadio24 >>

 

 

 

Szczęście dają relacje społeczne / PROGRAM CZWARTY POLSKIEGO RADIA

styczeń 2017 r.

„Szczęście dają relacje społeczne” – W Programie Czwartym Polskiego Radia Maria Adamiec opowiadała o dwóch projektach Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ę – „Seniorzy w akcji” i „Generator Innowacji. Sieci wsparcia”. Zapraszamy do słuchania od 12:30 minuty!

 

 

Posłuchaj audycji „Czat Czwórki”/ Polskie Radio >>

 

Jesień jak wiosna / TYGODNIK POWSZECHNY

30.10.2016 r.

W “Seniorach w akcji” traktujemy aktywność osób 60+ jako inwestycje w rozwiązania problemów społecznych – Beata Tokarz-Kamińska dla Tygodnika Powszechnego.

Polecamy najnowszy numer a w nim artykuł “Jesień jak wiosna”, w którym możecie przeczytać o działaniach liderów naszych projektów: Ewy Andrzejewskiej z Nowego Sącza oraz Ryszarda Dulskiego i Pawła Piwowarczyka z Dobczyc.

 

 

Przeczytaj artykuł >>

Seniorzy w akcji – o konkursie na projekty społeczne dla seniorów i młodych / TOK FM

marzec 2016 r.

Seniorzy w akcji – o konkursie na projekty społeczne dla seniorów i młodych opowiada Beata Tokarz-Kamińska

 

Posłuchaj audycji w TOK FM >>

Wciągnęli starszych do działania / GAZETA POMORSKA

30.07.2016.

„On 70 plus, ona 30 plus. Razem „Ruszyli w miasto” z seniorami.

Tak właśnie Emilia Malczyk i Kordian Kaniecki nazwali swój projekt – „Ruszamy w miasto”. – Ja dodałem podtytuł „Wypędzamy emeryta z domu” – półżartem dodaje Kordian. Bo właśnie o to chodzi, by zachęcić i przekonać starsze osoby do aktywności, wyjścia z domu, spotkania z innymi ludźmi.”

 

Przeczytaj artykuł >>

 

Więcej o projekcie “Ruszamy w miasto” >>

Seniorzy w akcji / POLSKIE RADIO 24

marzec 2016

Czasy, w których mówiło się, że emeryt to osoba, która lubi spędzać czas przed telewizorem, już minęły. Starsze osoby po zakończeniu pracy zawodowej chcą pozostać aktywnymi zarówno fizycznie, jak i społecznie. Dla takich osób powstała inicjatywa „Seniorzy w akcji”, o której w Polskim Radiu 24 mówiły Katarzyna Łęgnowska i Krystyna Pałyga.

 

Posłuchaj audycji w Polskie Radio 24 >>

Polski pomysł na seniorów podbije Europę? / WYBORCZA.PL

7.03.2016 r.

 

Konkurs aktywizujący osoby dojrzałe – “Seniorzy w akcji” znalazł się w gronie finalistów europejskiego zestawienia kampanii wspierających seniorów – “Społeczne Innowacje w Starzeniu”

 

Przeczytaj artykuł >>

Seniorzy w akcji. „ę” rozdaje pieniądze na realizację międzypokoleniowego projektu / WYBORCZA.PL

Dzięki projektowi „Seniorzy w akcji” w Lublinie Zofia Zaorska stworzyła „Szkołę Superbabci i Superdziadka” – cykl zajęć wspierających babcie i dziadków w wychowaniu wnuków, a Warszawie powstała grupa muzyczna łącząca pokolenia „Cała Praga Śpiewa”. To tylko dwa z ponad 350 projektów wspartych w ramach programu.

 

Przeczytaj artykuł >>

Rozkoszny smak życia / POLSKIE RADIO

Maria Biłas Najmrodzka jest mistrzynią czerpania przyjemności z każdej chwili swojego życia na emeryturze. Cieszy ja poranne wylegiwanie się w łóżku, leniwie pita kawa, pogawędki z przyjaciółkami, czas spędzony na czytaniu lub oglądaniu wystaw. Czy zawsze miała w sobie te umiejętność, czy korzystania z radości życia trzeba się nauczyć? Razem ze swoja przyjaciółką Elżbietą Narbutt napisała książkę “Bigos w papilotach”. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z animatorką projektu nagrodzonego w naszym konkursie.

 

Posłuchaj reportażu – „Rozkoszny smak życia”, Hanna Bogoryja-Zakrzewska, Polskie Radio >>

 

Przeczytaj o projekcie Pani Marii w ramach programu “Seniorzy w akcji” >>

Ciepły krąg / POLSKIE RADIO

Seniorki i dziewczyny z ośrodka wychowawczego, czyli dwie grupy społeczne, funkcjonujące trochę poza głównym nurtem życia, odnalazły coś wspólnego. Radość płynąca z tańca i zabawy. Po pewnym czasie pojawiło się coś więcej, poczucie bliskości. A wszystko to dzięki Krystynie Stańczak-Pałydze, instruktorce tańców w kręgu. To ona uznała, iż tańce etniczne pomogą zbudować więź i otworzą dwa pokolenia na siebie. Napisała projekt pt. “Pozytywnie zakręcone” i zdobyła na niego finansowanie z konkursu „Seniorzy w akcji”. Okazuje się, że każdy tęskni za odrobiną ciepła, kontaktem z innymi a mimo wszystko nie wszyscy tego doświadczają.

 

Posłuchaj reportażu – „Ciepły krąg”, Hanna Bogoryja-Zakrzewska, Polskie Radio >>

 

Więcej o projekcie  Pani Krystyny >>

Pretekst Muranów / POLSKIE RADIO

Dlaczego sąsiedzi z tej samej kamienicy nie znają nawet swoich imion? Nad tym zastanawiała się Pani Halina, która mając 62 lata nauczyła się obsługiwać komputer. Jej nauczycielkami były młode dziewczyny z kolektywu UFA, których klub mieścił się w kamienicy Pani Haliny. Tak powstał pomysł, by wspólnie poznać historie Muranowa, zaciskając przy tym sąsiedzkie więzi.

 

Posłuchaj reportażu – „Pretekst Muranów”, Hanna Bogoryja-Zakrzewska, Polskie Radio >>

 

Więcej o projekcie Pani Haliny z Muranowa>>

Pani Ławeczka / POLSKIE RADIO

Elżbieta Małgorzata Chojak o sobie mówi, ze jest: „szaloną seniorką”, która poruszając się po mieście na rowerze, rzuca nasiona kwiatów na „wyłysiałe” klomby i trawniki. Potem całą wiosnę i lato obserwuje efekty swoich poczynań. Postanowiła zmienić wygląd zaniedbanych wrocławskich podwórek i wtedy okazało się, że podwórko z ławeczką i klombem dzieli mieszkańców zamiast integrować.

 

Posłuchaj reportażu – „Pani Ławeczka”, Hanna Bogoryja-Zakrzewska, Polskie Radio >>

 

Więcej o projekcie  Pani Elżbiety >>

Wędrujące z książkami / POLSKIE RADIO

Dziennikarki, kuratorka, ekonomistka, pielęgniarka, niewidoma, w sumie 13 kobiet w wieku 55+. Łączy je miłość do książek. Gdy przeszły na emeryturę, postanowiły podzielić się swoją pasją wędrując po szpitalach i domach dziecka i czytając tam książki. Nigdy nie przypuszczały, ze napotkają trudności, które u wielu osób spowodowałyby zniechęcenie i stratę zapału. A one jednak trwają.

 

Posłuchaj reportażu – „Wędrujące z książkami”, Hanna Bogoryja-Zakrzewska, Polskie Radio >>

 

Więcej o projekcie  Pani Marii >>

Małe historie / POLSKIE RADIO

W Radzyniu Podlaskim młodzi ludzie i seniorzy, jak im się wydawało, mieli ze sobą niewiele wspólnego. Wszystko się jednak zmieniło, gdy w Radzyniu zamieszkał Jakub Jakubowski. Zainspirował mieszkańców do opowiedzenia przed kamera ich własnych historii o drewnianym, wielokulturowym Radzyniu. Tak powstał film w którym seniorzy zabierają widzów w miejsca, w których kiedyś rozegrały się ich wspomnienia i tym samym raz jeszcze do nich powracają. Premiera filmu, 18 grudnia – było to wielkie i ważne doświadczenie dla całej społeczności.

 

Posłuchaj reportażu – „Małe historie”, Hanna Bogoryja-Zakrzewska, Polskie Radio >>

 

Więcej o projekcie  w Radzyniu Podlaskim >>

Idealna babcia / POLSKIE RADIO

W Lublinie powstało pierwsze w Polsce miejsce, gdzie można zostać Superbabcią. Przy Szkole Superbabci prowadzonej przez dr Zofię Zaorską działa również klub, w którym spotykają się na warsztatach i pogaduszkach absolwentki. Jaka jest rola babci we współczesnym świecie?

 

Posłuchaj reportażu – „Idealna babcia”, Patrycja Gruszyńska-Ruman, Polskie Radio >>

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa). Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content