Historię bajkową tworzymy na nowo

Projekt zakończony

lokalizacja

Zahajki, lubelskie

edycja

I (2008-2009)

obszary działańAnimatorzy:

Jan Płonka  od kilku lat jest mieszkańcem wsi Zahajki. Jest instruktorem teatru lalkowego, w wolnych chwilach układa rymowane bajki. Dba o wygląd swojego osiedla przez urządzanie skalniaków i rabatek kwiatowych. „…, żeby zdrowym być, trzeba coś robić dla drugiego człowieka. Praca dla innych to przedłużenie życia” – zdradza receptę na długowieczność.

Justyna Łobacz – jest polonistką z wykształcenia a na co dzień mamą. Zna dobrze technologie komputerowe, uczęszcza na warsztaty redaktora medialnego. Ma dobry kontakt z młodzieżą. W działaniach teatralnych dostrzega szansę na utrwalenie lokalnych tradycji, obrzędów i gwary.

Organizacja wspierająca: Stowarzyszenie Edukacji Regionalnej i Integracji Kultur i Społeczności w Zahajkach

W Zahajkach, małej popegeerowskiej wsi na Lubelszczyźnie, powstał amatorski teatr lalkowy prowadzony przez seniorów. Do pracy nad scenariuszem przedstawienia i do włączenia się w działania teatru zostali zaproszeni mieszkańcy: rodzice z dziećmi, babcie i dziadkowie z wnuczętami – wszyscy, którzy chcieli ożywić życie rodzinnej miejscowości. Podczas „Wieczoru wspomnień o dzieciństwie w Zahajkach” uczestnicy zebrali wspomnienia mieszkańców, które zostały potem wykorzystane w pracach nad scenariuszem. Seniorzy z pomocą animatora nauczyli się podstaw konstrukcji, ubioru i animacji lalek. Powstała inscenizacja wierszowanej bajki o życiu mieszkańców wsi. Z grupą teatralną współpracował młodzieżowy zespół filmowy. Młodzi wzięli udział w warsztatach filmowych, a następnie udokumentowali działania teatru kukiełkowego. Efektem wspólnej pracy był krótki film szkoleniowy na temat wykonywania lalek. Film razem z folderem promocyjnym trafił do innych organizacji i szkół zainteresowanych teatrem lalkowym.

wróć

PODOBNE

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa). Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content