Projekt zakończony
Wspomnienia na przyszłość – interaktywny przewodnik po Sołectwie Gołogóra

Mieszkańcy wsi opracowali interaktywny przewodnik po sołoctwie Gołogóra. Po zeskanowaniu kodów QR, umiejscowionych w różnych punktach wsi, można wysłuchać wspomnień mieszkańców i zobaczyć, jak wybrane miejsce wyglądało kilka lub kilkadziesiąt lat wcześniej.

Projekt zakończony
Dawne i nowe zabawy podwórkowe, czyli Ballada o Kulaniu Felgi

Seniorzy 60+ podzielili się wspomnieniami na temat gier i zabaw swojego dzieciństwa. Wspólnie z animatorami i rzemieślnikami odtworzyli rekwizyty i stworzyli scenariusze zabaw: śląskich, polskich, niemieckich, czeskich, żydowskich, kresowych i ukraińskich.

Projekt zakończony
Jak się żenić, to się żenić

Uczestnicy zrekonstruowali wesele z czasów PRL-u. Weselnej rekonstrukcji towarzyszyła wystawa fotograficzna pt. „Monidło”. Na imprezę weselną zostali zaproszeni mieszkańcy Suchedniowa w różnym wieku.

Projekt zakończony
Moja ulica, moja okolica

Seniorzy, wykorzystując zdjęcia rodzinne oraz fotografie miejsc i zdarzeń ze swojego dzieciństwa i młodości, stworzyli na nowo historię Olsztyna na podstawie własnych mikroopowieści. Uczestnicy projektu nie tylkocwrócili do wspomnień, ale także uświadomili sobie, jak zmieniła się „ich ulica i okolica”.

Projekt zakończony
Utrwalamy wspomnienia pionierów polskiego złota

Cykl spotkań najstarszych pracowników Tarnobrzeskich Zakładów Siarkowych „Sierkopol” i nagranie filmu dokumentalnego o „siarkowcach” i ich wpływie na rozwój miasta.

Projekt zakończony
Fabryka pomysłów

W XIV edycji konkursu seniorki seniorzy z dzielnicy Skierniewice-Rawka stworzyli album „Rawent – wspomnienia utkane ze słów i obrazów”. Przygotowali się do tego podczas twórczych warsztatów.

Projekt zakończony
Przebłyski pamięci – Dubno społecznie

Animatorzy wraz z grupą seniorską chcieli zachować i przekazać kolejnym pokoleniom pamięć o historii wsi. W tym celu zorganizowali Społeczne Muzeum Wsi Dubno.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Cieplice Śląskie-Zdrój dawniej i dziś

Animatorzy znaleźli sposób na wzbudzenie zainteresowania historią najstarszego uzdrowiska w Polsce – osobiste wspomnienia seniorek i seniorów będą opublikowane w formie podcastów.

Projekt zakończony
Tamte dziewczyny – wspomnienia w kolorze sepii

Animatorki postanowiły zachęcić seniorki do dzielenia się wspomnieniami z młodości na chwilę przed zamążpójściem. Powstanie album z ich historiami i zdjęciami, a także wystawa

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Klub Seniorek i Seniorów Nowoczesnych – Projekty Liderów

W ramach działającej przy warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej wspólnoty osób zainteresowanych współczesną sztuką powstało Koło Sympatyków Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Historia zapisana w szkle

Nawiązując do setnej rocznicy powstania Huty Szkła Nadbużanka, animatorzy z międzypokoleniową grupą zbierają związane z zakładem wspomnienia pracowników, ich dzieci i wnuków.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Poznaj historię w opowieści ukrytą. Bełk widziany oczami seniorów

Dzięki zebranym wspomnieniom seniorów powstaje przewodnik po miejscowości i tablice informacyjne. Uczestnicy mogą też wziąć udział w kursie przewodnickim.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Teatr Powernennia

Międzypokoleniowa grupa teatralna tworzy uliczny spektakl na podstawie wspomnień starszych przedstawicieli mniejszości ukraińskiej w Przemyślu.

Projekt zakończony
STAR. Pokolenia

Działania wielopokoleniowe pod hasłem „STAR. pokolenia” to sposób na zachowanie i utrwalanie dziedzictwa miasta, m.in. przez stworzenie tematycznych gier planszowych.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Krośnieńskie Archiwum Społeczne – historia osiedla Tysiąclecia

Animatorzy chcą zwiększyć zaangażowanie mieszkańców osiedla w współtworzenie przestrzeni, która ich otacza, w dialog międzypokoleniowy i budowanie sąsiedzkich relacji

Projekt zakończony
Spacery filmowe: nasze kino

To cykl międzypokoleniowych spotkań mieszkańców Włocławka i okolic, podczas których uczestnicy odtworzyli i utrwalili historię dawnych lokalnych kin.

Projekt zakończony
Fabryka pomysłów

Międzypokoleniowe działania związane z historią osiedla, które wiele lat temu powstało przy zakładach Rawent. To m.in. warsztaty artystyczne, grupa teatralna i wystawa zdjęć.

Projekt zakończony
Starko/Starzyku pogodej z nami

To historia mówiona śląskiego miasteczka Dobrodzień. Spotkania, rozmowy i nagrania przyczyniły się do zachowania języka gwarowego i pamięci o nim.

Projekt zakończony
Archiwum Powernennia – Historie Przemyskich Powrotów 

Inicjatywa, która polegała na zebraniu, promowaniu i archiwizowaniu wspomnień starszych Ukraińców, którzy zostali wysiedleni z Polski, a potem postanowili powrócić.

Projekt zakończony
Ocalić od zapomnienia – portrety nowohucian

Zapis wspomnień i historii mieszkańców Nowej Huty, którzy pamiętają jej początki. Zakończeniem było wydanie książki i zorganizowanie wystawy zdjęć dokumentujących zmiany.

Projekt zakończony
Powróćmy z teatrem

Inicjatywa, której celem było przedstawienie młodemu pokoleniu historii sandomierskiego teatru amatorskiego. Zakończeniem był spektakl na podstawie wspomnień o teatrze.

Projekt zakończony
Jestem dumny, bo pochodzę z Nienadowej

Celem projektu była aktywizacja seniorów, którzy we współpracy z dziećmi i wolontariuszami młodego pokolenia przypomnieli dawne tradycje i obyczaje miejscowości.

Projekt zakończony
Na ścieżkach historii i tradycji – marsz po wiedzę i zdrowie

Dziesięć pieszych wycieczek po gminie Brody, których celem było dotarcie do najciekawszych kapliczek przydrożnych i miejsc pamięci. Wycieczkom towarzyszyły atrakcje.

Projekt zakończony
Szuflada seniora

Spotkania ze świadkami historii, zbieranie materiałów archiwalnych, wspólne tworzenie wystawy i filmu są okazją do budowania międzypokoleniowych relacji.

Projekt zakończony
Przeszłość ma Przyszłość – 30 lat z archeologią w Górach Wysokich

Warsztaty archeologiczne, wspólne wykopaliska i wycieczki to świetna okazja do wzmacniania więzi międzypokoleniowych i budowania poczucia dumy lokalnej społeczności.

Projekt zakończony
Głosy naszego miasta

To sposób na ożywienie starych fotografii miasta. Dzięki wspólnym warsztatom multimedialnym, archiwistycznym i plastycznym powstały rysunkowe opowieści mieszkańców.

Projekt zakończony
Dotknij gotyku. Cykl warsztatów z chojeńskimi zabytkami w roli głównej

Tylko dzięki obudzeniu wrażliwości historycznej mieszkańców Chojny – zarówno tych młodych, jak i dojrzałych – możliwa jest ochrona miejscowych zabytków.

Projekt zakończony
Ów Rzeszów

Międzypokoleniowe spotkania wokół osobistych historii i wspomnień związanych z miastem z lat 1945-1989 zaowocowały stworzeniem miejskiego przewodnika audio.

Projekt zakończony
Czas na Polną

Animatorzy zaprosili warszawiaków do poznawania historii ulicy Polnej. Zebrane w ten sposób opowieści i zdjęcia trafiły do internetowego albumu.

Projekt zakończony
Seniorie Główczyckie

Seniorzy i młodzi dotarli do najstarszych osób w społeczności lokalnej i namówili je do podzielenia się wspomnieniami. Powstały publikacja, film dokumentalny i wystawa.

Projekt zakończony
Panowie do boju

Animatorka z grupą seniorów zaprosiła młodszych do wspólnych działań: wędkowania, majsterkowania, warsztatów fotograficznych i odkrywania historii miasta.

Projekt zakończony
Podaj dalej

Seniorzy zaprosili młodych na wspólne spotkania. Warsztatom wspomnieniowym towarzyszyła wystawa pamiątek, a potem międzypokoleniowe zajęcia rękodzielnicze.

Projekt zakończony
Otwórz szufladę – odkurz historię

Międzypokoleniowa grupa zgromadziła pamiątki, zdjęcia i lokalne historie. Skatalogowane materiały stały się bazą powstałego w ramach projektu Wirtualnego Muzeum Staniszowa.

Projekt zakończony
Ekspozycje: seniorskie ekspresje

Międzypokoleniowe pary szukały w swoim otoczeniu ludzi i historii, a potem przygotowały o nich opowieści z ilustracjami – malarskimi, filmowymi i fotograficznymi.

Projekt zakończony
Od nowa

Słuchacze Gdańskiej Akademii Seniora stworzyli katalog, mający na celu określenie funkcjonalności i dostępności przestrzeni i zabytków śródmiejskiej części miasta.

Projekt zakończony
Historia z Piekła rodem

Seniorzy razem z młodzieżą odkrywali historię nowosądeckiej dzielnicy Piekło. Spisali wspomnienia mieszkańców oraz wspólnie sporządzili mapę Piekła.

Projekt zakończony
Szanowni Państwo i Miasto

Starsi podzielili się wspomnieniami związanymi z ich podróżami i przybyciem do Gdyni. Na bazie tych historii powstała międzypokoleniowa gra miejska.

Projekt zakończony
PGR, czyli Praca, Galimatias, Rozstanie

Młodzi ludzie wcielili się w rolę reporterów i zebrali wspomnienia osób pracujących niegdyś w PGR-ach. Międzypokoleniowy zespół na ich podstawie stworzył m.in. film.

Projekt zakończony
Krzyczkowa historia

Animatorzy wraz z mieszkańcami wsi opracowali historię dawnych folwarków szlacheckich, które dziś są ich domami. Uczestnicy stworzyli m.in. reportażowe słuchowisko i album opowieści.

Projekt zakończony
Śląski plac wczoraj i dziś

Animatorzy zachęcili seniorów, by sięgnęli po swoje zbiory zdjęć i uważnie się im przyjrzeli. Potem uczestnicy podczas warsztatów nauczyli się rekonstruować fotografie.

Projekt zakończony
Bądź detektywem lokalnej historii

Animatorzy postanowili przyjrzeć się historii pewnej kamienicy i przybliżyć ją mieszkańcom Bałut. Zachęcili uczestników do odkrywania przeszłości, pamiątek i wspomnień.

Projekt zakończony
Historia z Piekła rodem III

Zebrane w czasie projektu materiały i fotografie dokumentujące losy mieszkańców dzielnicy Piekło w Nowym Sączu posłużyły do stworzenia muzeum społecznego.

Projekt zakończony
Historie zza płota

Międzypokoleniowa grupa badała i dokumentowała historię okolicy, by ocalić od zapomnienia osoby, wydarzenia i miejsca. Uczestnicy stworzyli też mapę zabytkowych obiektów.

Projekt zakończony
Muzykanci na tropach Jana Kiepury cz. III

Comiesięczne wieczory muzyczne to okazja dla mieszkańców okolicy do zapoznania się ze działaniami seniorów i młodzieży zjednoczonych wokół muzycznych eksperymentów.

Projekt zakończony
Młodzi solidarni

Seniorzy i młodzież zajęli się historią ruchu solidarnościowego w Stalowej Woli. Szukali ludzi, miejsc i wydarzeń – ważnych dla miasta, a nieobecnych w podręcznikach.

Projekt zakończony
Ocalić od zapomnienia

Uczestnicy zbierali osobiste historie rodzin oraz pierwszych osiedleńców we wsi. Wzięli udział w warsztatach m.in. archiwizacji i fotografii, przygotowali wystawę.

Projekt zakończony
Teatr TU

Wywiady z mieszkańcami wsi, które istniały kiedyś w miejscu osiedla, stały się kanwą przedstawienia Moje miejsce na ziemi przygotowanego przez międzypokoleniową grupę.

Projekt zakończony
Warkocze M.

W ramach kontynuacji projektu „My, kobiety Muranowa” starsze i młodsze uczestniczki poznawały i przekazywały dalej historię tej części Warszawy. Stworzyły komiksy i mural.

Projekt zakończony
A pamiętasz babciu, a pamiętasz dziadku?

Uczniowie i seniorzy dotarli do ustronian-pionierów, przeprowadzili z nimi wywiady i poprosili o udostępnienie starych fotografii. Powstała publikacja o historii miejscowości.

Projekt zakończony
Zagubione ślady społeczności ewangelickiej we Włocławku i okolicach

Młodsi i starsi pasjonaci genealogii poszukiwali informacji o osobach, których nazwiska widnieją na tablicach trumiennych znalezionych podczas remontu kościoła ewangelickiego.

Projekt zakończony
Trzy razy kobieta – losy Wałbrzyszanek

Słuchaczki UTW odkrywały kobiecą historię swojego miasta. Wspólnie przeprowadziły wywiady z przedstawicielkami trzech pokoleń – babciami, córkami i wnuczkami.

Projekt zakończony
Teatralne przestrzenie

Przedstawienie teatralne o losach więźniarek z KL Ravensbruck stanowiło przestrzeń współpracy młodzieży z kobietami, które przeżyły koszmar wojny.

Projekt zakończony
Okupowana młodość

Licealiści i seniorzy z UTW spotkali się z osobami w wieku od 80 do nawet 101 lat i nagrywali z nimi rozmowy o dzieciństwie i młodości w czasie wojny. Efektem była publikacja.

Projekt zakończony
Ach, co to był za ślub

Grupa gimnazjalistów nagrała i spisała historie dwudziestu małżeństw z Krupskiego Młyna. Zbieranie tych opowieści zbliżyło do siebie młodych i starszych mieszkańców.

Projekt zakończony
Odkryjmy dwudziestkę

Społeczność Makowa Mazowieckiego zaangażowała się w odkrywanie XX-wiecznych dziejów miasta. Największy udział mieli w tym licealiści i słuchacze lokalnego UTW.

Projekt zakończony
Odkryć zakryte

Międzypokoleniowa grupa uczestników zbierała ciekawe, nieznane opowieści o swoim mieście. Zebrane historie złożyły się na scenariusz plenerowego spektaklu.

Projekt zakończony
Mapa korzeni – mapa pamięci

Animatorki zaprosiły mieszkańców do wspólnego tworzenia kolażowej mapy ich miejscowości. Międzypokoleniowa grupa wzięła udział w warsztatach, a finałem była wystawa.

Projekt zakończony
Wiemy, że byli

Młodzieżowa grupa teatralna Brzozaki postanowiła zachęcić starszych mieszkańców do stworzenia spektaklu. Wspólnie wzięli udział w cyklu warsztatów artystycznych.

Projekt zakończony
Zapomniane bogactwo Kresów Wschodnich

Animatorzy wspólnie z seniorami i młodzieżą przypomnieli losy Kresowiaków żyjących na terenie Słońska. Efektem działań była wystawa oraz publikacja historyczna.

Projekt zakończony
Piper/Jasiński

Grupa młodych badaczy zainteresowana historią swojej miejscowości zaprosiła seniorów do przeprowadzenia śledztwa związanego z Otomarem Piperem vel Antonim Jasińskim.

Projekt zakończony
Nasze rzeźby ożyją… marzeniami

Animator zaprosił dzieci, ich rodziców i dziadków do działań, których kanwą była książka „Historia żółtej ciżemki”. Były warsztaty rzeźbiarskie i teatralne oraz wycieczka.

Projekt zakończony
Razem poznajemy historię naszego regionu

Młodzi mieszkańcy Bystrzycy Kłodzkiej zebrali wśród mieszkańców zdjęcia i opowieści o powojennych losach ich miejscowości. Efekty poszukiwań zostały opublikowane w albumie.

Projekt zakończony
Kurtyna w górę

Uczestnicy dokumentowali za pomocą różnych technik artystycznych historię miejscowości. Prace zostały wydane w formie pocztówek, powstał też spektakl oraz film.

Projekt zakończony
Swojacy, czyli opowieści zza miedzy

Wraz z uczniami z okolicznych szkół animatorka utworzyła wędrowny teatr, który przedstawiał losy ludzi przesiedlonych na Mazury po 1945 r. Ze spektaklem odwiedzili trzy wsie.

Projekt zakończony
Jedna ulica, tysiące wspomnień

Poznawanie historii jednej z ulic Stoczka zamieniło się w fascynującą przygodę z fotografią w tle. Międzypokoleniowa grupa m.in. stworzyła mapę i płytę z opowieściami.

Projekt zakończony
Trzy po trzy

Międzypokoleniowa grupa poznawała historię, tradycje kulturowe i przyrodę trzech wsi. Uczestnicy stworzyli ścieżkę przyrodniczo-turystyczną z mapą-przewodnikiem i film.

Projekt zakończony
Kaj te czasy? Wracajmy do korzeni

Jak wyglądał kiedyś Śląsk? W co ubierali się ludzie, co jedli, co ich bawiło? Animatorzy przywołali wspomnienia, zapraszając do wspólnego projektu młodzież i słuchaczy UTW.

Projekt zakończony
Co było z tą bramą

Studenci UTW za pomocą fotografii przybliżyli młodym ludziom wygląd dzielnicy Fabryczna sprzed lat. Zdjęcia były pretekstem do rozmów o najnowszej historii miasta.

Projekt zakończony
Zabrzanie po szychcie

Podczas wycieczek krajoznawczych połączonych z warsztatami artystycznymi uczestnicy poznawali historię i kulturę Zabrza, korzystając z wiedzy przewodnika i mieszkańców.

Projekt zakończony
My, kobiety Muranowa

Podczas projektu uczestniczki wspólnie poznawały historię warszawskiego Muranowa. Za pomocą aparatu utrwaliły jej piękno i stworzyły emocjonalną mapę dzielnicy.

Projekt zakończony
Z widza i obserwatora zmień się na aktora

Animatorka z międzypokoleniową grupę kobiet stworzyła widowisko oparte na kulturze i strojach Bambrów, czyli dawnych mieszkańców okolicy przybyłych z niemieckiego Bamberga.

Projekt zakończony
Mój Nowy Dom – wspomnienia słupskich osadników

Słuchacze UTW razem z młodymi ludźmi zgromadzii wspomnienia najstarszych osadników, którzy przybyli do Słupska po wojnie. Powstał spektakl teatralny i publikacja.

wróć

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa). Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content