Przepis na horodyskie wesele

Projekt zakończony

lokalizacja

Horodyszcze, lubelskie

edycja

VI (2013-2014)

obszary działań
Animatorki:

Teresa Frończuk –ma wiele talentów,a wśród nich ten do pieczenia sękaczy, którymilubi się dzielić. Pokaz robienia tego tradycyjnego ciasta, który pani Teresa zorganizowała dla młodzieży, uwieczniony został na filmie. Razem z Robertem Makłowiczem ujawniła szerszej publiczności tajniki przygotowania tego smakołyku. W wolnych chwilach zgłębia tradycje swojej rodzinnej miejscowości – Horodyszcza.

Eliza Welik ­– jest przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich, w którym organizuje wiele działań i spotkań, np. jak czytanie dzieciom baśni i kursy kulinarne. Dużo czyta, ale nie zapomina też o aktywnym wypoczynku – uwielbia grać w siatkówkę i w piłkę nożną, do czego zachęca również inne kobiety. Jest szczęśliwą mamą dwóch synów.

Organizacja wspierająca: Gminny Ośrodek Kultury i Oświaty w Wisznicach

Wiele, obrzędów i zwyczajów, a także tradycyjnych potraw odchodzi w zapomnienie. Dlatego w Horodyszczu animatorki zorganizowały warsztaty dotyczące śpiewu ludowego i tradycji regionalnych, można było też przyjrzeć się bliżej coraz rzadziej używanemu językowi chachłackiemu. Odbyły się zajęcia kulinarne, podczas których najstarsze mieszkanki Horodyszcza podzieliły się z młodszymi gospodyniami swoimi przepisami. Wszystkie te wydarzenia zostały wpisane w obrzędowy kalendarz wsi. Nie zabrakło więc przypomnienia dawnych kolęd i pastorałek, pieśni wielkanocnych, spotkania na „prządki”. Uczestnicy projektu, nauczywszy się zasad archiwizacji, zebrali informacje dotyczące dawnych tradycji, pieśni unickich, legend i opowieści, by stworzyć na ich podstawie informator, który przyda się następnym pokoleniom. Opracowali również materiały fonograficzne, fotograficzne i filmowe.  Na koniec międzypokoleniowa grupa przygotowała występ przedstawiający dawny obrzęd zaślubin, pełen pieśni związanych z oczepinami, zmówinami, zrękowinami czy pieczeniem kołaczy.

wróć

PODOBNE

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa). Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content