Pokochać folk

Projekt zakończony

lokalizacja

Pawłów, świętokrzyskie

edycja

II (2009-2010)

obszary działań
Animatorka:

Genowefa Bies – od kilku kadencji jest sołtyską w Szerzawach. Założyła Koło Gospodyń Wiejskich. Ma dobry kontakt zarówno ze starszymi jaki i młodymi mieszkańcami swojej wsi. Zbiera stare pieśni i dokumentuje dawne obyczaje. Jest osobą ciekawą świata – uwielbia wyjazdy, wycieczki i podróże.

Organizacja wspierająca: Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji

Cel projektu był prosty: międzypokoleniowy, aktywny zespół obrzędowy w Szerzawach. Jego realizacja rozpoczęła się od wyjazdu kilku osób zainteresowanych założeniem takiego zespołu do Tarnogrodu na Sejmik Teatrów Wiejskich po inspiracje i dobre praktyki. Później animatorka wspólnie z nauczycielami ze szkoły w Szerzawach zgromadziła starszych i młodszych przy wystawianiu Świętokrzyskiej Pastorałki – gwarowej opowieści bożonarodzeniowej przeplatanej pastorałkami i tańcami, pełnej najróżniejszych postaci z ludowych opowiastek i z historii regionu. Pracy nad pastorałką towarzyszyły warsztaty teatralne, tańca ludowego i śpiewu, oraz gościnny występ jednego z zespołów obrzędowych poznanych podczas sejmiku w Tarnogrodzie. Wszystkie rekwizyty i elementy scenografii potrzebne do przedstawienia przygotowali członkowie nowego zespołu. Premiera pastorałki była podwójna – w szkole specjalnie dla rodziców i w kościele dla całej lokalnej społeczności. Po premierze uczestnicy mieli czas na podsumowanie wspólnej pracy i na snucie planów na przyszłość. Ostatki, Zielone Świątki, Sobótki i Dożynki i wiele innych okazji czeka na kolejne spektakle.

wróć

PODOBNE

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa). Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content