Jak dyskutować? Debata oksfordzka dla seniorów

Projekt zakończony

lokalizacja

Poznań, wielkopolskie

edycja

XV (2022-2023)

obszary działań

Animatorzy projektu:

Zdzisław Szkutnik – w okresie przedemerytalnym związany głównie z edukacją w szkolnictwie wyższym: UAM w  Poznaniu – adiunkt w Instytucie Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej;  docenta dr. n. human. z funkcją dziekana Wydziału Dziennikarstwa i  Komunikacji Społecznej w Wyższej  Szkole Umiejętności Społecznych. W latach 90. szkolił bibliotekarzy placówek naukowych w korzystaniu z pierwszych baz danych na CD-ROM-ach oraz z pierwszych naukowych czasopism dostępnych online.

W okresie emerytalnym działa głównie społecznie: w ogrodnictwie działkowym (członek Komisji Okręgowego Zarządu  Polskiego Związku Działkowców upowszechniającej e-komunikację w Ogrodach;  prezes ROD „Leśny Barcinek“ i administratorem drugiej w kraju, gdy chodzi o czas powstania, strony internetowej Ogrodu Rodzinnego,  założyciel i przewodniczący Rady Osiedla im. J. Ostroroga, przewodniczący III kadencji w Miejskiej Radzie Seniorów.

Pragnie rozwijać kompetencje seniorów w zakresie e-mediów oraz prowadzenia debat publicznych.

Aleksandra Auksztulewicz –  studentka IV roku Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, od kilku lat działa w Fundacji Edukacyjnej G5 przy Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. W ramach działalności Fundacji współorganizuje debaty oksfordzkie młodzieży licealnej i studenckiej oraz debaty studentów i seniorów. Jedna z ostatnich odbyła się w Jeżyckim Centrum Kultury w Poznaniu z tezą: „Rozwój nowych e-technologii komunikacyjnych i edukacyjnych jest efektywnym rozwiązaniem problemu wypełniania wolnego czasu oraz przeciwdziałania samotności seniorów“ .

Organizacja wspierająca: Stowarzyszenie „Jeżyckie Centrum Kultury”

Uczestnicy poznali zasady kulturalnej dyskusji oraz nauczyli się organizować debatę oksfordzką, wymieniając się argumentami na wybrane tematy społeczne oraz poznając racje za i przeciw. Rozwinęli umiejętności miękkie, tj. sprawne wypowiadanie się pod presją czasu i budowanie pewności siebie podczas wystąpień publicznych. Nabyte kompetencje mogą wykorzystać w praktyce w swoim Klubie Seniora oraz w dyskusjach na uniwersytetach trzeciego wieku. Głównym celem projektu było nawiązanie dialogu międzypokoleniowego.

Projekt został wybrany jako jeden z modelowych projektów 15. edycji konkursu „Seniorzy w akcji”. Zobacz, jak go zrealizować krok po kroku: POBIERZ

W ramach projektu jeden z wykładowców przygotował broszurę metodyczną: „Seniorzy w Oksfordzie. Debatancki narzędziownik dla dojrzałych dyskusji”. Materiały są na licencji CC BY-NC-SA 4.0, co oznacza, że można z nich korzystać bez specjalnych ograniczeń, m.in. przerabiać wg własnego uznania, trzeba jednak podać autora oryginału, nie używać ich w celach komercyjnych, a przerobioną wersję udostępnić innym na tych samych warunkach.

wróć

PODOBNE

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa). Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content