STREFA WIEDZY

projekt modelowy
Projekty modelowe
Projekty modelowe to przykłady działań społecznych, zrealizowanych przez osoby starsze w ramach programu „Uniwersytety III Wieku − Seniorzy w akcji”. Modele opisaliśmy w przejrzysty sposób, aby każdy mógł z nich skorzystać w swojej społeczności lokalnej. Zapraszamy do inspirowania się i realizowania przedstawionych pomysłów.
projekt modelowy
Projekt modelowy „Zatrząś Łodzią w rytmie hip-hop”
Grażyna i Seweryn zachęcili zaprawione w hip-hopie seniorki do nauczenia się, jak przekazywać swoje taneczne umiejętności innym.
projekt modelowy
Projekt modelowy „Zabawy z brodą – dawne gry i zabawy podwórkowe”
Barbara i Małgorzata zachęciły grupę seniorek i seniorów do wspomnień o dzieciństwie, żeby razem odtworzyć dawne zabawy, pokazać je dzieciom i wspólnie się bawić.
projekt modelowy
Projekt modelowy „Tworzenie grafik komputerowych i animacji w duetach międzypokoleniowych”
Karol i Paulina wykorzystali nowe media do wzajemnego poznawania się starszych z młodszymi, poszukiwania wspólnych wartości i do dobrej zabawy. Efektem spotkań są grafiki i filmy animowane.
projekt modelowy
Projekt modelowy „Twórcza wioska Baszowice”
Janina i Anna połączyły swoje pasje: rękodzieło ze street artem i zaangażowały seniorki w twórcze działania. Tradycyjne koronki i wycinanki pojawiły się na muralach, które stały się wizytówką ich wsi.
projekt modelowy
Projekt modelowy „Jak dyskutować? Debata oksfordzka dla Seniorów”
Zdzisław i Aleksandra zaprosili starsze osoby do poznawania i organizowania debat oksfordzkich. Ekspertami, którzy im w tym pomagali, byli wykładowcy uniwersyteccy, a także młodzi ludzie z debatanckim doświadczeniem.
projekt modelowy
Projekt modelowy „Przebłyski pamięci – Dubno społecznie”
Halina i Justyna wraz z grupą seniorską zaangażowały się w inicjatywę zachowania i przekazania kolejnym pokoleniom pamięci o historii wsi. Powstało Społeczne Muzeum Wsi Dubno pełne eksponatów związanych z okolicą.
Projekt modelowy „Pogotowie ogrodnicze”
Marek i Marlena razem z innymi mieszkańcami i pracownikami DPS-u, przy wsparciu strażaków, stworzyli grupę, która pomaga okolicznym instytucjom i sąsiadom w pielęgnowaniu ich ogrodów.
projekt modelowy
Projekt modelowy „Tamte dziewczyny – wspomnienia w kolorze sepii”
Halina i Anna zachęciły grupę seniorek do dzielenia się swoimi wspomnieniami. Zebrane fotografie i opowieści uczestniczek z czasów tuż przed ich zamążpójściem złożyły się na album i podcasty.
projekt modelowy
Projekt modelowy „Okolica nas zachwyca”
Marta i Małgorzata razem z grupą seniorek i seniorów stworzyły przewodnik po turystycznych i przyrodniczych atrakcjach okolic Opola Lubelskiego. Publikacja pokazuje nie tylko wyjątkowe miejsca, ale i dostarcza informacji o ich dostępności dla osób starszych.
projekt modelowy
Projekt modelowy „Dbamy o las i kąpiemy się w nim”
Romualda i Łukasz wraz z międzypokoleniową grupą postanowili zadbać o lokalny las. Nie tylko wspólnie go posprzątali, ale i pokazali, jak się nim cieszyć.
projekt modelowy
Projekt modelowy „Bogucice – tu jestem w akcji”
Janina i Michał zgromadzili wokół siebie ludzi, którzy chcą zadbać o swoją dzielnicę. Zaprosili do działań różne środowiska, zorganizowali debatę, warsztaty upcyklingowe i spacer, by razem szukać pomysłów, jak zmienić życie w okolicy na lepsze.
projekt modelowy
Projekt modelowy „Stara miłość nie drewnieje”
Marianna i Kacper znaleźli pomysł na połączenie historii i tradycji z nowoczesnością. Uczestnicy, korzystając ze starych fotografii, stworzyli portrety dawnych mieszkańców, a zabytkowe wrota stodoły w centrum miejscowości stały się tłem muralu.
projekt modelowy
Projekt modelowy „ReNOWAtornia”
Celem projektu jest wykorzystanie potencjału i umiejętności seniorów w twórczy sposób, z pożytkiem dla nich i dla mieszkańców. To szansa na „połączenie sił” oraz międzypokoleniową integrację, wymianę umiejętności i doświadczeń, a także na stworzenie miejsca, gdzie każdy będzie czuł się swobodnie i będzie mógł bezpłatnie skorzystać ze sprzętu, materiałów, pomocy oraz porady eksperta.
projekt modelowy
Projekt modelowy „Przenikanie kultur”
Celem projektu jest integracja społeczności poprzez łączenie tradycji i twórcze rozwijanie zainteresowań.
projekt modelowy
Projekt modelowy „Po-łączeni. Siejemy możliwości”
Celem projektu jest podtrzymanie więzi międzypokoleniowych, zainteresowanie najmłodszych przyrodą i ekologią, a także stworzenie miejsca, które będzie kojarzyło się ze wspólną pracą, dawało spokój i moc wrażeń sensorycznych i przekona społeczność, że warto podejmować podobne działania.
projekt modelowy
Projekt modelowy „Mobilna strefa gier i zabaw”
Celem projektu jest integracja międzypokoleniowa mieszkańców osiedla oraz zainteresowanie dzieci i młodzieży dawnymi formami aktywnego spędzania czasu, a poprzez to odciągnięcie ich od ekranów.
projekt modelowy
Projekt modelowy „Klub Seniorek i Seniorów Nowoczesnych”
Celem projektu jest przybliżenie sztuki współczesnej starszemu pokoleniu w atrakcyjny, włączający sposób poprzez stworzenie wspólnoty osób dzielących podobne zainteresowania i razem uczących się nowych rzeczy od ekspertów, ale również od siebie nawzajem.
projekt modelowy
Projekt modelowy „Krośnieńskie archiwum społeczne”
Celem projektu jest zachowanie pamięci o osiedlu/dzielnicy/miejscowości, utrwalenie wspomnień najstarszych mieszkańców, prowadzenie dialogu z mieszkańcami oraz wdrożenie narzędzi partycypacji społecznej, co pozwoli w przyszłości przekształcać i projektować przestrzeń publiczną, tak by była dostosowana do potrzeb ludzi w różnym wieku.
fotorelacja
Senior na ostrym dyżurze
W Zajeziorzu powstało miejsce wymiany umiejętności i zainteresowań, czyli Świetlicowe Centrum Kultury.
fotorelacja
Warsztaty IX edycji programu
Zobacz, co się działo na warsztatach dla Animatorów!
fotorelacja
Listopadowe spotkanie: warsztaty dla Animatorów
W trakcie dwudniowych warsztatów w Warszawie razem z uczestnikami programu „Seniorzy w akcji” pracowaliśmy nad tym jak skutecznie realizować projekty społeczne.
fotorelacja
Seniorzy w akcji X edycja – warsztaty czerwcowe II zjazd
Zobacz, co się działo na czerwcowych warsztatach!
reportaż
Takich jak my nazywają tu „krzoki” / HISTORIE PROJEKTÓW
W ramach “Seniorów w akcji” w Dobczycach, Ryszard Dulski i Paweł Piwowarczyk zrealizowali międzypokoleniowe warsztaty budowania unikalnych radioodbiorników. Z liderami projektu „Od radia do ipoda”.
publikacja
PUBLIKACJE / O sposobach mówienia o starości
Zapraszamy do zapoznania się z publikacją Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, będącą zapisem debaty na temat sposobów mówienia o starości, która odbyła się 2 października 2013 r. w siedzibie Rzecznika Praw Obywatelskich.
reportaż
Historie opowiedziane na ucho / HISTORIE PROJEKTÓW
Mówił, że w czasie wojny było tam otwarte getto. Postanowiłam to sprawdzić.  Sąsiedzi, z którymi rozmawiałam, zaczęli mi to potwierdzać. Mało wiedziałam, bo przecież nie byłam stąd. Nowy Sącz nie jest moim rodzinnym miastem. To wtedy przyszło mi do głowy, że coś trzeba z tym zeszytem i zapisanymi karteczkami zrobić.
reportaż
Kino w ramce / HISTORIE PROJEKTÓW
W ramach “Seniorów w akcji” w Słupsku, Henryka Głowińska wraz z słuchaczkami Uniwersytetu Trzeciego Wieku zrealizowały projekt teatralny “Kino w ramce”. Z liderką projektu Henryką Głowińską i animatorkami rozmawiała Dorota Pabel.
reportaż
HISTORIE PROJEKTÓW / Poprzycnica. Krosna, tkaniny i poprzeczne paski.
Cztery podlubelskie wsie na kilka miesięcy stały się, jak dawniej, centrami lokalnego tkactwa tradycyjnego. Paweł Warowny i Halina Jońska oraz panie z lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich wyciągnęły z komórek stare krosna i odświeżyły tradycję, która jeszcze w latach 70-tych czyniła ich region słynnym na całą Polskę. I jak dawniej – młode i starsze kobiety spotkały się, by przy tkaniu dywanów i spódnic pobyć ze sobą blisko. Z liderami projektu Haliną Jońską i Pawłem Warownym rozmawia Dorota Borodaj.
reportaż
Bank Usług Wolontarystycznych / HISTORIE PROJEKTÓW
Bank Usług Wolontarystycznych – brzmi skomplikowanie. Wcale takie nie jest. To po prostu platforma pomocy udzielanej seniorom. Przez seniorów specjalistów i przez młodzież.
reportaż
Dzięki flamenco fruniemy / HISTORIE PROJEKTÓW
Flamenco, nasze wspólne zainteresowanie, było pretekstem, ale też spoiwem grupy. Zaprojektowałyśmy rozmaite warsztaty, być może trochę przez to zdobyłyśmy przychylność instytucji działających na rzecz seniorów w Wesołej.
reportaż
Wypędzamy seniora w miasto / HISTORIE PROJEKTÓW
Szukała osoby, która będzie odpowiedzialna, rzeczowa i słowna. Świetnie gdyby znała się na zarządzaniu ludźmi i w kilku punktach potrafiła powiedzieć: dziś do zrobienia jest to i to. Aby miała charyzmę i ludzie za nią podążali. Większość aktywnych starszych osób to kobiety, więc zależało jej, aby współautorem projektu był mężczyzna.
reportaż
Chłopaki zza wysokich murów
Osadzeni sami zgłaszają się na wybrane zajęcia. Nie ma przymusu. Ale prawie zawsze jest „full”. Nie wszyscy mogą wychodzić na zewnątrz. Dla nich organizujemy koncerty i zajęcia na terenie zakładu.
reportaż
Otulić zielenią zabytkowe podwórka / HISTORIE PROJEKTÓW
Zofia Chlebowska ma bogate doświadczenie zawodowe – kierowała biurem PTTK w Kazimierzu Dolnym, prowadziła własną kawiarnię i restaurację w Lublinie, założyła wraz z mężem stację montującą instalacje samochodowe. Od niedawna jest na emeryturze. – Muszę czymś ten czas wypełnić – mówi. – Muszę coś robić, muszę coś robić, robić, robić. Taki przymus wewnętrzny – przyznaje.
reportaż
Tandem, czyli życie jest jak rower / HISTORIE PROJEKTÓW
Staszek nie wyobraża sobie życia bez roweru. Swoim kolejnym kolarzówkom nadaje imiona, a rower to dla niego główny sposób poruszania się po mieście oraz styl życia. Danusia jest emerytką, przez lata pracowała w oleśnickiej bibliotece. Na rowerze nie jeździ wcale, ale przez lata obserwowała seniorów przyjeżdżających po książki na wypieszczonych składakach.
publikacja
Publikacja “Działajmy międzypokoleniowo”
Zapraszamy do zapoznania się z naszą nową publikacją “Działajmy międzypokoleniowo”. Publikację kierujemy do praktyków, którzy pracują międzypokoleniowo lub chcą takie działania rozwijać. Znajdziecie w niej zbiór przydatnych scenariuszy, ćwiczeń oraz refleksje wyniesione z pracy z grupami międzypokoleniowymi.
projekt modelowy
Projekt modelowy „Ustąp miejsca Seniorowi”
To sposób na zwrócenie uwagi młodzieży na potrzeby osób starszych – akcja społeczna prowadzona w lokalnych autobusach. Młodzi ludzie, którzy ustępują miejsca siedzącego seniorom, mają szansę dostać od nich kupony uprawniające do odbioru upominków i udziału w losowaniu nagród.
projekt modelowy
Projekt modelowy „STAR. Pokolenia”
To sposób na zaangażowanie seniorów w działania przybliżające dzieciom i młodym ludziom historię, tradycje i przyrodę okolicy, a także na to, by poczuli, że ich przeszłość, doświadczenie i wiedza są doceniane.
projekt modelowy
Projekt modelowy „Senioralne Biuro Karier”
To sposób na umożliwienie seniorom kontynuowania pracy po przejściu na emeryturę niezależnie od tego, czy chcą pracować zarobkowo, czy też rozwijać swoje zainteresowania i pasje, a potem wykorzystać nowe umiejętności w pracy wolontaryjnej.
projekt modelowy
Projekt modelowy „Po sąsiedzku”
To sposób na zaktywizowanie starszych mieszkańców najbliższej okolicy (osiedla czy budynku) poprzez regularne spotkania tematyczne i towarzyskie, a także na odnowienie więzi sąsiedzkich, które mogą znacznie przyczynić się do wydłużenia czasu samodzielności seniorów.
projekt modelowy
Projekt modelowy „Niezłe ziółka”
Warsztaty zielarskie to sposób na zaangażowanie osób starszych w międzypokoleniowe działania nawiązujące do tradycji regionu. Podczas wspólnych zajęć uczestnicy robią robią ziołowe napary, kosmetyki i nalewki, gotują i uprawiają ogród. Dla każdego, niezależnie od wieku, jest coś ciekawego do zrobienia.
projekt modelowy
Projekt modelowy „Mobilne ogrody”
To sposób na włączenie seniorów – mieszkańców domów opieki – w nowe aktywności. Działania ogrodnicze i kontakt z naturą dają wytchnienie i radość. Podopieczni wspólnie z wolontariuszami zakładają ogrody w mobilnych skrzyniach. Razem sieją i sadzą rośliny, uczą się, jak o nie dbać.
projekt modelowy
Projekt modelowy „Rozmawianie o śmierci cię nie zabije”
To sposób na przełamanie lęku przed podjęciem trudnego tematu śmierci i odchodzenia, ważnego zwłaszcza dla osób u kresu życia i ich bliskich. Ale karty konwersacyjne stworzone wspólnie z ich użytkownikami mogą dotyczyć też innych istotnych kwestii.
projekt modelowy
Projekt modelowy „Fabryka pomysłów”
To sposób na zaproponowanie starszym osobom ciekawych dla nich aktywności poprzez nawiązanie do wspomnień i czasów, gdy byli młodzi. Seria angażujących warsztatów kończy się piknikiem, którego są gospodarzami.
pomysły do zrobienia
Pomysły do zrobienia
Pomysły do zrobienia to zbiór scenariuszy działań międzypokoleniowych, wypracowanych w oparciu o doświadczenia projektów realizowanych w ramach programu Seniorzy w akcji. Poprzez ich różnorodność pokazujemy, że kultura może być narzędziem zmiany społecznej.
projekt modelowy
Projekt modelowy „Halofon”
To sposób na wsparcie starszych, często samotnych osób. Wolontariusze seniorzy regularnie dzwonią do podopiecznych, którzy mogą podzielić się codziennymi sprawami i problemami, albo po prostu porozmawiać.
publikacja
Seniorzy w akcji. 10 lat programu
Publikacja "Seniorzy w akcji" zbiera doświadczenia i pokazuje metody działania, a przede wszystkim ludzi – animatorów młodych i starszych, którzy współtworzą program "Seniorzy w akcji" i wnoszą do niego swoje pomysły i refleksje.
publikacja
UTW dla społeczności. Jak zbudować grupę wolontariacką i działać społecznie
Publikacja „UTW dla społeczności. Jak zbudować grupę wolontariacką i działać społecznie” podsumowuje sześć edycji projektu i pokazuje sprawdzony model działania. Zachęcamy do zapoznania się z tym wypracowanym modelem i realizacji własnych projektów wolontariackich.
publikacja
Działajmy międzypokoleniowo! Przegląd inicjatyw międzypokoleniowych z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Polski
Efektem dwuletniego partnerstwa strategicznego „Archipelag pokoleń” w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ jest publikacja zbierająca przykłady inicjatyw międzypokoleniowych z Polski, naszych partnerów z Niemiec (Kreisau-Initiative) i Wielkiej Brytanii (Linking Generations Northern Ireland, Beth Johnson Foundation).
reportaż
Muzyka między pokoleniami / HISTORIE PROJEKTÓW
Seniorzy i Seniorki tworząc wraz z innymi muzykami i animatorkami grupę wolontariuszy-muzyków udowodnili, że muzyka jest uniwersalnym językiem, który może się stać kluczem do budowania relacji między różnymi pokoleniami.
reportaż
Manual Factory dziergają z sercem i dzielą się swoimi umiejętnościami online! / HISTORIE PROJEKTÓW
„Manual Factory dzierganie z sercem” trwa w Gdyni już 7 rok. Wokół wspólnej pasji skupia się międzypokoleniowa grupa kobiet dziergających dla przyjemności, ale też ze społecznym przesłaniem.
fotorelacja
Oruński dzień ZDolnego sąsiada / HISTORIE PROJEKTÓW
Lucyna i Ola przez rok ożywiały Dolną Orunię w Gdańsku organizując otwarte, cykliczne, międzypokoleniowe warsztaty dla mieszkańców. W ramach finału projektu “ZDolna Orunia” realizowanego przez naszych „Seniorów w Akcji” na stacji Orunia, gdzie mieści się Gdański Archipelag Kultury seniorzy zaprosili Oruniaków i Orunianki do dzielenia się swoimi umiejętnościami
fotorelacja
Pokolenia Koło Ziół / HISTORIE PROJEKTÓW
Zioła dla urody, zioła na talerzu. Uczestnicy zielarskich warsztatów dowiedzieli się wielu rzeczy o ziołach, stworzyli zielarski ogród, nauczyli się pielęgnować rośliny.
reportaż
Podaj dalej, czyli jak założyć i prowadzić chór międzynarodowy? / HISTORIE PROJEKTÓW
Zakładacie chór międzypokoleniowy? Poznajcie nasz projekt modelowy z Sosnowca! Romanowi i Kasi udało się stworzyć wspaniale działającą międzypokoleniową grupę, dla której działania wokół muzyki Jana Kiepury to przestrzeń integracji i zabawy oraz pole do twórczego dialogu, eksperymentów i wymiany dotychczasowych doświadczeń.
reportaż
Z Piekła rodem / HISTORIE PROJEKTÓW
Ewa, już na emeryturze, i współdziałający z nią seniorzy postanowili zepchnięte na margines historie nowosądeckiej dzielnicy Piekło ze sobą posplatać. Najpierw jednak musiało wydarzyć się kilka rzeczy.
reportaż
Miłość do sera, której można nauczyć innych / HISTORIE PROJEKTÓW
“Współpracowaliśmy, słuchaliśmy się nawzajem. Trzeba docenić to, że pracuj się z innymi i jak najwięcej z tego wynieść. Integracji sprzyjała też wspólna degustacja na koniec każdych zajęć. Przecież nie ma niczego przyjemniejszego niż zjeść owoce własnej pracy.”
reportaż
Najważniejsze, by robić rzeczy wystarczająco dobrze / HISTORIE PROJEKTÓW
Grupa seniorek spotyka się w Gdyni, by wzajemnie uczyć się dziergania i wspólnie tworzyć ciepłe, kolorowe koce, skarpety i poncza, które trafiają do pacjentów lokalnego hospicjum oraz do mieszkanek ośrodka dla samotnych matek.
reportaż
Krzywe komedyjki
Weselisko było okazją do tańców i wspólnego śpiewania i wymiany kulinarnej.
reportaż
Sacrum. Profanum.
Sacrum i profanum współistnieją tu razem, dzięki międzypokoleniowej współpracy Magdy i Michała, oraz wielu innych zaangażowanych osób. Ich działanie przyczyniło się do tego, że mieszkańcy spojrzeli na zabytki – profanum, jako na coś swojego, coś co stanowi po części ich samych – sacrum.
reportaż
Super babki
„Koronki Googlowskie“ to połączeniem symboli dwóch pokoleń: koronki to seniorki, a Google to młodzież. Dziewczyny od początku czuły potrzebę międzypokoleniowej wymiany – wzajemnej nauki i inspiracji.
reportaż
Pogotowie taneczne
Tyszanie nawiązali niezwykłą taneczną współpracę, która zaowocowała powstaniem Pogotowia Tanecznego.
reportaż
Odkurzone piosenki – fotoreportaż
„Odkurzone Piosenki” to próba stworzenia mostu pomiędzy przeszłością i teraźniejszością. To melodie młodości osób starszych, które towarzyszyły ważnym momentom ich życia.

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa). Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content