Kierownica w Twoich rękach

Projekt w trakcie realizacji/trwa

lokalizacja

Suchy Las, wielkopolskie

edycja

XVI (2023-2024)

obszary działań


Animatorki:

Julia Starczewska-Zakrzewska: Jestem seniorką i trudno mi sobie wyobrazić, że jestem zdana na pomoc innych w sprawach tak prozaicznych jak robienie zakupów czy przemieszczanie się. Taki los spotkał wiele znajomych mi osób, głównie kobiet, mających prawo jazdy i auto, ale nieprowadzących samochodu. Kilku osobom pomogłam przełamać lęk i miałam olbrzymią satysfakcję, obserwując, jak poprawiło się ich życie.

Martyna Pietraszewska: Sama prowadzę samochód i wiem, że kluczowym dla mnie było przełamanie stresu. Okazało się, że kiedy już prowadzę, czuję niesamowitą satysfakcję i sprawczość. Świat się zmniejsza, czas wykonywania wielu czynności również. Przy okazji mogę dowieźć komuś sprawunki, podwieźć kogoś gdzieś po drodze i porozmawiać, a to wszystko „przy okazji”.

Organizacja wspierająca: Fundacja Nowy Model

Animatorki przygotowały projekt z myślą o seniorkach i seniorach, którzy – choć mają prawo jazdy – przestali prowadzić auto i utracili ten szczególny rodzaj mobilności, sprawczości i odpowiedzialności. Uczestniczki i uczestnicy będą potem mieli możliwość wykorzystania tej przypomnianej umiejętności do pomocy bliskim, sąsiadom czy innym potrzebującym. W ramach projektu animatorki zaplanowały prelekcje i zajęcia, w czasie których przypomniane zostaną zasady bezpiecznego poruszania się samochodem, pierwszej pomocy oraz obsługi auta. Wszystko rozpocznie się od wykładu o psychologicznych powodach strachu przed prowadzeniem pojazdu.

Powstanie grupa wzajemnej pomocy, prowadzona przez doświadczonego w terapii grupowej psychologa. Jej uczestnicy będą mogli dzielić się spostrzeżeniami, problemami i doświadczeniami na drodze do ponownego kierowania samochodem.

Finałem będzie spotkanie z polskim designem połączone z akcją pod hasłem: „Przywieź sąsiada na wystawę”. Uczestnicy projektu dostaną zadanie zaproszenia (i przywiezienia) na to wydarzenie osób, które są skłonne włączyć się do pomocy sąsiedzkiej.

wróć

PODOBNE

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa). Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content