Seniorki i seniorzy z grupy „Yoł Yoł Seniorzy” nauczą się, jak prowadzić zajęcia taneczne, a potem wyruszą do świetlic środowiskowych, domów kultury oraz szkół, aby uczyć dzieci i młodzież tańca hip-hop.
Seniorzy 60+ podzielą się wspomnieniami na temat gier i zabaw swojego dzieciństwa. Wspólnie z animatorami i rzemieślnikami odtworzą rekwizyty i stworzą scenariusze zabaw: śląskich, polskich, niemieckich, czeskich, żydowskich, kresowych i ukraińskich.
Seniorzy oraz juniorzy (młodzież 12-19 lat) wezmą udział w profesjonalnych szkoleniach z zakresu tworzenia grafik komputerowych oraz animacji poklatkowych. Seniorzy, we wsparciu juniorów, stworzą grafiki i animacje, które zaprezentują na finałowej wystawie w Domy Kultury Stare Babice.
Animatorki zaplanują warsztaty, m.in. z projektowania biżuterii, które będą pretekstem do dialogu o starości, młodości, tolerancji i różnorodności. W końcowej fazie projektu zostanie zorganizowana międzypokoleniowa sesja zdjęciowa z wykorzystaniem zaprojektowanej biżuterii. Fotografie będą opowieścią o pięknie w każdym wieku i porozumieniu bez barier.
Sfastrygowani vol. 2 to kontynuacja projektu z XIV edycji. Uczestnicy nauczą się szyć i stworzą kostiumy teatralne dla pracowników biblioteki, wolontariuszy i członków nowej senioralnej grupy teatralnej, która wystawi spektakl podczas Światowego Dnia Bibliotekarzy.
Senioralna grupa kabaretowa, powołana przy klubokawiarni i fundacji im. Józefa Fettera „Pora na seniora”, przygotuje autorski spektakl kabaretowy. Grupa chce przede wszystkim dotrzeć do innych seniorów oraz młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym.
Crazy Babki z Orli zorganizują koncerty dla domu dziecka, lokalnych Domów Pomocy Społecznej oraz indywidualne występy dla seniorów, którzy z powodu swojego stanu zdrowia nie uczestniczą w kulturze lokalnej. Koncerty będą połączone z warsztatami wokalnymi dla seniorów i dzieci, rozmowami o lokalnych tradycjach śpiewaczych, spisaniem dawnych pieśni i przyśpiewek.
Seniorki i seniorzy oraz młodsi uczestnicy podczas spacerów i warsztatów poznawali m.in. lokalne zioła i życie pszczół. Efektem wspólnych działań jest aplikacja na telefon – gra o ziołach.
Animatorzy wraz z grupą seniorską chcieli zachować i przekazać kolejnym pokoleniom pamięć o historii wsi. W tym celu zorganizowali Społeczne Muzeum Wsi Dubno.
Animatorki postanowiły zachęcić seniorki do dzielenia się wspomnieniami z młodości na chwilę przed zamążpójściem. Powstanie album z ich historiami i zdjęciami, a także wystawa
Animatorki zaprosiły grupę seniorek seniorów do działań artystycznych. To między innymi plener malarsko-fotograficzny z wystawą prac i nauka nowych technik plastycznych.
Animatorzy zaprosili seniorki, seniorów i młodzież do inicjatywy na rzecz dbania o las i korzystania z jego dobrodziejstw. Wezmą udział w akcji sprzątania lasu i nauczyć się, jak odbierać go wszystkim zmysłami.
Pomysł na projekt zrodził się z pasji starszej animatorki, która przez wiele lat szyła kostiumy teatralne. Uczestnicy biorą udział w cyklu warsztatów krawieckich, scenograficznych i charakteryzacji.
Animatorzy zaprosili starszych i młodszych mieszkańców na serię warsztatów z majsterkowania i zachęcają do tworzenia nowych rzeczy ze starych przedmiotów
Animatorki zaprosiły dzieci i osoby starsze do działań ekologicznych. Wspólnie biorą udział w zajęciach z ornitologiem, leśnikiem i pszczelarzem, przygotowują domki dla ptaków i owadów, karmniki i poidełka.
W ramach działającej przy warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej wspólnoty osób zainteresowanych współczesną sztuką powstało Koło Sympatyków Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.
Nawiązując do setnej rocznicy powstania Huty Szkła Nadbużanka, animatorzy z międzypokoleniową grupą zbierają związane z zakładem wspomnienia pracowników, ich dzieci i wnuków.
W drugiej edycji projektu animatorzy skupili się na teraźniejszości: budowaniu sąsiedzkości i idei „krośnianizmu”. Zależy im na włączaniu uczestników w tworzenie inicjatywy i na tworzeniu więzi.
Śmiech dodaje energii, rozładowuje stres i sprawia, że świat staje się piękniejszy. Animatorka zaprosiła seniorki i seniorów na sesje jogi śmiechu, wspólne rozmowy i spotkania.
Grupa seniorek i seniorów zaproponowała wspólne działania uczniom młodzieżowego ośrodka wychowawczego znajdującego się w okolicy. To między innymi warsztaty kulinarne, rękodzielnicze i taneczne.
Grupa wolontariuszy z lokalnego klubu seniora stworzyła plenerową biblioteczkę w samym centrum miejscowości i zaprosiła dzieci na regularne międzypokoleniowe spotkania czytelnicze.
Animatorzy wspólnie z mieszkańcami Bogucic, chcą zadbać o tę historyczną dzielnicę Katowic. Sposobem na to są m. in. debaty, spotkania warsztatowe i eko-patrol.
Animatorki chcą wspólnie z seniorami rozkochać w przyrodzie najmłodszych i tworzą miejsce, jakiego jeszcze tam nie było – łąkę. To zielona przystań z ławeczką i dobrą lekturą.
Projekt międzypokoleniowy, podczas którego rybniccy seniorzy współpracują z młodzieżą z placówek wsparcia dziennego. Razem tworzą książeczki-poduszeczki i łapacze snów
Animatorki chciały pokazać dzieciom i młodzieży, jak ich dziadkowie spędzali czas w dzieciństwie, jakie mieli pomysły na zabawy. Z działań skorzystały wszystkie pokolenia.
Animator, fan gry w boule, postanowił podzielić się tą pasją z młodym pokoleniem i innymi mieszkańcami miasta. To sposób na międzypokoleniową zabawę i poprawę kondycji.
Animator, miłośnik kina, tworzy klub filmowy, aby podzielić się z innymi swoją pasją i przybliżyć atmosferą oczekiwania na seanse oraz dyskusji o obejrzanych filmach.
To międzypokoleniowy pomysł na połączenie historii i tradycji z nowoczesnością. Na starych wrotach stodoły siłami mieszkańców gminy powstaje kolorowy mural.
To cykl warsztatów z szycia i ozdabiania ekologicznych toreb zakupowych. Działania są skierowane przede wszystkim do seniorów, osób z niepełnosprawnością oraz ich rodziców.
Animatorzy we współpracy z odpowiednimi instytucjami i organizacjami oraz seniorami wolontariuszami chcą wesprzeć osoby z zespołem Aspergera i ich rodziny.
Wspólna aktywność na świeżym powietrzu połączona z poznawaniem oraz opracowaniem tras spacerowych dostępnych dla osób starszych i osób z niepełnosprawnościami.
Animatorzy wpadli na pomysł stworzenia warsztatu, gdzie uczestnicy mogą odnawiać stare meble i przedmioty. To międzypokoleniowa przestrzeń twórczej pracy i spotkań.
Animatorzy chcą zwiększyć zaangażowanie mieszkańców osiedla w współtworzenie przestrzeni, która ich otacza, w dialog międzypokoleniowy i budowanie sąsiedzkich relacji
To cykl międzypokoleniowych spotkań mieszkańców Włocławka i okolic, podczas których uczestnicy odtworzyli i utrwalili historię dawnych lokalnych kin.
To hasło, z jakim animatorka zwraca się do mieszkańców miejscowości, których podzieliły dwie miejskie inwestycje. Wspólne działania pomogą im dojść do porozumienia
To zajęcia improwizacji teatralnej dla początkujących i zaawansowanych seniorów, przygotowujące do wspólnych, międzypokoleniowych występów na scenie.
Kameralne koncerty muzyki klasycznej, przy okazji których można porozmawiać z wykonawcami
poszerzają horyzonty i pozwalają spędzić czas z bliskimi.
Międzypokoleniowe warsztaty rękodzielnicze tematycznie związane z lokalną rzeką i przyrodą. Dzieci poznawały metody zdobienia tkanin, powstały instalacje zdobiące miasto.
Działania skierowane do seniorów i dzieci z domów dziecka oraz rodzin zastępczych, którzy wspólnie tworzyli techniką poklatkową filmiki na temat swoich marzeń.
Oddolna inicjatywa, która nawiązuje do zielarskiej tradycji okolicy. Podczas międzypokoleniowych warsztatów każdy z uczestników mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego.
Międzypokoleniowe działania związane z historią osiedla, które wiele lat temu powstało przy zakładach Rawent. To m.in. warsztaty artystyczne, grupa teatralna i wystawa zdjęć.
Międzypokoleniowa akcja społeczna w lokalnych autobusach, której celem jest pobudzenie w młodym pokoleniu empatii i uważności na potrzeby osób starszych.
To zaawansowane działanie skierowane do osób pasjonujących się inżynierią i robotyką, a także warsztaty dla poczatkujących i wspólne konstruowanie robotów.
To historia mówiona śląskiego miasteczka Dobrodzień. Spotkania, rozmowy i nagrania przyczyniły się do zachowania języka gwarowego i pamięci o nim.
Cykl warsztatów tanecznych z mistrzami tańca. Seniorzy mogli poznać m.in. tańce klasyczne i regionalne, wziąć udział w międzypokoleniowym konkursie i występach.
Wspólny pomysł środowisk akademickiego i seniorskiego: internetowa baza ofert pracy, doradztwo zawodowe i targi pracy – wszystko dla osób po emeryturze.
Międzypokoleniowa kawiarnia – wspólna przestrzeń, w której seniorzy i młodzi ludzie, między innymi leczący się z uzależnień, mogą wspólnie twórczo pracować.
Inicjatywa, która polegała na zebraniu, promowaniu i archiwizowaniu wspomnień starszych Ukraińców, którzy zostali wysiedleni z Polski, a potem postanowili powrócić.
To cykl międzypokoleniowych zajęć promujących zdrowe nawyki żywieniowe i zrównoważony tryb życia – połączenie warsztatów dietetyczno-kulinarnych z tanecznymi.
Realizowany na nowosądeckim osiedlu projekt, w ramach którego powstała mobilna biblioteka dla samotnych, niewychodzących z domu mieszkańców.
Animatorzy zaproponowali taniec jako sposób na aktywizację fizyczną i społeczną seniorów. Cykl warsztatów tanecznych zakończył się występami i pokazami.
Stworzony od podstaw Klub Wiejski, który stał się przestrzenią międzypokoleniowych spotkań, działań, inspiracji i aktywizacji mieszkańców okolicy.
To pomost między przeszłością i teraźniejszością – seniorzy przypomnieli sobie i innym dawne szlagiery, a młodzi dodali do nich coś od siebie, czyli muzykę.
Cykl warsztatów i spotkań dla grupy zainteresowanych majsterkowaniem i robotyką. Efektem wspólnych działań było powstanie wózka z napędem elektrycznym.
Inicjatywa, której celem było przedstawienie młodemu pokoleniu historii sandomierskiego teatru amatorskiego. Zakończeniem był spektakl na podstawie wspomnień o teatrze.
Animatorki i seniorzy wspólnie stworzyli podręcznik do nauki języka angielskiego, dostosowany do potrzeb, możliwości zainteresowań starszych użytkowników.
Seria warsztatów muzycznych, zakończona wspólnym koncertem. Inicjatywa sprawiła uczestnikom wiele radości i wyzwoliła w nich chęć do międzypokoleniowych działań.
Animatorki zaprosiły wolontariuszy do działań związanych ze swoją pasją – ogrodnictwem i zielarstwem. Efektem warsztatów było powstanie mobilnych ogrodów w domach opieki.
Międzypokoleniowe przedsięwzięcie, w ramach którego seniorki podzieliły się z dziećmi piosenkami i zabawami ze swojej młodości. Inicjatywie towarzyszyły warsztaty.
Międzypokoleniowa grupa wzięła udział w warsztatach teatralnych, których efektem był spektakl. Wspólne spotkania zintegrowały seniorki z młodymi kobietami.
Zajęcia improwizacji dla seniorów – seria warsztatów (dla początkujących i zaawansowanych) przygotowująca ich do międzypokoleniowego występu teatralnego.
Międzypokoleniowy teatr obrzędowy, który zaktywizował seniorów z gminy Szczawin Kościelny. Inspiracją do inicjatywy były ludowe obchody zapustów.
Celem projektu była aktywizacja seniorów, którzy we współpracy z dziećmi i wolontariuszami młodego pokolenia przypomnieli dawne tradycje i obyczaje miejscowości.
Międzypokoleniowe warsztaty seniorów i młodzieży z placówek wsparcia dziennego, w czasie których uczestnicy projektowali i tworzyli książeczki sensoryczne.
Spotkania grup sąsiedzkich, polegające na wymianie doświadczeń. Inicjatywa zachęciła do dzielenia się wspomnieniami, wiedzą, umiejętnościami i czasem.
Warsztaty muzyczne, których celem było budowanie mostów pomiędzy na pozór odległymi światami dwóch pokoleń, a w efekcie zapobieganie samotności i izolacji osób starszych.
Animatorzy zaproponowali taniec jako sposób na aktywizację fizyczną i społeczną seniorów. Cykl warsztatów tanecznych zakończył się występami i pokazami.
Sąsiadki wykorzystały swoją pasję do szydełkowania, żeby móc się spotykać, działać na rzecz dzieci, a przy okazji promować swoją dzielnicę – (z)Dolną Orunię
Osadzeni w zakładach karnych szczególnie mogą potrzebować życiowego doświadczenia, umiejętności i wiedzy osób starszych. Seniorzy przygotowali dla nich warsztaty i zajęcia.
Spotkania ze świadkami historii, zbieranie materiałów archiwalnych, wspólne tworzenie wystawy i filmu są okazją do budowania międzypokoleniowych relacji.
To sposób na to, by młodzi ludzie chcieli rozwijać umiejętności techniczne – animatorzy stworzyli im okazję, by mogli stworzyć coś prostego pod okiem fachowców seniorów.
Międzypokoleniowy zespół zapaleńców połączonych miłością do miasta szukał ważnych miejsc w przestrzeni i oznaczał je słowem, łącząc poezję i street art.
Czasem w losy mieszkańców wplecione są dramatyczne wydarzenia historyczne. Wspólne śpiewanie tradycyjnych pieśni łemkowskich i ukraińskich może być okazją do spotkania.
Międzypokoleniowy chór to odpowiedź na potrzebę wspólnego muzykowania, spędzania czasu i rozwoju. Uczestnicy wzmacniali swoje umiejętności podczas warsztatów, a finałem był koncert.
Warsztaty archeologiczne, wspólne wykopaliska i wycieczki to świetna okazja do wzmacniania więzi międzypokoleniowych i budowania poczucia dumy lokalnej społeczności.
Warto poznawać inne kultury, co pokazuje kolejna edycja spotkań z Andaluzją. Tym razem były m.in. warsztaty kulinarne i hiszpańsko-polskie kolędowanie w domu seniora.
Tworzenie cyfrowych opowieści może być okazją do poznania nowych technologii, nauki opowiadania historii, ale i pretekstem do spotkania w międzypokoleniowym gronie.
Dzięki projektowi seniorzy z Wojkowic mieli okazję do dosłownego wyjścia ze swoich czterech ścian, poznania sąsiadów oraz rozwijania pasji i zainteresowań.
To sposób na ożywienie starych fotografii miasta. Dzięki wspólnym warsztatom multimedialnym, archiwistycznym i plastycznym powstały rysunkowe opowieści mieszkańców.
Tylko dzięki obudzeniu wrażliwości historycznej mieszkańców Chojny – zarówno tych młodych, jak i dojrzałych – możliwa jest ochrona miejscowych zabytków.
Odtworzenie tradycji wiejskich komedyjek sprzed lat to okazja do spotkania się mieszkańców w różnym wieku, zachowania gwary i zacieśnienia więzi sąsiedzkich.
Grupa seniorów wspólnie przygotowała przedstawienia teatralne dla dzieci w przedszkolach. Wszystko to dało dużo radości zarówno aktorom, jak i widzom.
Powstał niecodzienny sojusz seniorek z młodymi dziewczynami. W trakcie wspólnych spotkań i warsztatów obie grupy kobiet mogły lepiej się poznać i zrozumieć.
Klub seniorów mężczyzn, którzy chcą dzielić się umiejętnościami przy drobnych naprawach na rzecz mieszkańców, atakże majsterkować wspólnie z wnukami.
To sposób na zrealizowanie oddolnych inicjatyw w pięciu nowo założonych klubach seniora, a także na wypracowanie stałych metod dbania o potrzeby seniorów w całej gminie.
Głównym założeniem projektu było zaangażowanie osób starszych w pomoc najstarszym seniorom. Dzięki udziałowi w warsztatach nabrały śmiałości do aktywizowania innych.
Warsztaty rękodzieła stały się pretekstem do międzypokoleniowych rozmów o potrzebach kobiet, miejscem wsparcia i mocy. Uczestniczki szyły, haftowały, ale i robiły zdjęcia.
Tańce w kręgu to świetna forma spędzania czasu dla seniorów i ich wnuków. Są okazją do poznania innych kultur, poprawiają kondycję i dają wiele radości z bycia razem.
Improwizacja teatralna to doskonałe narzędzie rozwoju dla osób w każdym wieku. Pozwala wzmocnić poczucie własnej wartości, lepiej radzić sobie ze stresem i dobrze spędzić czas.
Wspólna przestrzeń dla mieszkańców to nie tylko cztery ściany. Ważne są integrujące działania angażujące różne grupy sąsiadów: artystyczne, sportowe, a nawet gra miejska.
Animator od zawsze marzył o założeniu szkoły witrażu w swojej rodzinnej miejscowości. Zaprosił swoich sąsiadów do międzypokoleniowego tworzenia. Wspólnie poznawali tajniki rzemiosła.
Animatorzy zapoznali uczestników warsztatów stolarskich z obsługą sprzętu stolarskiego, zasadami BHP, doradzali także, jak zbudować różne domowe sprzęty.
Wykonawcami na koncertach skierowanych do najmłodszych byli emerytowani muzycy, którzy wybrali utwory i zadbali, by formuła koncertów była przyjazna dzieciom.
Wyprawa kajakowa była połączona ze sprzątaniem rzeki. Seniorzy poprzedzili akcję warsztatami edukacyjnymi i kampanią podnoszącą świadomość ekologiczną.
Międzypokoleniowa grupa poznała tajniki przygotowywania serów, m.in. goudę i oscypek. Odwiedziła też okolicznych rolników, którzy tę sztukę opanowali.
Seniorzy i dzieci rozmawiali o marzeniach i życiu, a na podstawie wspólnych przemyśleń stworzyli publikację. Finałem była wystawa pokazująca ich działania.
Międzypokoleniowe spotkania wokół osobistych historii i wspomnień związanych z miastem z lat 1945-1989 zaowocowały stworzeniem miejskiego przewodnika audio.