Archiwum Powernennia – Historie Przemyskich Powrotów 

Projekt zakończony

lokalizacja

Przemyśl, podkarpackie

edycja

XI (2018-2019)

obszary działańAnimatorki projektu: 

Halina Bodnar przedstawicielka mniejszości ukraińskiej w Polsce. Interesują ją historie ludzi, którzy, niezależnie od okoliczności, zdecydowali się powrócić na rodzime ziemie i na miejsce do życia wybrali, tak jak ona, Przemyśl. Aktywna członkini Związku Ukraińców w Polsce.

Katarzyna Komar-Macyńska od niedawna mieszkanka Przemyśla. Dotychczas aktywna głównie w projektach młodzieżowych, dzisiaj rozwija skrzydła we współpracy z seniorami. Szczególnie zainteresowana wspomnieniami starszych Ukraińców, którzy powrócili na polskie ziemie. Chce, by historie Ukraińców poznało szersze grono odbiorów.

Organizacja wspierająca: Związek Ukraińców w Polsce, oddział w Przemyślu

Inicjatywa, która polegała na zebraniu, promowaniu i archiwizowaniu wspomnień starszych Ukraińców, którzy zostali wysiedleni z Polski, a potem postanowili powrócić. Powernennia oznacza właśnie powrót – i to hasło stało się myślą przewodnią projektu. Animatorki zorganizowały spotkania z ukraińskimi seniorami, którzy na miejsce do życia zdecydowali się wybrać Przemyśl. Efektem było stworzenie internetowego archiwum historii mówionej, pełnego opowieści przemyślan z wyboru – o ich motywacjach, rodzinnych pamiątkach, życiowych doświadczeniach, wzruszeniach i radościach. Inicjatywa była okazją do integracji wewnątrz- i międzypokoleniowej. 

Warto przeczytać:
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/2097019,1,nie-dialog-a-rozmowa-jak-ulozyc-polsko-ukrainskie-relacje.read

wróć

PODOBNE

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa). Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content