Werniks, cołnek o wisinkla

Projekt zakończony

lokalizacja

Bliżyn, małopolskie

edycja

I (2008-2009)

obszary działańAnimatorki:

Leokadia Okła  tkactwem zajmuje się od dzieciństwa. Lubi śpiewać. Współpracuje ze Stowarzyszeniem RDEST, szkołą podstawową oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w Bliżynie przy realizacji projektów związanych z zachowaniem dziedzictwa kulturowego.

Bernadeta Urban  pracuje w szkole podstawowej w Odrowążku i jest studentką pedagogiki wczesnoszkolnej. Przyjemność sprawia jej praca z ludźmi. Razem ze swoją babcią Leokadią chce zrobić coś dla wsi, w której mieszka.

Organizacja wspierająca: Stowarzyszenie RDEST

W Nowym Odrowążku i Kopciach mieszkają jedne z nielicznych tkaczek w województwie świętokrzyskim. Na tradycyjnych poziomych krosnach robią piękne ludowe tkaniny – chodniki i kilimy. Seniorki zorganizowały i przeprowadziły dla dzieci i młodzieży cykl warsztatów artystycznych nawiązujących do lokalnych tradycji tkackich. Działania twórczyń ludowych wspierali etnografowie z Muzeum Wsi Kieleckiej. Uczestnicy warsztatów odkryli tajemnice starych krosien i innych dawniej używanych narzędzi oraz etapy powstawania lnianych tkanin. Seniorki poznały natomiast nowe dla ich techniki artystyczne – malarstwo olejne, fotografię i film. Miejscem spotkań seniorek z młodzieżą stała się specjalnie utworzona świetlica. Część spotkań odbyła się w plenerze. Przeprowadzony został Turniej Tkacki z nagrodą dla rodziny, która utka najdłuższą tkaninę w wyznaczonym czasie. Uczestnicy projektu mieli także okazję bliżej poznać sztukę współczesną – wybrali się do Kielc do Biura Wystaw Artystycznych i na wykład do Liceum Sztuk Plastycznych. Projekt zakończyła wystawa powstałych prac przygotowana wspólnie przez młodzież, dzieci i seniorów.

wróć

PODOBNE

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa). Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content