Rowerem wokół Nikisz

Projekt zakończony

lokalizacja

Katowice, śląskie

edycja

II (2009-2010)

obszary działańAnimator:

Zdzisław Majerczyk – jest rodowitym nikiszowianinem, dumnym z tego, że urodził się w najbardziej śląskiej dzielnicy Katowic. Trzydzieści lat swojego zawodowego życia spędził w kopalni „Wieczorek” jako sztygar oddziału elektrycznego. Pracę przejął po ojcu i przekazał synowi. Po przejściu na emeryturę oddał się realizacji swoich pasji: malarstwu, majsterkowaniu i muzyce. Obrazy tworzy w słynnej Grupie Janowskiej. Założyciel i prezes rowerowego klubu „Pozytywnie Zakręceni”, z którym jeździ po kraju i Europie. Rocznie pokonuje w ten sposób kilka tysięcy kilometrów. W wieku 55 lat samotnie objechał Polskę dookoła.

Organizacja wspierająca:Stowarzyszenie Razem dla Nikiszowca

Nowy odcinek trasy rowerowej, który łączy istniejące już ścieżki rowerowe na terenie Katowic – to marzenie animatora, które właśnie się zrealizowało. Trasa połączyła zabytkowe dzielnice Giszowiec i Nikiszowiec. W dużej mierze jest to odcinek leśny, crossowo-terenowy o długości około 10 km. Trasa jest łatwa, dostępna dla wszystkich, starszych i młodszych. Wiedzie zarówno ścieżkami leśnymi jak i ulicami zabytkowych dzielnic, wśród kamienic i domów. Swoim zasięgiem obejmuje tereny rekreacyjne wokół zbiorników wodnych Janina w Giszowcu i Bolina w Janowie. Ponadto przy trasie znajduje się Galeria Szyb Wilson – ciekawy efekt rewitalizacji terenów pokopalnianych. Po konsultacjach ze Śląskim Klubem Znakarzy Tras Rowerowych i uzyskaniu odpowiednich zezwoleń administracyjnych animator razem z grupą seniorów ze swojego stowarzyszenia i młodzieżą ze szkoły podstawowej gimnazjum nanieśli nową trasę na istniejące już mapy. Znakowaniu trasy towarzyszyły warsztaty dla młodych ludzi dotyczące turystyki rowerowej. W wyprawie rowerowej inaugurującej nową trasę udział wzięło kilkuset mieszkańców w różnym wieku, w tym prezydent Katowic. Po pokonaniu trasy mieszkańcy spotkali się na pikniku, gdzie regionalne potrawy serwowali seniorzy z UTW w Katowicach i młodzież biorąca udział w projekcie „Kaj te czasy, wracamy do korzeni”, także realizowanym w ramach „Seniorów w akcji”.

wróć

PODOBNE

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa). Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate