Historie zza płota

Projekt zakończony

lokalizacja

gmina Jeleśna, śląskie

edycja

IX (2016-2017)

obszary działań
Animatorzy: 

Krystyna Walas – przez czterdzieści lat pracowała jako księgarz, teraz jest przewodnikiem PTTK, organizuje grupowe wycieczki po Beskidzie Żywieckim. Współtworzyła Regionalną Izbę Pracy Twórczej, zrzeszającą jeleśniańskich artystów. Jako społeczny opiekun zabytków ze złotą odznaką dba o to, by ocalić od zapomnienia cenne pamiątki przeszłości gminy Jeleśnia. Zajmuje się także gromadzeniem informacji o historii gminy i jej mieszkańcach. Pasjonuje się również pszczelarstwem – prowadzi pasiekę i prowadzi na ten temat wykłady.

Przemysław Ficek – z zawodu jest architektem, z pasji folklorystą. Zajmuje się budową beskidzkich instrumentów ludowych i nauką gry na nich: na dudach, heligonkach, instrumentach pasterskich. Prowadzi warsztaty i wykłady o zwyczajach i folklorze górali żywieckich oraz zajęcia w ogniskach muzycznych. Zbiera także informacje o lokalnej architekturze drewnianej. W Jeleśni realizuje się społecznie jako współzałożyciel Fundacji 9sił, organizującej na terenie gminy wydarzenia kulturalne dla starszych i młodszych.

Organizacja wspierająca: Fundacja 9sił

Na terenie gminy Jeleśnia zawiązała się międzypokoleniowa grupa, która ocali od zapomnienia osoby, wydarzenia i miejsca. Uczestnicy projektu zajęli się dokumentacją i stworzeniem mapy zabytkowych obiektów: kapliczek, obelisków, szałasów i szopek rozsianych po górach, które nie są wymienione w przewodnikach czy folderach. Podczas wspólnych wycieczek wolontariusze uporządkowali poszczególne miejsca oraz wykonali ich szkice i fotografie. Zbierali także informacje na temat życia osób, tworzących historię gminy: nauczycieli, żołnierzy, księży, artystów, działaczy społecznych. Zgromadzili stare fotografie i spisali wspomnienia starszych mieszkańców Jeleśni. Zebraną dokumentację zaprezentowali na stronie internetowej oraz podczas spotkań i wystaw, na które zaprosili wszystkich mieszkańców gminy.

wróć

PODOBNE

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa). Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content