Animatorki z grupą seniorek organizują międzynarodowe gotowanie, tańce i inne zajęcia integrujące, ale też tworzą przestrzeń dla dzielenia się uchodźczymi wspomnieniami i dla rozmów kobiet.
Animatorka zaprosiła osoby 60+ do tworzenia wolontariackiej grupy reporterów dla instytucji kultury. Przygotują się do promowania i relacjonowania wydarzeń kulturalnych.
Animatorki przygotowały projekt z myślą o seniorkach i seniorach, którzy przestali prowadzić auto. Powrót do dawnej umiejętności pomoże działać na rzecz innych.
Śpiewająca grupa seniorek Crazy Babki we współpracy z młodszymi rozszerza działania między innymi o domowe koncerty dla starszych osób.
Animator zaprosił mieszkańców w różnym wieku do działań na rzecz ochrony klimatu. To m.in. sadzenie drzew symbolizujących wspomnienia i tworzenie ekologicznego ogrodu społecznego.
Animatorki zaprosiły seniorki i seniorów do rozmów w polsko-ukraińskich duetach, wspólnego poznawania kultury i sztuki, a także tworzenia przewodnika po instytucjach kultury
Klub „In Tempo Nova” to miejsce, w którym będą działać osoby z Ukrainy i seniorzy z Tczewa. W ramach cyklicznych spotkań odbędą się wykłady dotyczące praw człowieka, zajęcia taneczne i kulinarne, wieczorki literackie, zajęcia z psychologiem oraz wycieczki po okolicy.
Głównym celem działań jest promocja wolontariatu w społeczności lokalnej. Animatorzy chcą wzmocnić grupę wolontariuszek/y, która utworzyła się wokół wsparcia dla Ukrainy oraz pragną zachęcić innych mieszkańców do angażowania się w szeroko rozumiany wolontariat.
Grupa seniorek i seniorów zaproponowała wspólne działania uczniom młodzieżowego ośrodka wychowawczego znajdującego się w okolicy. To między innymi warsztaty kulinarne, rękodzielnicze i taneczne.
Projekt międzypokoleniowy, podczas którego rybniccy seniorzy współpracują z młodzieżą z placówek wsparcia dziennego. Razem tworzą książeczki-poduszeczki i łapacze snów
Animatorzy znaleźli sposób na zachęcenie seniorów do aktywności fizycznej: usługa brygady fachowców w zamian za wzięcie udziału w zajęciach rekreacyjno-sportowych.
To cykl warsztatów z szycia i ozdabiania ekologicznych toreb zakupowych. Działania są skierowane przede wszystkim do seniorów, osób z niepełnosprawnością oraz ich rodziców.
Animatorzy we współpracy z odpowiednimi instytucjami i organizacjami oraz seniorami wolontariuszami chcą wesprzeć osoby z zespołem Aspergera i ich rodziny.
To cykl spotkań integrujący lokalną społeczność wokół kawiarenek sąsiedzkich zlokalizowanych w dwóch częściach miasta. Były zajęcia tematyczne, warsztaty i rozmowy.
Międzypokoleniowa akcja społeczna w lokalnych autobusach, której celem jest pobudzenie w młodym pokoleniu empatii i uważności na potrzeby osób starszych.
To seniorski pomysł na włączenie się w proces resocjalizacji osadzonych – kompleksowa oferta zajęć, warsztatów twórczych, koncertów i wspólnych wycieczek.
Cykl warsztatów tanecznych z mistrzami tańca. Seniorzy mogli poznać m.in. tańce klasyczne i regionalne, wziąć udział w międzypokoleniowym konkursie i występach.
Zaprojektowane metodą partycypacyjna karty konwersacyjne „Rozmawianie o śmierci cię nie zabije” to pretekst do rozmów na ważne tematy, jak śmierć i odchodzenie.
To wolontarystyczne działania umożliwiające kontakt z książką osobom, które nie wychodzą z domu, a jednocześnie pozwalające na nawiązywanie nowych relacji.
Międzypokoleniowa kawiarnia – wspólna przestrzeń, w której seniorzy i młodzi ludzie, między innymi leczący się z uzależnień, mogą wspólnie twórczo pracować.
Realizowany na nowosądeckim osiedlu projekt, w ramach którego powstała mobilna biblioteka dla samotnych, niewychodzących z domu mieszkańców.
Wspólne działania (warsztaty, wyjścia, koncerty, wycieczki, a nawet zespół) integrujące seniorów i osadzonych, łączące się z programem resocjalizacji.
Stworzony od podstaw Klub Wiejski, który stał się przestrzenią międzypokoleniowych spotkań, działań, inspiracji i aktywizacji mieszkańców okolicy.
Animatorki zaprosiły wolontariuszy do działań związanych ze swoją pasją – ogrodnictwem i zielarstwem. Efektem warsztatów było powstanie mobilnych ogrodów w domach opieki.
Spotkania edukacyjne dotyczące opieki nad psem, które zachęcały seniorów do aktywnego spędzania wolnego czasu i nawiązania nowych relacji z innymi miłośnikami zwierząt.
Animatorzy zaproponowali taniec jako sposób na aktywizację fizyczną i społeczną seniorów. Cykl warsztatów tanecznych zakończył się występami i pokazami.
Osadzeni w zakładach karnych szczególnie mogą potrzebować życiowego doświadczenia, umiejętności i wiedzy osób starszych. Seniorzy przygotowali dla nich warsztaty i zajęcia.
Powstał niecodzienny sojusz seniorek z młodymi dziewczynami. W trakcie wspólnych spotkań i warsztatów obie grupy kobiet mogły lepiej się poznać i zrozumieć.
Telefoniczne wsparcie dla seniorów: wolontariusze udzielają informacji lub pomocy w rozwiązywaniu konkretnych spraw. Dzwoniącym zapewniona jest anonimowość.
Niecodzienny pomysł na teatr. Animatorki zachęciły starszych i młodszych do tworzenia przedstawień pudełkowych, które następnie zostały zaprezentowane w hospicjum.
Mieszkańcy Pruszkowa, a dokładnie osiedla Malichy, stworzyli system sąsiedzkiego pogotowia pomocy i wzajemnej wymiany usług.
Starsi mieszkańcy wsi stworzyli ogród sensoryczny dla młodzieży z niepełnosprawnościami. Ogród służy nie tylko terapii, ale stał się też miejscem wspólnych inicjatyw.
Uczestnicy zorganizowali sklep, z którego dochód przeznaczyli na cele charytatywne i działania związane z aktywizację seniorów, jak „Dziadek do wynajęcia”.
O dobry sen innych postanowiła zadbać międzypokoleniowa grupa, która przygotowała poszewki na poduszki i rozdała je starszym osobom oraz dzieciom przebywającym w szpitalu.
To zupełnie wyjątkowy sklep. Za niewielką kwotę można tu kupić, meble i sprzęty potrzebne w gospodarstwie domowym. W sklepie zostały zatrudnione osoby bezdomne.
Animatorki zaangażowały seniorów i młodzież w szydełkowanie, łącząc pasję i dobroczynność. Stworzone wspólnie koce, skarpetki, chusty i szale zostały podarowane hospicjom.
Babcie i dziadkowie są świetnymi opiekunami. W tej akcji seniorzy stali się nimi dla kilkorga przybranych wnucząt. Razem m.in. stworzyli muzyczne przedstawienia.
Kieleccy seniorzy nawiązali współpracę z mieszkankami domu samotnej matki. Zaprosili mamy i dzieci na zajęcia z fotografii, do wspólnego gotowania i projektowania ogrodu.
Seniorzy wystąpili w roli nauczycieli śpiewu, gotowania i plastyki. Wspólnie z osobami z autyzmem przygotowali świąteczne spotkania, pełne muzyki i dobrego jedzenia.
O tym, jak zjawisko działalności społecznej/społecznikostwa/wolontariatu zmieniało się na przestrzeni dekad, dyskutowali seniorzy i ludzie przed trzydziestką.
Animatorzy zaprosili osoby 55+, by włączyły się do działań promujących abolicję. Wspólnie z nimi i ze studentami zorganizowali Europejski Dzień przeciw Karze Śmierci.
Lokalni artyści wzięli udział w spotkaniach, na których dowiedzieli się o sposobach na promocję swoich dzieł. Następnie sami poprowadzili warsztaty z rękodzielnictwa.
Aktywni seniorzy przygotowali program wizyt domowych u osób starszych, które ze względu na stan zdrowia nie mogą uczestniczyć w działaniach prowadzonych w mieście.
Międzypokoleniowa grupa wolontariuszy odwiedzała ze skrzynką z narzędziami starszych mieszkańców osiedla, którzy zgłosili potrzebę pomocy przy drobnych naprawach domowych.