Zabawy z brodą

Projekt zakończony

lokalizacja

Kośmidry, śląskie

edycja

XV (2022-2023)

obszary działań



Animatorki projektu:

Barbara Bednarek-Mazur – interesują ją historia miejscowości i okolic, przeszłość i teraźniejszość mieszkańców, jest autorką monografii o Kośmidrach i Koszwicach. Pracowała jako nauczycielka przez ponad 30 lat i chciałaby, aby dzieci i młodzież poznały zwyczaje i zajęcia swoich przodków. Obecnie należy do Kluba Seniora w Pawonkowie i zauważa potrzebę angażowania tej grupy w działania społeczne. Uważa, że wspólne spędzanie czasu, rozmowy, zabawy i gry na świeżym powietrzu zbliżą pokolenia i uwrażliwią na siebie nawzajem. Do wspólnego spędzania czasu chciałabym również zaprosić emigrantów ze swojej okolicy.

Małgorzata Bednarek – interesuje się przyrodą i fotografiką, a swoimi zainteresowaniami postanowiła podzielić się na co dzień, podejmując pracę jako edukatorka przyrodniczo-leśna. Chciałaby dotrzeć nie tylko do ludzi młodych i dzieci, ale także do seniorów. Uważa, że dzięki wspólnym działaniom międzypokoleniowym można stworzyć nowe więzi i uwrażliwić się na potrzeby innych.

Organizacja wspierająca: Stowarzyszenie „Ścieżka Marzeń”

W Pawonkowie, niewielkiej gminie na Śląsku, każda rodzina ma wyjątkową historię. Dzieci, które zamieszkały te okolice lub urodziły się tutaj zaraz po II wojnie i w kolejnych latach, miały różne doświadczenia, jednak razem chodziły do szkoły i bawiły się po lekcjach. Ich wspólne zabawy i gry podwórkowe miały śląskie, niemieckie i polskie nazwy. Animatorki postanowiły pokazać dzieciom, że można świetnie się bawić nie tylko przed ekranami, ale też na powietrzu, korzystając z najprostszych przedmiotów takich jak piłka, kamyki, kije i stare koła rowerowe. Animatorki zaprosiły grupę seniorek i seniorów do wspomnień. Wspólnie spisali gry, opracowali ich reguły, a następnie spotykali się z uczennicami i uczniami szkoły podstawowej, by opowiedzieć im o swoich zabawach podwórkowych. Dzieci zrobiły ilustracje do każdej z gier, które potem razem z opisami trafiły do broszury oraz na zewnętrzne tablice. Inicjatorki dotarły też do najstarszych mieszkańców okolicy i nagrały z nimi wywiady. Nagrane rozmowy są niezwykłym świadectwem doświadczeń wojennych i powojennych pokoleń. Zwieńczeniem projektu był wspólny, międzypokoleniowy finał z poczęstunkiem, podczas którego członkinie i członkowie klubu seniora wcielili się w rolę instruktorów.

Oto wybrane wspomnienia seniorek i seniorów uczestniczących w projekcie:

wróć

PODOBNE

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa). Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content