Timoszka znany i nieznany

Projekt w trakcie realizacji/trwa

lokalizacja

Dubno, podlaskie

edycja

XVI (2023-2024)

obszary działańAnimatorki projektu:

Helena Aleksiejuk: Lubię nowe wyzwania i angażować się w akcje społeczne. Tymoteusza Muśko znałam od dzieciństwa. Zapisywałam wspomnienia rodziny i sąsiadów o nim. Jednak ciągle niewiele osób wie o jego sukcesach artystycznych. Chcę, razem z naszą społecznością, spłacić dług i zachować pamięć o nim, pokazać go jako malarza, patriotę, człowieka o wielkim sercu i silnym charakterze.

Justyna Jurczuk: Podczas realizacji projektu „Przebłyski pamięci – Dubno społecznie” z poprzedniej edycji odkryłam, jak mało wiem o Tymoteuszu Muśce. Warto przybliżyć go przybliżyć i poznać, oswoić się z malarstwem i teatrem, pokazać, że kultura to nie tylko duże ośrodki, że sztuka otacza nas na każdym kroku.

Organizacja wspierająca: Gminna Biblioteka Publiczna w Boćkach

Animatorki zaprosiły mieszkańców swojej wsi do poznawania losów i twórczości żyjącego tu kiedyś malarza prymitywisty Tymoteusza Muśki. Razem wystawią sztukę o nim, którą w gwarze/języku podlaskim napisała starsza animatorka. To pozwoli im zobaczyć go jako bieżeńca (uchodźcę), realizującą swoje marzenia osobę z niepełnosprawnością, sąsiada artystę mieszkającego tuż obok. Uczestnicy wezmą udział w warsztatach malarskich, spotkaniu z autorami piszącymi w języku podlaskim. Zbiorą wspomnienia, wykonają dekoracje, staną się aktorami. W trakcie pracy nad spektaklem będą mówić po podlasku, a zapomniane wyrażenia spiszą, by przekazać je młodszym pokoleniom. Wreszcie wystawią przedstawienie, na które zaproszą sąsiadów.

Powstanie także publikacja z zebranymi wspomnieniami o Tymoteuszu Muśce i sztuką „Timuszko” Heleny Aleksiejuk. Na dawnym domu malarza zwiśnie upamiętniająca go tablica.

wróć

PODOBNE

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa). Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content