Mobilna kawiarenka obywatelska

Projekt zakończony

lokalizacja

Pluskocin, mazowieckie

edycja

V (2012-2013)

obszary działań


Animatorka:

Elżbieta Demby – lokalną aktywistką jest od dawna, lubi robić coś dla innych. To ją uskrzydla i dodaje jej energii. Jako animatorka, pracowała głównie z młodzieżą – organizowała obozy wędrowne, warsztaty taneczne i filmowe. Ważna jest dla niej lokalna społeczność z gminy Dzierzążnia – była radną, założyła dwie organizacje pozarządowe, w których zorganizowała wiele projektów. Z doświadczenia wie, jak ważny jest dobrze nawiązany i pielęgnowany dialog między samorządowcami a mieszkańcami. Prywatnie pani Elżbieta jest aktywną rolniczką z 23-hektarowym gospodarstwem.

Organizacja wspierająca: Stowarzyszenie Amicus Gminy Dzierzążnia

To sposób na zachęcenie osób starszych do większej aktywności i zaangażowania w życie ich gminy, pokazanie im, że mogą zawalczyć o swoje prawa, np. domagając się konsultacji społecznych, czy ustanowienia gminnego pełnomocnika ds. osób starszych. Przez dziesięć miesięcy realizatorzy projektu odwiedzali miejscowości w swojej gminie i na jeden wieczór zamieniali tamtejsze remizy strażackie w Obywatelskie Kawiarnie. W trakcie każdego ze spotkań zaproszeni eksperci, przy herbacie i ciastkach, przybliżali osobom starszym podstawy partycypacyjnego modelu społeczeństwa i zalet aktywności obywatelskiej. W projekt była także zaangażowana grupa młodzieży. Młodzi nie tylko mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat partycypacji, ale pomogli z dotrzeć do osób starszych – osobiście zapraszali je na spotkania. Relacje z debat były zamieszczane na stronie internetowej, a przez godzinę po każdym spotkaniu eksperci odpowiadali na pytania osób, które nie mogły być obecne. Każdy wieczór kończył się koncertem muzyków z powiatu płońskiego. Finałem projektu były wizyty uczestników w sejmie i warszawskich organizacjach pozarządowych, a także uroczyste plenerowe podsumowanie na terenie gminy. Wtedy można było zobaczyć nakręcony przez młodzież film o projekcie i zostały wręczone nagrody dla Najaktywniejszych Seniorów Kawiarenki Obywatelskiej.

wróć

PODOBNE

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa). Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content