Schodzili się i śpiewali

Projekt zakończony

lokalizacja

Baranowo, pomorskie

edycja

X (2017-2018)

obszary działań

Animatorki projektu:

Beata Korynt – odkryła historię mieszkańców okolic Baranowa przesiedlonych na te tereny w ramach Akcji „Wisła” dzięki warsztatom, w których uczestniczyła jako dziecko. Teraz sama zachęca innych do śpiewu i teatru, wykorzystując pasję twórczą do budowania relacji między mieszkańcami i do poznawania trudnej historii tych ziem.

Ewa Orzechowska – od dzieciństwa fascynują ją historie opowiadane przez starszych ludzi i z czasem rozwinęło się też jej zainteresowanie sposobami, jakimi ludzie radzą sobie w trudnych czasach, co ich podtrzymuje na duchu, daje nadzieję i ukojenie. Ubolewa nad tym, że obecnie sąsiedzi nie mają ze sobą bliskich relacji, nie spotykają się ze sobą. Chciałaby to zmienić.

Organizacja wspierająca: Kaszubski Instytut Edukacji Teatralno Artystycznej

Dawniej to wiadomo, „była bieda, ale była lepsza zgoda”, a kiedy skończyła się praca, to „schodzili się i śpiewali”. Te słowa starszych mieszkańców Jasienia i okolic zainspirowały animatorki. Osią projektu były dawne pieśni: łemkowskie, zebrane od osób żyjących dziś na ziemiach Bytowskich i kaszubskie – pochodzące z nagrań terenowych zapisanych na płycie Cassubia Incognita. Mieszkańcy Jasienia i okolic, starsi i młodsi, stworzyli grupę wokalną, a zatrudnieni instruktorzy zrobili aranżacje wybranych pieśni i szkolili grupę w śpiewie. Powstała płyta CD z pieśniami łemkowskimi i ukraińskimi, a aranżacje zostały przedstawione szerszej publiczności na koncercie, by pokazać różnorodność kultur mieszkańców ziemi bytowskiej. Projekt był kontynuacją wcześniejszych działań, również związanych z próbą ocalenia pieśni łemkowskich.

wróć

PODOBNE

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa). Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content