Przebłyski pamięci – Dubno społecznie

Projekt zakończony

lokalizacja

Dubno, podlaskie

edycja

XIV (2021-2022)

obszary działań

Animatorki projektu: 

Halina Aleksiejuk – lubi nowe wyzwania, angażować się w akcje społeczne. Chce odtworzyć rodzinne historie, zachować i popularyzować zapomniane tradycje i zwyczaje oraz zaktywizować mieszkańców wsi do działalności na rzecz środowiska lokalnego. Zależy jej na stworzeniu przyjaznego miejsca, które będzie stanowiło „serce wsi”.

 Justyna Jurczuk – część jej rodziny pochodzi z okolicy Dubna i jako dziecko przyjeżdżała na wakacje do dziadka. Podziwiała lokalną społeczność za przywiązanie do tradycji i kulturę. Teraz jest instruktorką w Klubie Senior+ w Dubnie. Chce, aby przetrwało to, co tak bardzo ją zachwycało.

Organizacja wspierająca: Gminna Biblioteka Publiczna w Boćkach

Animatorki wraz z grupą seniorską chciały zachować i przekazać kolejnym pokoleniom pamięć o historii wsi. W tym celu stworzyły Społeczne Muzeum Wsi Dubno. Do działań włączyły różne pokolenia. Uczestnicy spisywali wspomnienia najstarszych mieszkańców. Pytali o obrzędowość, kulturę, życie codzienne i od święta, najważniejsze osoby w ich życiu i w życiu wsi, o pamiątki. Wzięli udział w warsztatach artystycznych, podczas których tworzyli ozdoby i przedmioty związane z lokalną tradycją. Przygotowali też długą na prawie 13 metrów mapę nawiązującą do historii miejscowości, zilustrowaną starymi zdjęciami i z oznaczeniem miejsc, skąd pochodzą zbiory. Mapa stała się częścią ekspozycji. Finałem było uroczyste otwarcie muzeum, w którym zaprezentowano pamiątki, a także wydrukowane na planszach wspomnienia i fotografie.

Zobacz zdjęcia z finału projektu: TUTAJ

wróć

PODOBNE

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa). Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content