Animatorki z grupą seniorek organizują międzynarodowe gotowanie, tańce i inne zajęcia integrujące, ale też tworzą przestrzeń dla dzielenia się uchodźczymi wspomnieniami i dla rozmów kobiet.
Animatorki zachęcają młodsze i starsze kobiety do zmian: sposobu ubierania się, fryzury, a przede wszystkim przekonań na temat własnego wyglądu i tego, co wypada, a co nie.
Animatorka zaprosiła osoby 60+ do tworzenia wolontariackiej grupy reporterów dla instytucji kultury. Przygotują się do promowania i relacjonowania wydarzeń kulturalnych.
Animatorka postanowiła pokazać seniorkom i seniorom, że i oni mają wpływ na przyrodę i środowisko. Sposobem na to są m.in. ekologiczne, indywidualne wyzwania.
Animatorki zaprosiły seniorki i seniorów do cyfrowego świata, by w praktyce poznawali przydatne funkcje internetu i mobilnych aplikacji, a także stworzyli własne cyfrowe narzędzie.
Animatorki postanowiły stworzyć miejsce, gdzie seniorki i seniorzy (i nie tylko) mogą poprowadzić zajęcia i nauczyć innych tego, co sami potrafią.
Animatorzy przygotowali program poprawiających samopoczucie i nastawionych na integrację zajęć ruchowych połączonych z grą w speed-ball.
Animatorki razem z grupą seniorów i młodych ludzi, przy wsparciu m.in. leśnika i pszczelarza pomagają rodzinie łabędzi i okolicznej przyrodzie.
Animatorki przygotowały projekt z myślą o seniorkach i seniorach, którzy przestali prowadzić auto. Powrót do dawnej umiejętności pomoże działać na rzecz innych.
Połączenie pasji animatorów stało się punktem wyjścia do zaproszenia mieszkanek i mieszkańców do wspólnego poznawania przyrody i jej znaczenia dla ludzi.
Śpiewająca grupa seniorek Crazy Babki we współpracy z młodszymi rozszerza działania między innymi o domowe koncerty dla starszych osób.
Animator zaprosił mieszkańców w różnym wieku do działań na rzecz ochrony klimatu. To m.in. sadzenie drzew symbolizujących wspomnienia i tworzenie ekologicznego ogrodu społecznego.
Animatorzy zaproponowali zajęcia bardziej i mniej aktywnym starszym osobom, które nowe umiejętności taneczne, rękodzielnicze i fotograficzne pokażą podczas wielkiego święta seniorów.
Animatorki zaprosiły osoby starsze i młodzież do świata fotografii. Zaproponowały uczestnikom poznawanie historii tej dziedziny sztuki i praktyczne zajęcia z profesjonalistami.
To odpowiedź na wyzwania związane ze środowiskiem i klimatem. Animatorki pokazują, jak zmiana codziennych nawyków może przyczynić się powstrzymania zmian klimatycznych.
Wspólne spływy kajakowe i spacery to okazja do sprzątania rzeki i okolic. Zdjęcia zaśmieconych miejsc trafią na internetową mapę.
Idea projektu wynika z przekonania animatorek, że opinie osób starszych często pozostają niewidoczne. Formą międzypokoleniowego dialogu jest wspólne tworzenie filmu.
Animatorki zaprosiły seniorki i seniorów do rozmów w polsko-ukraińskich duetach, wspólnego poznawania kultury i sztuki, a także tworzenia przewodnika po instytucjach kultury
Animatorki zaprosiły mieszkańców swojej wsi do poznawania losów i twórczości żyjącego tu kiedyś malarza prymitywisty Tymoteusza Muśki. Razem wystawią sztukę o nim.
Mieszkańcy wsi opracowali interaktywny przewodnik po sołoctwie Gołogóra. Po zeskanowaniu kodów QR, umiejscowionych w różnych punktach wsi, można wysłuchać wspomnień mieszkańców i zobaczyć, jak wybrane miejsce wyglądało kilka lub kilkadziesiąt lat wcześniej.
Seniorki i seniorzy z grupy „Yoł Yoł Seniorzy” nauczyli się, jak prowadzić zajęcia taneczne, a następnie wyruszyli do świetlic środowiskowych, domów kultury oraz szkół, aby uczyć dzieci i młodzież tańca hip-hop.
Animatorki zachęciły grupę seniorek i seniorów do wspomnień o dzieciństwie, żeby razem odtworzyć dawne gry i zabawy, pokazać je dzieciom i wspólnie się bawić.
Seniorzy 60+ podzielili się wspomnieniami na temat gier i zabaw swojego dzieciństwa. Wspólnie z animatorami i rzemieślnikami odtworzyli rekwizyty i stworzyli scenariusze zabaw: śląskich, polskich, niemieckich, czeskich, żydowskich, kresowych i ukraińskich.
Seniorzy oraz juniorzy (młodzież 12-19 lat) wezmą udział w profesjonalnych szkoleniach z zakresu tworzenia grafik komputerowych oraz animacji poklatkowych. Seniorzy, we wsparciu juniorów, stworzą grafiki i animacje, które zaprezentują na finałowej wystawie w Domy Kultury Stare Babice.
Animatorki zaplanują warsztaty, m.in. z projektowania biżuterii, które będą pretekstem do dialogu o starości, młodości, tolerancji i różnorodności. W końcowej fazie projektu zostanie zorganizowana międzypokoleniowa sesja zdjęciowa z wykorzystaniem zaprojektowanej biżuterii. Fotografie będą opowieścią o pięknie w każdym wieku i porozumieniu bez barier.
Sfastrygowani vol. 2 to kontynuacja projektu z XIV edycji. Uczestnicy nauczyli się szyć i stworzyli kostiumy teatralne dla pracowników biblioteki, wolontariuszy i członków nowej senioralnej grupy teatralnej, która wystawiła spektakl podczas Światowego Dnia Bibliotekarzy.
Uczestnicy zrekonstruowali wesele z czasów PRL-u. Weselnej rekonstrukcji towarzyszyła wystawa fotograficzna pt. „Monidło”. Na imprezę weselną zostali zaproszeni mieszkańcy Suchedniowa w różnym wieku.
Senioralna grupa kabaretowa, powołana przy klubokawiarni i fundacji im. Józefa Fettera „Pora na seniora”, przygotowała autorski spektakl kabaretowy. Dzięki wspólnym działaniom grupa chciała dotrzeć do szerszej grupy seniorów oraz młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym.
Seniorki i seniorzy wspólnie gotowali potrawy z różnych części świata. Przygotowali dania m.in. z Meksyku, Chin, Afryki, Bułgarii i Wenezueli. Do smakowania i biesiadowania zaprosili bliskich, znajomych oraz osoby korzystające z pomocy społecznej.
Seniorki z Baszowic zaprezentowały swoje prace z zakresu różnych robótek ręcznych, poprowadziły międzypokoleniowe warsztaty z szydełkowania oraz stworzyły instalację artystyczną w lokalnej przestrzeni publicznej.
Uczestnicy wzięli udział w plenerowych warsztatach fotograficznych, doskonaląc swoje umiejętności wykonywania zdjęć smartfonem. Fotografowali przyrodę miejsc poindustrialnych na terenie Bytomia, Tarnowskich Gór i Katowic. Zwieńczeniem projektu była wystawa.
Crazy Babki z Orli zorganizowały koncerty w domu dziecka, w lokalnych Domach Pomocy Społecznej oraz indywidualne występy dla seniorów zależnych, którzy z powodu swojego stanu zdrowia nie uczestniczą w kulturze lokalnej. Koncerty połączono z warsztatami wokalnymi dla seniorów i dzieci, rozmowami o lokalnych tradycjach śpiewaczych oraz spisaniem dawnych pieśni i przyśpiewek.
Klub „In Tempo Nova” to miejsce, w którym będą działać osoby z Ukrainy i seniorzy z Tczewa. W ramach cyklicznych spotkań odbędą się wykłady dotyczące praw człowieka, zajęcia taneczne i kulinarne, wieczorki literackie, zajęcia z psychologiem oraz wycieczki po okolicy.
Seniorzy, wykorzystując zdjęcia rodzinne oraz fotografie miejsc i zdarzeń ze swojego dzieciństwa i młodości, stworzyli na nowo historię Olsztyna na podstawie własnych mikroopowieści. Uczestnicy projektu nie tylkocwrócili do wspomnień, ale także uświadomili sobie, jak zmieniła się „ich ulica i okolica”.
Uczestnicy zorganizują warsztaty kulinarne, w czasie których będą przygotowywać regionalne potrwy z Polski i Ukrainy. Projekt zakończy wieczór polsko-ukraiński, okraszony tradycyjnymi pieśniami i przyśpiewkami.
Głównym celem działań jest promocja wolontariatu w społeczności lokalnej. Animatorzy chcą wzmocnić grupę wolontariuszek/y, która utworzyła się wokół wsparcia dla Ukrainy oraz pragną zachęcić innych mieszkańców do angażowania się w szeroko rozumiany wolontariat.
Cykl spotkań najstarszych pracowników Tarnobrzeskich Zakładów Siarkowych „Sierkopol” i nagranie filmu dokumentalnego o „siarkowcach” i ich wpływie na rozwój miasta.
W ramach projektu zostaną zorganizowane międzypokoleniowe warsztaty: edukacyjno-aktywizujące, wolontariackie i obywatelskie. Uczestnicy zbiorą informacje na temat umiejętności i talentów, jakie mają mieszkańcy wsi. Jako wydarzenie finałowe zorganizują wiejski jarmark pt. „Roszczep pasji i talentów”.
Projekt obejmował warsztaty metodyczne dla seniorów z zakresu organizowania i przeprowadzania debat oksfordzkich. Jego głównym celem było budowanie dialogu międzypokoleniowego.
Projekt skierowany do osób grających, śpiewających, tańczących ze wszystkich grup wiekowych, ze szczególnym uwzględnieniem seniorów, cudzoziemców, uchodźców, którzy chcieliby kontynuować swoje muzyczne zainteresowania w zorganizowanej grupie artystycznej.
Animatorki zaprosiły grupę seniorek i seniorów do działań promujących walory turystyczne i przyrodnicze Opola Lubelskiego i najbliższych okolic. Razem stworzyli przewodnik – w wersji online i papierowej.
Seniorki i seniorzy oraz młodsi uczestnicy podczas spacerów i warsztatów poznawali m.in. lokalne zioła i życie pszczół. Efektem wspólnych działań jest aplikacja na telefon – gra o ziołach.
W XIV edycji konkursu seniorki seniorzy z dzielnicy Skierniewice-Rawka stworzyli album „Rawent – wspomnienia utkane ze słów i obrazów”. Przygotowali się do tego podczas twórczych warsztatów.
Animatorzy wraz z grupą seniorską chcieli zachować i przekazać kolejnym pokoleniom pamięć o historii wsi. W tym celu zorganizowali Społeczne Muzeum Wsi Dubno.
Animatorzy znaleźli sposób na wzbudzenie zainteresowania historią najstarszego uzdrowiska w Polsce – osobiste wspomnienia seniorek i seniorów będą opublikowane w formie podcastów.
Animatorki postanowiły zachęcić seniorki do dzielenia się wspomnieniami z młodości na chwilę przed zamążpójściem. Powstanie album z ich historiami i zdjęciami, a także wystawa
Animatorki zaprosiły grupę seniorek seniorów do działań artystycznych. To między innymi plener malarsko-fotograficzny z wystawą prac i nauka nowych technik plastycznych.
Animatorzy zaprosili seniorki, seniorów i młodzież do inicjatywy na rzecz dbania o las i korzystania z jego dobrodziejstw. Wezmą udział w akcji sprzątania lasu i nauczyć się, jak odbierać go wszystkim zmysłami.
Na Pogórzu Wiśnickim przy osadzie turystycznej powstaje miejsce, do którego animatorzy zapraszają przede wszystkim mężczyzn w wieku senioralnym – będą razem majsterkować i budować sprzęty ogrodowe.
Pomysł na projekt zrodził się z pasji starszej animatorki, która przez wiele lat szyła kostiumy teatralne. Uczestnicy biorą udział w cyklu warsztatów krawieckich, scenograficznych i charakteryzacji.
Ogród to pasja inicjatorów, postanowili więc stworzyć grupę, która będzie pomagać w pracach ogrodniczych okolicznym mieszkańcom i dzielić się swoimi umiejętnościami.
Animatorzy zaprosili starszych i młodszych mieszkańców na serię warsztatów z majsterkowania i zachęcają do tworzenia nowych rzeczy ze starych przedmiotów
Animatorki zaprosiły dzieci i osoby starsze do działań ekologicznych. Wspólnie biorą udział w zajęciach z ornitologiem, leśnikiem i pszczelarzem, przygotowują domki dla ptaków i owadów, karmniki i poidełka.
W ramach działającej przy warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej wspólnoty osób zainteresowanych współczesną sztuką powstało Koło Sympatyków Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.
Nawiązując do setnej rocznicy powstania Huty Szkła Nadbużanka, animatorzy z międzypokoleniową grupą zbierają związane z zakładem wspomnienia pracowników, ich dzieci i wnuków.
W drugiej edycji projektu animatorzy skupili się na teraźniejszości: budowaniu sąsiedzkości i idei „krośnianizmu”. Zależy im na włączaniu uczestników w tworzenie inicjatywy i na tworzeniu więzi.
Śmiech dodaje energii, rozładowuje stres i sprawia, że świat staje się piękniejszy. Animatorka zaprosiła seniorki i seniorów na sesje jogi śmiechu, wspólne rozmowy i spotkania.
Dzięki zebranym wspomnieniom seniorów powstaje przewodnik po miejscowości i tablice informacyjne. Uczestnicy mogą też wziąć udział w kursie przewodnickim.
Projekt wyrósł z pasji animatorów: szukania sposobów porozumienia ponad podziałami. Przygotowani na warsztatach uczestnicy prowadzą debaty dotyczące wybranych przez siebie ważnych tematów.
Grupa seniorek i seniorów zaproponowała wspólne działania uczniom młodzieżowego ośrodka wychowawczego znajdującego się w okolicy. To między innymi warsztaty kulinarne, rękodzielnicze i taneczne.
Grupa wolontariuszy z lokalnego klubu seniora stworzyła plenerową biblioteczkę w samym centrum miejscowości i zaprosiła dzieci na regularne międzypokoleniowe spotkania czytelnicze.
Animatorzy wspólnie z mieszkańcami Bogucic, chcą zadbać o tę historyczną dzielnicę Katowic. Sposobem na to są m. in. debaty, spotkania warsztatowe i eko-patrol.
Animatorki chcą wspólnie z seniorami rozkochać w przyrodzie najmłodszych i tworzą miejsce, jakiego jeszcze tam nie było – łąkę. To zielona przystań z ławeczką i dobrą lekturą.
Projekt międzypokoleniowy, podczas którego rybniccy seniorzy współpracują z młodzieżą z placówek wsparcia dziennego. Razem tworzą książeczki-poduszeczki i łapacze snów
Animatorzy tworzą przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej wspólnotę seniorów zainteresowanych sztuką współczesną, proponują m.in. wykłady, warsztaty i spacery.
Animatorki chciały pokazać dzieciom i młodzieży, jak ich dziadkowie spędzali czas w dzieciństwie, jakie mieli pomysły na zabawy. Z działań skorzystały wszystkie pokolenia.
Animator, fan gry w boule, postanowił podzielić się tą pasją z młodym pokoleniem i innymi mieszkańcami miasta. To sposób na międzypokoleniową zabawę i poprawę kondycji.
Animator, miłośnik kina, tworzy klub filmowy, aby podzielić się z innymi swoją pasją i przybliżyć atmosferą oczekiwania na seanse oraz dyskusji o obejrzanych filmach.
Na pograniczu kaszubsko-kociewskim animatorka chce zachęcić sąsiadów i znajomych do wspólnych działań międzyregionalnych, których tematem i pretekstem jest haftowanie.
Animatorzy znaleźli sposób na zachęcenie seniorów do aktywności fizycznej: usługa brygady fachowców w zamian za wzięcie udziału w zajęciach rekreacyjno-sportowych.
Międzypokoleniowa grupa teatralna tworzy uliczny spektakl na podstawie wspomnień starszych przedstawicieli mniejszości ukraińskiej w Przemyślu.
To międzypokoleniowy pomysł na połączenie historii i tradycji z nowoczesnością. Na starych wrotach stodoły siłami mieszkańców gminy powstaje kolorowy mural.
To cykl warsztatów z szycia i ozdabiania ekologicznych toreb zakupowych. Działania są skierowane przede wszystkim do seniorów, osób z niepełnosprawnością oraz ich rodziców.
Działania wielopokoleniowe pod hasłem „STAR. pokolenia” to sposób na zachowanie i utrwalanie dziedzictwa miasta, m.in. przez stworzenie tematycznych gier planszowych.
Animatorzy we współpracy z odpowiednimi instytucjami i organizacjami oraz seniorami wolontariuszami chcą wesprzeć osoby z zespołem Aspergera i ich rodziny.
Wspólna aktywność na świeżym powietrzu połączona z poznawaniem oraz opracowaniem tras spacerowych dostępnych dla osób starszych i osób z niepełnosprawnościami.
Animatorzy wpadli na pomysł stworzenia warsztatu, gdzie uczestnicy mogą odnawiać stare meble i przedmioty. To międzypokoleniowa przestrzeń twórczej pracy i spotkań.
Animatorzy chcą zwiększyć zaangażowanie mieszkańców osiedla w współtworzenie przestrzeni, która ich otacza, w dialog międzypokoleniowy i budowanie sąsiedzkich relacji
To cykl międzypokoleniowych spotkań mieszkańców Włocławka i okolic, podczas których uczestnicy odtworzyli i utrwalili historię dawnych lokalnych kin.
To hasło, z jakim animatorka zwraca się do mieszkańców miejscowości, których podzieliły dwie miejskie inwestycje. Wspólne działania pomogą im dojść do porozumienia
To zajęcia improwizacji teatralnej dla początkujących i zaawansowanych seniorów, przygotowujące do wspólnych, międzypokoleniowych występów na scenie.
Kameralne koncerty muzyki klasycznej, przy okazji których można porozmawiać z wykonawcami
poszerzają horyzonty i pozwalają spędzić czas z bliskimi.
Celem projektu było zachowanie i ocalenie od zapomnienia, a także spopularyzowanie wspomnień mieszkańców Mazur. Powstało wspólne dzieło – książka o ich historiach.
Idea projektu to dzielenie się profesjonalnych tancerzy i performerów swoimi doświadczeniem i umiejętnościami z osobami dotkniętymi chorobą Parkinsona.
To cykl spotkań integrujący lokalną społeczność wokół kawiarenek sąsiedzkich zlokalizowanych w dwóch częściach miasta. Były zajęcia tematyczne, warsztaty i rozmowy.
Międzypokoleniowe warsztaty rękodzielnicze tematycznie związane z lokalną rzeką i przyrodą. Dzieci poznawały metody zdobienia tkanin, powstały instalacje zdobiące miasto.
Działania skierowane do seniorów i dzieci z domów dziecka oraz rodzin zastępczych, którzy wspólnie tworzyli techniką poklatkową filmiki na temat swoich marzeń.
Oddolna inicjatywa, która nawiązuje do zielarskiej tradycji okolicy. Podczas międzypokoleniowych warsztatów każdy z uczestników mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego.
Międzypokoleniowa grupa przygotowała program kabaretowy, którego tematyka i forma zostały dobrane z myślą o seniorach. Spektakl pokazano publiczności.
To mobilne warsztaty artystyczne dla mieszkańców okolic Wysina. Artyści i wolontariusze dotarli do wsi i osad, aby zapewnić im możliwości rozwoju artystycznego.
Międzypokoleniowe działania związane z historią osiedla, które wiele lat temu powstało przy zakładach Rawent. To m.in. warsztaty artystyczne, grupa teatralna i wystawa zdjęć.
Międzypokoleniowa akcja społeczna w lokalnych autobusach, której celem jest pobudzenie w młodym pokoleniu empatii i uważności na potrzeby osób starszych.
To zaawansowane działanie skierowane do osób pasjonujących się inżynierią i robotyką, a także warsztaty dla poczatkujących i wspólne konstruowanie robotów.
To historia mówiona śląskiego miasteczka Dobrodzień. Spotkania, rozmowy i nagrania przyczyniły się do zachowania języka gwarowego i pamięci o nim.
To seniorski pomysł na włączenie się w proces resocjalizacji osadzonych – kompleksowa oferta zajęć, warsztatów twórczych, koncertów i wspólnych wycieczek.
Cykl warsztatów tanecznych z mistrzami tańca. Seniorzy mogli poznać m.in. tańce klasyczne i regionalne, wziąć udział w międzypokoleniowym konkursie i występach.
Zaprojektowane metodą partycypacyjna karty konwersacyjne „Rozmawianie o śmierci cię nie zabije” to pretekst do rozmów na ważne tematy, jak śmierć i odchodzenie.
To wolontarystyczne działania umożliwiające kontakt z książką osobom, które nie wychodzą z domu, a jednocześnie pozwalające na nawiązywanie nowych relacji.
Wspólny pomysł środowisk akademickiego i seniorskiego: internetowa baza ofert pracy, doradztwo zawodowe i targi pracy – wszystko dla osób po emeryturze.
Międzypokoleniowa kawiarnia – wspólna przestrzeń, w której seniorzy i młodzi ludzie, między innymi leczący się z uzależnień, mogą wspólnie twórczo pracować.
Inicjatywa, która polegała na zebraniu, promowaniu i archiwizowaniu wspomnień starszych Ukraińców, którzy zostali wysiedleni z Polski, a potem postanowili powrócić.
To cykl międzypokoleniowych zajęć promujących zdrowe nawyki żywieniowe i zrównoważony tryb życia – połączenie warsztatów dietetyczno-kulinarnych z tanecznymi.
Realizowany na nowosądeckim osiedlu projekt, w ramach którego powstała mobilna biblioteka dla samotnych, niewychodzących z domu mieszkańców.
Wspólne działania (warsztaty, wyjścia, koncerty, wycieczki, a nawet zespół) integrujące seniorów i osadzonych, łączące się z programem resocjalizacji.
Animatorzy zaproponowali taniec jako sposób na aktywizację fizyczną i społeczną seniorów. Cykl warsztatów tanecznych zakończył się występami i pokazami.
Stworzony od podstaw Klub Wiejski, który stał się przestrzenią międzypokoleniowych spotkań, działań, inspiracji i aktywizacji mieszkańców okolicy.
To pomost między przeszłością i teraźniejszością – seniorzy przypomnieli sobie i innym dawne szlagiery, a młodzi dodali do nich coś od siebie, czyli muzykę.
Cykl warsztatów i spotkań dla grupy zainteresowanych majsterkowaniem i robotyką. Efektem wspólnych działań było powstanie wózka z napędem elektrycznym.
Zapis wspomnień i historii mieszkańców Nowej Huty, którzy pamiętają jej początki. Zakończeniem było wydanie książki i zorganizowanie wystawy zdjęć dokumentujących zmiany.
Inicjatywa, której celem było przedstawienie młodemu pokoleniu historii sandomierskiego teatru amatorskiego. Zakończeniem był spektakl na podstawie wspomnień o teatrze.
Animatorki i seniorzy wspólnie stworzyli podręcznik do nauki języka angielskiego, dostosowany do potrzeb, możliwości zainteresowań starszych użytkowników.
Seria warsztatów muzycznych, zakończona wspólnym koncertem. Inicjatywa sprawiła uczestnikom wiele radości i wyzwoliła w nich chęć do międzypokoleniowych działań.
Animatorki zaprosiły wolontariuszy do działań związanych ze swoją pasją – ogrodnictwem i zielarstwem. Efektem warsztatów było powstanie mobilnych ogrodów w domach opieki.
Międzypokoleniowe przedsięwzięcie, w ramach którego seniorki podzieliły się z dziećmi piosenkami i zabawami ze swojej młodości. Inicjatywie towarzyszyły warsztaty.
Międzypokoleniowa grupa wzięła udział w warsztatach teatralnych, których efektem był spektakl. Wspólne spotkania zintegrowały seniorki z młodymi kobietami.
Animatorki zaprosiły uczestników do wspólnej aktywności. Poprowadzili zajęcia rehabilitacyjne, korzystając z metody Gyrokinesis połączonej z lekcjami tanga.
Zajęcia improwizacji dla seniorów – seria warsztatów (dla początkujących i zaawansowanych) przygotowująca ich do międzypokoleniowego występu teatralnego.
Międzypokoleniowy teatr obrzędowy, który zaktywizował seniorów z gminy Szczawin Kościelny. Inspiracją do inicjatywy były ludowe obchody zapustów.
Celem projektu była aktywizacja seniorów, którzy we współpracy z dziećmi i wolontariuszami młodego pokolenia przypomnieli dawne tradycje i obyczaje miejscowości.
Międzypokoleniowe warsztaty seniorów i młodzieży z placówek wsparcia dziennego, w czasie których uczestnicy projektowali i tworzyli książeczki sensoryczne.
Spotkania grup sąsiedzkich, polegające na wymianie doświadczeń. Inicjatywa zachęciła do dzielenia się wspomnieniami, wiedzą, umiejętnościami i czasem.
Warsztaty muzyczne, których celem było budowanie mostów pomiędzy na pozór odległymi światami dwóch pokoleń, a w efekcie zapobieganie samotności i izolacji osób starszych.
Spotkania edukacyjne dotyczące opieki nad psem, które zachęcały seniorów do aktywnego spędzania wolnego czasu i nawiązania nowych relacji z innymi miłośnikami zwierząt.
Animatorzy zaproponowali taniec jako sposób na aktywizację fizyczną i społeczną seniorów. Cykl warsztatów tanecznych zakończył się występami i pokazami.
Sąsiadki wykorzystały swoją pasję do szydełkowania, żeby móc się spotykać, działać na rzecz dzieci, a przy okazji promować swoją dzielnicę – (z)Dolną Orunię
Dziesięć pieszych wycieczek po gminie Brody, których celem było dotarcie do najciekawszych kapliczek przydrożnych i miejsc pamięci. Wycieczkom towarzyszyły atrakcje.
Osadzeni w zakładach karnych szczególnie mogą potrzebować życiowego doświadczenia, umiejętności i wiedzy osób starszych. Seniorzy przygotowali dla nich warsztaty i zajęcia.
Spotkania ze świadkami historii, zbieranie materiałów archiwalnych, wspólne tworzenie wystawy i filmu są okazją do budowania międzypokoleniowych relacji.
To sposób na to, by młodzi ludzie chcieli rozwijać umiejętności techniczne – animatorzy stworzyli im okazję, by mogli stworzyć coś prostego pod okiem fachowców seniorów.
Międzypokoleniowy zespół zapaleńców połączonych miłością do miasta szukał ważnych miejsc w przestrzeni i oznaczał je słowem, łącząc poezję i street art.
Czasem w losy mieszkańców wplecione są dramatyczne wydarzenia historyczne. Wspólne śpiewanie tradycyjnych pieśni łemkowskich i ukraińskich może być okazją do spotkania.
Międzypokoleniowy chór to odpowiedź na potrzebę wspólnego muzykowania, spędzania czasu i rozwoju. Uczestnicy wzmacniali swoje umiejętności podczas warsztatów, a finałem był koncert.
Warsztaty archeologiczne, wspólne wykopaliska i wycieczki to świetna okazja do wzmacniania więzi międzypokoleniowych i budowania poczucia dumy lokalnej społeczności.
To cykl spotkań związanych z postacią Agnieszki Osieckiej. Uczestniczki w zorganizowały wieczór artystyczny, tworzenie humorystycznego scenariusza i wystawę zdjęć.
Warto poznawać inne kultury, co pokazuje kolejna edycja spotkań z Andaluzją. Tym razem były m.in. warsztaty kulinarne i hiszpańsko-polskie kolędowanie w domu seniora.
Przebywanie blisko natury i dbanie o siebie dzięki ćwiczeniom to sposób na długie i aktywne życie. System ikigai pozwolił uczestnikom inaczej spojrzeć na codzienność.
Tworzenie cyfrowych opowieści może być okazją do poznania nowych technologii, nauki opowiadania historii, ale i pretekstem do spotkania w międzypokoleniowym gronie.
Dzięki projektowi seniorzy z Wojkowic mieli okazję do dosłownego wyjścia ze swoich czterech ścian, poznania sąsiadów oraz rozwijania pasji i zainteresowań.
To sposób na ożywienie starych fotografii miasta. Dzięki wspólnym warsztatom multimedialnym, archiwistycznym i plastycznym powstały rysunkowe opowieści mieszkańców.
Tylko dzięki obudzeniu wrażliwości historycznej mieszkańców Chojny – zarówno tych młodych, jak i dojrzałych – możliwa jest ochrona miejscowych zabytków.
Odtworzenie tradycji wiejskich komedyjek sprzed lat to okazja do spotkania się mieszkańców w różnym wieku, zachowania gwary i zacieśnienia więzi sąsiedzkich.
Sadzenie drzew i inne wspólne działania były okazją do tworzenia więzi sąsiedzkich i dały mieszkańcom poczucie, że warto robić coś razem na rzecz społeczności.
Grupa seniorów wspólnie przygotowała przedstawienia teatralne dla dzieci w przedszkolach. Wszystko to dało dużo radości zarówno aktorom, jak i widzom.
Warsztaty taneczne z nauką tanga to znakomita okazja do stworzenia szerokiej grupy wsparcia dla chorych na Parkinsona oraz rehabilitacji niezbędnej do walki z chorobą.
Powstał niecodzienny sojusz seniorek z młodymi dziewczynami. W trakcie wspólnych spotkań i warsztatów obie grupy kobiet mogły lepiej się poznać i zrozumieć.
Telefoniczne wsparcie dla seniorów: wolontariusze udzielają informacji lub pomocy w rozwiązywaniu konkretnych spraw. Dzwoniącym zapewniona jest anonimowość.
Klub seniorów mężczyzn, którzy chcą dzielić się umiejętnościami przy drobnych naprawach na rzecz mieszkańców, atakże majsterkować wspólnie z wnukami.
To sposób na zrealizowanie oddolnych inicjatyw w pięciu nowo założonych klubach seniora, a także na wypracowanie stałych metod dbania o potrzeby seniorów w całej gminie.
Głównym założeniem projektu było zaangażowanie osób starszych w pomoc najstarszym seniorom. Dzięki udziałowi w warsztatach nabrały śmiałości do aktywizowania innych.
Warsztaty rękodzieła stały się pretekstem do międzypokoleniowych rozmów o potrzebach kobiet, miejscem wsparcia i mocy. Uczestniczki szyły, haftowały, ale i robiły zdjęcia.
Tańce w kręgu to świetna forma spędzania czasu dla seniorów i ich wnuków. Są okazją do poznania innych kultur, poprawiają kondycję i dają wiele radości z bycia razem.
Cykl spotkań z seniorami był okazją do rozpoczęcia dialogu o poprawie jakości życia starszych mieszkańców i planowaniu lokalnych inicjatyw z ich udziałem.
Improwizacja teatralna to doskonałe narzędzie rozwoju dla osób w każdym wieku. Pozwala wzmocnić poczucie własnej wartości, lepiej radzić sobie ze stresem i dobrze spędzić czas.
Wspólna przestrzeń dla mieszkańców to nie tylko cztery ściany. Ważne są integrujące działania angażujące różne grupy sąsiadów: artystyczne, sportowe, a nawet gra miejska.
Animator od zawsze marzył o założeniu szkoły witrażu w swojej rodzinnej miejscowości. Zaprosił swoich sąsiadów do międzypokoleniowego tworzenia. Wspólnie poznawali tajniki rzemiosła.
Okolice Spytkowic w Beskidzie Żywieckim są piękne, warto ten region przybliżyć innym. Grupa mężczyzn seniorów opracowała trasy związane z przyrodą, historią i folklorem.
Animatorzy zapoznali uczestników warsztatów stolarskich z obsługą sprzętu stolarskiego, zasadami BHP, doradzali także, jak zbudować różne domowe sprzęty.
Wykonawcami na koncertach skierowanych do najmłodszych byli emerytowani muzycy, którzy wybrali utwory i zadbali, by formuła koncertów była przyjazna dzieciom.
Wyprawa kajakowa była połączona ze sprzątaniem rzeki. Seniorzy poprzedzili akcję warsztatami edukacyjnymi i kampanią podnoszącą świadomość ekologiczną.
Międzypokoleniowa grupa poznała tajniki przygotowywania serów, m.in. goudę i oscypek. Odwiedziła też okolicznych rolników, którzy tę sztukę opanowali.
Seniorzy i dzieci rozmawiali o marzeniach i życiu, a na podstawie wspólnych przemyśleń stworzyli publikację. Finałem była wystawa pokazująca ich działania.
Międzypokoleniowe spotkania wokół osobistych historii i wspomnień związanych z miastem z lat 1945-1989 zaowocowały stworzeniem miejskiego przewodnika audio.
Słuchacze miejscowego UTW przygotowali cykl spotkań i wydarzeń integrujących mieszkańców pobliskiego osiedla. Projekt zakończył się Świętem Sąsiada.
Dzięki animatorom usłyszeliśmy więcej o krakowskim Podgórzu. Historia dzielnicy została opowiedziana za pomocą akcji plenerowych i spektakli kabaretowych.
Młodsi i starsi mieszkańcy gminy Nędza wzięli udział w twórczych warsztatach rękodzieła. Wspólnie zaprojektowali i zbudowali wiklinowe altanki dla miejscowego przedszkola.
Animatorzy zaprosili warszawiaków do poznawania historii ulicy Polnej. Zebrane w ten sposób opowieści i zdjęcia trafiły do internetowego albumu.
Seniorzy wraz z wnukami wzięli udział w zajęciach teatralnych, przygotowali i nagrali audiobook z bajkami. Premiera bajek odbyła się w formie otwartego słuchowiska.
Międzypokoleniowe wydarzenia muzyczne na praskim placu. Spotkania doprowadziły do stworzenia muzycznego spaceru, nawiązującego do tradycji wspólnego śpiewania i tańczenia.
Cykl publicznych spotkań, podczas których eksperci przybliżali osobom starszym podstawowe prawa obywatelskie, zachęcali do aktywności i zaangażowania w życie gminy.
Niecodzienny pomysł na teatr. Animatorki zachęciły starszych i młodszych do tworzenia przedstawień pudełkowych, które następnie zostały zaprezentowane w hospicjum.
Animatorka zorganizowała międzypokoleniowe spotkania kobiet. Podczas warsztatów uczestniczki dzieliły się rękodzielniczymi umiejętnościami. Finałem był pokaz prac.
Seniorzy z Sokółki i okolicznych wsi razem z przedszkolakami wzięli udział w warsztatach, m.in. kulinarnych i literacko-historycznych i związanych ze sztuką ludową.
Wspólna międzypokoleniowa przygoda teatralna dla młodszych i starszych. Na scenie wystawili spektakl oparty na wspomnieniach seniorów z pobytów w sanatorium.
Seniorzy i młodzi dotarli do najstarszych osób w społeczności lokalnej i namówili je do podzielenia się wspomnieniami. Powstały publikacja, film dokumentalny i wystawa.
Za sprawą animatorek wieś przez kilka miesięcy żyła teatrem obrzędowym. Międzypokoleniowa grupa uczestniczyła w cyklu warsztatów i przygotowała dwa świąteczne widowiska.
Uczestnicy w różnym wieku zostali zaproszeni do odkrywania starych regionalnych tradycji. Podczas warsztatów ożyły stare pieśni, zwyczaje oraz język chachłacki.
Doświadczeni pszczelarze seniorzy zorganizowali międzypokoleniowe spotkania, podczas których uczestnicy poznali tajniki pszczelarstwa i pracy w pasiece.
Animatorka z grupą seniorów zaprosiła młodszych do wspólnych działań: wędkowania, majsterkowania, warsztatów fotograficznych i odkrywania historii miasta.
Starsi razem z młodszymi wzięli udział w cyklu spotkań muzycznych. Nagrali płytę z nowymi aranżacjami starych utworów, poprowadzili też warsztaty dla przedszkolaków.
Wielopokoleniowa grupa wzięła udział w warsztatach teatralnych. Uczestnicy współtworzyli spektakl w oparciu o formułę teatru przedmiotu.
Klub Twórczego Seniora to nie tylko miejsce artystycznej pracy osób starszych – seniorzy przygotowali się do prowadzenia zajęć artystycznych dla różnych grup.
Słuchacze Pszczyńskiego UTW zostali zaangażowani w edukację artystyczną dzieci. Po cyklu warsztatów przygotowujących seniorzy sami poprowadzili zajęcia w przedszkolach.
Snute na spotkaniach z młodzieżą wspomnienia seniorów i ich fotografie stały się punktem wyjścia do wspólnego tworzenia spektaklu. Przedstawieniu towarzyszyła wystawa.
Seniorzy zaprosili młodych na wspólne spotkania. Warsztatom wspomnieniowym towarzyszyła wystawa pamiątek, a potem międzypokoleniowe zajęcia rękodzielnicze.
Międzypokoleniowa grupa zgromadziła pamiątki, zdjęcia i lokalne historie. Skatalogowane materiały stały się bazą powstałego w ramach projektu Wirtualnego Muzeum Staniszowa.
Seniorzy stworzyli nowe przepisy nawiązujące do starych receptur, zorganizowali otwarte warsztaty i pokazy kulinarne oraz jarmark sąsiedzki.
Spektakl o seniorach stworzyli sami seniorzy. Wzięli udział w cyklu warsztatów przygotowujących, a w pracy nad przedstawieniem wsparli ich eksperci teatralni.
Mieszkańcy Pruszkowa, a dokładnie osiedla Malichy, stworzyli system sąsiedzkiego pogotowia pomocy i wzajemnej wymiany usług.
Grupa seniorów Cała Praga Śpiewa przygotowała wraz z animatorami cykl inicjatyw sąsiedzkich dla mieszkańców jednej z ulic warszawskiej Pragi. Finałem było święto ulicy.
Druga odsłona kobiecych międzypokoleniowych spotkań rękodzielniczych. Uczestniczki poznały techniki robienia walonków, sposoby wykorzystania wikliny oraz ziół. Projekt podsumowała wspólna wystawa prac.
Międzypokoleniowe pary szukały w swoim otoczeniu ludzi i historii, a potem przygotowały o nich opowieści z ilustracjami – malarskimi, filmowymi i fotograficznymi.
W Toruniu połączyli siły miłośnicy mody i niekonwencjonalnej fotografii. Seniorzy i licealiści wzięli udział w zajęciach fotograficznych połączonych z odkrywaniem historii mody.
Animatorzy zaprosili dzieci, młodzież i seniorów do wspólnej pracy nad baśniami. Międzypokoleniowa grupa wzięła udział w twórczych warsztatach i stworzyła słuchowisko.
Międzypokoleniowa grupa przypomniała losy miasta słynącego z wyrobu porcelany. Stworzyła ceramiczne rzeźby mówiące o lokalnej historii i ozdobiła nimi przestrzeń publiczną.
Animatorki stworzyły przestrzeń do spotkań młodych mam z seniorkami. Były warsztaty krawieckie i dzierganie, a przede wszystkim międzypokoleniowe rozmowy.
Starsi panowie, pasjonaci muzyki, zaprosili młodszych na muzyczne spotkania. Wspólnie utworzyli Klub Czarnego Krążka, zorganizowali muzyczne akcje i zajęcia w szkołach.
Seniorki wprowadziły młodsze uczestniczki w tajniki krawiectwa, a także w historie schowanych w szafie sukienek. Nie zabrakło rozmów o byciu kobietą i kobiecości.
Seniorzy razem z młodzieżą odkrywali historię nowosądeckiej dzielnicy Piekło. Spisali wspomnienia mieszkańców oraz wspólnie sporządzili mapę Piekła.
Animatorzy wraz z zespołem Cała Praga Śpiewa ruszyli w trasę – odwiedzili seniorów w okolicznych placówkach pomocowych i zachęcali ich do wspólnego muzykowania.
Seniorzy ze Stowarzyszenia Koło Chłopa zaprosili młodzież do odkrywania tradycyjnego lokalnego rzemiosła. Wspólnie m.in. piekli chleb, wyplatali koszyki i wykuwali ozdoby.
Starsi mieszkańcy wsi stworzyli ogród sensoryczny dla młodzieży z niepełnosprawnościami. Ogród służy nie tylko terapii, ale stał się też miejscem wspólnych inicjatyw.
Animatorzy zorganizowali spotkania dla młodych pasjonatów techniki, by wspólnie ze starszymi poznawali historię radia i konstruowali własne odbiorniki radiowe.
Starsi podzielili się wspomnieniami związanymi z ich podróżami i przybyciem do Gdyni. Na bazie tych historii powstała międzypokoleniowa gra miejska.
Starsi opowiedzieli młodszym o zanikających tradycjach i wilamowskim języku, zdradzili tajniki nie tylko szycia i sposobu noszenia tradycyjnych strojów.
Animatorka zaprosiła starszych mieszkańców do zorganizowania zajęć związanych z ich zainteresowaniami i umiejętnościami. Była to też okazja do wyłonienia rady seniorów.
Animatorki zorganizowały kawiarenki obywatelskie, podczas których uczestnicy tworzyli plan rewitalizacji parku, by stał się miejscem przyjaznym mieszkańcom.
Za sprawą kawiarenek obywatelskich i spacerów badawczych mieszkańcy Gliwic opracowali listę potrzeb miasta, by następnie razem z władzami zadecydować o zmianach.
Animatorki stworzyły międzypokoleniową grupę teatralną. Uczestnicy na zajęciach szlifowali warsztat aktorski, a potem przygotowali spektakl i zaprezentowali go publiczności.
Co tydzień seniorzy prowadzili otwarte twórcze zajęcia w warszawskich klubokawiarniach. Opracowali kodeks „Miejsc przyjaznych seniorom” i stworzyli specjalny certyfikat.
Seniorzy, którzy zawodowo zajmowali się piłką nożną, postanowili podzielić się swoimi doświadczeniami i wiedzą z dziećmi trenującymi w klubach i grającymi na podwórkach.
W czasie zajęć odżyły zapomniane pieśni, dawne zwyczaje i obrzędy. Międzypokoleniowa grupa przygotowała spektakle teatralne według wspólnie napisanych scenariuszy.
Podczas międzypokoleniowych warsztatów bębniarskich i tanecznych uczestnicy poznawali inne kultury, zdobyli nowe umiejętności, a na koniec przygotowali występ.
Seniorzy podzielili się wiedzą i umiejętnościami z uczniami podczas szkolnych lekcji. Prowadzili autorskie zajęcia kulinarne, modelarskie, rękodzielnicze i inne.
Międzypokoleniowa grupa teatralna przypomniała obrzęd chrzcin z lat 60. XX w. Uczestnicy samodzielnie przygotowali spektakl i pokazali publiczności dawne zwyczaje.
Animatorki nawiązały współpracę z doświadczonymi koronczarkami, by odszukać dawne wzory i je udokumentować. Dla młodszych była to okazja, by nauczyć się tworzyć koronki.
Podczas międzypokoleniowych spotkań właściciele zwierząt wymieniali się doświadczeniami i korzystali z porad specjalistów. Efektem było powstanie Klubu Miłośników Zwierząt.
Uczestnicy zorganizowali sklep, z którego dochód przeznaczyli na cele charytatywne i działania związane z aktywizację seniorów, jak „Dziadek do wynajęcia”.
Międzypokoleniowa grupa artystyczna stworzyła teatr, którego ambicją jest odnowić dawne zwyczaje, ale i stworzyć nowe. Były też wspólne tańce, śpiewanie i spotkania.
Animatorki zainicjowały powstanie Klubu Lokalnych Rękodzielników. Seniorzy i najmłodsi mogli pokazać, co umieją, i nauczyć się czegoś nowego. Były plenery, konkursy i wystawa.
Trzy pokolenia uczestników zajęć zaprojektowały i wykonały ubrania swoich marzeń. Były zajęcia krawieckie, szydełkowanie i robienie na drutach, a na koniec pokaz mody.
Animatorzy uruchomili międzypokoleniową pracownię lokalnego rękodzieła i strojów śląskich. Uczestnicy szyli tradycyjne ubiory, była też wystawa zdjęć i opowieści po śląsku.
Animatorki uruchomiły międzypokoleniową pracownię lokalnego rękodzieła i strojów śląskich. Uczestnicy szyli tradycyjne ubiory, była też wystawa zdjęć i opowieści po śląsku.
Młodzi ludzie wcielili się w rolę reporterów i zebrali wspomnienia osób pracujących niegdyś w PGR-ach. Międzypokoleniowy zespół na ich podstawie stworzył m.in. film.
Mieszkańcy Latkowa zaprojektowali domowe ogródki. Wymieniali się doświadczeniami i wspierali w pracy – była to świetna okazja do poznawania się i sąsiedzkiej integracji.
Animatorzy wraz z mieszkańcami wsi opracowali historię dawnych folwarków szlacheckich, które dziś są ich domami. Uczestnicy stworzyli m.in. reportażowe słuchowisko i album opowieści.
Seniorzy mieszkający w jednym z gdańskich DPS-ów podzielili się swoimi opowieściami. W ich spisaniu pomogli wolontariusze przeszkoleni na warsztatach dziennikarko-pisarskich.
W każdym wieku można zacząć tańczyć, a taniec to źródło radości i sposób na aktywność ruchową. Animatorki zaprosiły do tańca seniorów z domów pomocy społecznej.
Animatorzy zachęcili seniorów, by sięgnęli po swoje zbiory zdjęć i uważnie się im przyjrzeli. Potem uczestnicy podczas warsztatów nauczyli się rekonstruować fotografie.
O dobry sen innych postanowiła zadbać międzypokoleniowa grupa, która przygotowała poszewki na poduszki i rozdała je starszym osobom oraz dzieciom przebywającym w szpitalu.
Tym razem międzypokoleniowa grupa zdobywała wiedzę z zakresu astronomii i mechatroniki, między innymi podczas innowacyjnych warsztatów i wizyt studyjnych.
Chór „Senioritki” przedstawił swoje umiejętności najmłodszym oraz zaśpiewał w poznańskich i okolicznych domach seniorów. W repertuarze mają pieśni z wielu stron świata.
Uczestnicy projektu słuchali Komedy, czytali Gałczyńskiego, poznali obrazy Fridy Kahlo. Zainspirowani życiem i twórczością artystów tworzyli, często po raz pierwszy, własne dzieła.
Podczas cyklicznych spotkań międzypokoleniowa grupa odkrywała historię kina, przyjrzała się filmowi „od kuchni” i nakręciła własne filmowe opowieści.
Animatorzy postanowili przyjrzeć się historii pewnej kamienicy i przybliżyć ją mieszkańcom Bałut. Zachęcili uczestników do odkrywania przeszłości, pamiątek i wspomnień.
W programie były pokazy filmów o flamenco, hiszpańsko-polskie kolędowanie, warsztaty kulinarne z iberyjskimi przysmakami oraz plastyczne i rękodzielnicze.
To zupełnie wyjątkowy sklep. Za niewielką kwotę można tu kupić, meble i sprzęty potrzebne w gospodarstwie domowym. W sklepie zostały zatrudnione osoby bezdomne.
Grupa seniorów nagrała dla najmłodszych bajki edukacyjne i terapeutyczne. Uczestnicy stworzyli także ilustracje do opowieści i samodzielnie zajęli się realizacją techniczną nagrań.
Zebrane w czasie projektu materiały i fotografie dokumentujące losy mieszkańców dzielnicy Piekło w Nowym Sączu posłużyły do stworzenia muzeum społecznego.
Międzypokoleniowa grupa badała i dokumentowała historię okolicy, by ocalić od zapomnienia osoby, wydarzenia i miejsca. Uczestnicy stworzyli też mapę zabytkowych obiektów.
Uczestnicy grupy wokalno-artystycznej pod okiem profesjonalistów pracowali nad dykcją, ruchem scenicznym i samodzielnie przygotowali tekst przedstawienia oraz śpiewnik.
We wsi niedaleko Poznania powstała kino-kawiarnia, aby mieszkańcy mogli wspólnie obejrzeć film, a potem o nim podyskutować i razem ustalić repertuar na kolejne dni.
Nowoczesne pomysły młodych skonfrontowali z tradycyjnym ujęciem i powstała wspólna, ponad podziałami, teatralna opowieść o ich mieście, którą potem pokazali innym.
Zioła dla urody, zioła na talerzu. Uczestnicy zielarskich warsztatów dowiedzieli się wielu rzeczy o ziołach, stworzyli zielarski ogród, nauczyli się pielęgnować rośliny.
Na otwartych międzypokoleniowych warsztatach można było nauczyć się m.in. robienia na drutach, gotowania i ogrodnictwa, a także podzielić się własnymi umiejętnościami.
Comiesięczne wieczory muzyczne to okazja dla mieszkańców okolicy do zapoznania się ze działaniami seniorów i młodzieży zjednoczonych wokół muzycznych eksperymentów.
Speed-ball to gra dla każdego, bez względu na wiek, doświadczenie sportowe czy kondycję. Treningi odbywały się w szkołach oraz w ramach działań uniwersytetu trzeciego wieku.
Seniorzy i młodzież zajęli się historią ruchu solidarnościowego w Stalowej Woli. Szukali ludzi, miejsc i wydarzeń – ważnych dla miasta, a nieobecnych w podręcznikach.
Animatorki zaangażowały seniorów i młodzież w szydełkowanie, łącząc pasję i dobroczynność. Stworzone wspólnie koce, skarpetki, chusty i szale zostały podarowane hospicjom.
Uczestnicy zbierali osobiste historie rodzin oraz pierwszych osiedleńców we wsi. Wzięli udział w warsztatach m.in. archiwizacji i fotografii, przygotowali wystawę.
Seniorzy wzięli udział w warsztatach filmowych – uczyli się operować kamerą i występować przed nią, poznali sekrety filmowej kuchni. Stworzyli etiudę i dokument.
Grupa seniorów z UTW usiadła przy stolikach, które stały się miejscem kreatywnej wymiany myśli, a także głównym rekwizytem teatralnym i sceną. Powstały cztery spektakle.
Przełamywanie barier i nawiązywanie relacji najlepiej udaje się w kuchni. Międzypokoleniowa grupa uczestniczyła w warsztatach kulinarnych i przygotowała dania różnych kultur.
Babcie i dziadkowie są świetnymi opiekunami. W tej akcji seniorzy stali się nimi dla kilkorga przybranych wnucząt. Razem m.in. stworzyli muzyczne przedstawienia.
Przedszkolaki z Zawiercia zostały ambasadorami tradycji i folkloru. Grupa pięćdziesięciorga starszaków poznała m.in. życie wiejskiego gospodarstwa i dawne zwyczaje.
W ramach kontynuacji projektu „My, kobiety Muranowa” starsze i młodsze uczestniczki poznawały i przekazywały dalej historię tej części Warszawy. Stworzyły komiksy i mural.
Uczniowie i seniorzy dotarli do ustronian-pionierów, przeprowadzili z nimi wywiady i poprosili o udostępnienie starych fotografii. Powstała publikacja o historii miejscowości.
Seniorzy i młodzież wspólnie stworzyli redakcję, pracowali nad tekstami i grafiką jednorazowo wydanej gazety. Teksty w publikacji opierały się na marzeniach mieszkańców.
Młodzi, starsi i najstarsi uczyli się, jak hodować zioła i jak ich używać w różnych celach. Stworzyli ogródek zielarski i publikację z ziołowymi przepisami.
Członkowie Klubu Seniora Wolontariusza razem z młodzieżą zajęli się promocją idei wolontariatu wśród mieszkańców osiedla. Przygotowali się do tego podczas cyklu warsztatów.
Młodsi i starsi pasjonaci genealogii poszukiwali informacji o osobach, których nazwiska widnieją na tablicach trumiennych znalezionych podczas remontu kościoła ewangelickiego.
Seniorki fotografowały sceny ze swojego życia nawiązujące do zagadnienia gender. Wybrane zdjęcia graficzka przerobiła na rysunki, potem powstały makatki i film animowany.
Kieleccy seniorzy nawiązali współpracę z mieszkankami domu samotnej matki. Zaprosili mamy i dzieci na zajęcia z fotografii, do wspólnego gotowania i projektowania ogrodu.
Słuchaczki UTW odkrywały kobiecą historię swojego miasta. Wspólnie przeprowadziły wywiady z przedstawicielkami trzech pokoleń – babciami, córkami i wnuczkami.
Do istniejącej już międzypokoleniowej grupy aktorów amatorów Teatru Stąd dołączyło siedmioro seniorów. Wspólnie przygotowali spektakl o dzieciństwie.
W Brwinowie i Milanówku seniorzy i młodzi ludzie tworzyli niezależne polskie kino. Chwycili za telefony komórkowe, by stworzyć własne filmy dokumentalne.
Dzieci, dorośli i seniorzy spróbowali swoich sił w dawnych i nowych formach teatralnych. Było miejsce na tradycyjne jasełka i na nowoczesny performance.
Młodzież i seniorzy stali się lokalnymi dokumentalistami – przeszli profesjonalne szkolenie i stworzyli pięć etiud filmowych o historiach starszych mieszkańców okolicy.
Seniorzy wystąpili w roli nauczycieli śpiewu, gotowania i plastyki. Wspólnie z osobami z autyzmem przygotowali świąteczne spotkania, pełne muzyki i dobrego jedzenia.
Przedstawienie teatralne o losach więźniarek z KL Ravensbruck stanowiło przestrzeń współpracy młodzieży z kobietami, które przeżyły koszmar wojny.
Uniwersalny i ponadczasowy język filmu stał się płaszczyzną porozumienia między przedstawicielami różnych pokoleń. Starsi i młodsi razem oglądali znane dzieła filmowe.
O tym, jak zjawisko działalności społecznej/społecznikostwa/wolontariatu zmieniało się na przestrzeni dekad, dyskutowali seniorzy i ludzie przed trzydziestką.
Licealiści i seniorzy z UTW spotkali się z osobami w wieku od 80 do nawet 101 lat i nagrywali z nimi rozmowy o dzieciństwie i młodości w czasie wojny. Efektem była publikacja.
Cykl warsztatów o kulturze etnicznej z różnych stron świata otwierał uczestników na nowe pomysły, tak by sami potem tworzyli własne oryginalne wzory, ceramikę i ozdoby.
Członkowie Klubu Seniora zaprosili wychowanków świetlicy do wspólnych spotkań kulinarnych. Dzieci wzięły udział w lekcjach gotowania, poznały też zasady savoir-vivre’u.
Grupa gimnazjalistów nagrała i spisała historie dwudziestu małżeństw z Krupskiego Młyna. Zbieranie tych opowieści zbliżyło do siebie młodych i starszych mieszkańców.
Społeczność Makowa Mazowieckiego zaangażowała się w odkrywanie XX-wiecznych dziejów miasta. Największy udział mieli w tym licealiści i słuchacze lokalnego UTW.
Międzypokoleniowa grupa uczestników zbierała ciekawe, nieznane opowieści o swoim mieście. Zebrane historie złożyły się na scenariusz plenerowego spektaklu.
Spektakl W Wilkowicach wesele! to inscenizacja hucznej, ludowej zabawy z lat 30. ubiegłego wieku. W przygotowaniu wydarzenia wzięło udział kilkadziesiąt osób.
W unisławskim Zespole Szkół powstała czytelnia pełna najnowszej prasy z kraju i ze świata. Za jej promocję i prowadzenie odpowiedzialni byli seniorzy oraz młodzież.
Animatorki zaprosiły mieszkańców do wspólnego tworzenia kolażowej mapy ich miejscowości. Międzypokoleniowa grupa wzięła udział w warsztatach, a finałem była wystawa.
Międzypokoleniowa grupa znów przystąpiła do wspólnego dziergania. Ręczne robótki zostały przekazane na rzecz potrzebujących w domu pomocy społecznej i hospicjum.
Animatorki zaprosiły grupę aktywnych seniorów do wsparcia osób samotnych i włączenia się w proces rewitalizacji zaniedbanych, zapomnianych przestrzeni miasta.
Animatorki zaprosiły seniorów do stworzenia lokalnej gazetki. Nad projektem pracowali wspólnie z młodzieżą i ekspertami, którzy podzielili się swoimi umiejętnościami.
Młodzieżowa grupa teatralna Brzozaki postanowiła zachęcić starszych mieszkańców do stworzenia spektaklu. Wspólnie wzięli udział w cyklu warsztatów artystycznych.
Animatorzy wspólnie z seniorami i młodzieżą przypomnieli losy Kresowiaków żyjących na terenie Słońska. Efektem działań była wystawa oraz publikacja historyczna.
Słuchacze UTW wraz z grupą studentów i uczniów przywołali wspomnienia i atmosferę starego Poznania. Efektem pracy był na bieżąco uzupełniany, internetowy album.
Animatorki zaprosiły międzypokoleniową grupę do wspólnego tworzenia kwiatów z tkaniny. Działanie zwieńczyła kwiatowa wystawa i sesja fotograficzna.
Międzypokoleniowa grupa wzięła udział w warsztatach i wykładach dotyczących różnych działań w teatrze. Na zakończenie uczestnicy wystawili spektakl.
Grupa młodych badaczy zainteresowana historią swojej miejscowości zaprosiła seniorów do przeprowadzenia śledztwa związanego z Otomarem Piperem vel Antonim Jasińskim.
Animatorka zaprosiła seniorów i młodsze osoby do poznawania historii regionu. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach fotograficznych i dziennikarskich.
Animatorzy zaprosili osoby 55+, by włączyły się do działań promujących abolicję. Wspólnie z nimi i ze studentami zorganizowali Europejski Dzień przeciw Karze Śmierci.
Grupa seniorów wzięła udział w warsztatach z ekspertami, a zdobyte umiejętności wykorzystała, by umilić czas najmłodszym w domach dziecka, szpitalach i świetlicach.
Seniorki wzięły udział w warsztatach literackich i aktorskich, na których przygotowały przedstawienie. Następnie zaprezentowały je dzieciom w domach dziecka i szpitalach.
Seniorki wyszperały nieużywane, zapomniane ubrania i wyczarowały z nich modne kreacje. Zwieńczeniem działań była sesja fotograficzna oraz wystawa.
Animatorka zaprosiła mieszkańców Włynia do stworzenia wiejskiego międzypokoleniowego zespołu teatralnego. Grupa wspólnie stworzyła spektakl o tematyce społecznej.
Grupa kaliskich dziewcząt przeprowadziła z seniorkami wywiady, które zostały opublikowane w lokalnym kwartalniku. Odbyła się też międzypokoleniowa sesja fotograficzna.
Seniorzy dostarczali i czytali książki osobom pozostającym w domach ze względu na chorobę lub niepełnosprawność. Literatura stała się pretekstem do spotkań i wymiany myśli.
Seniorzy i młodzież przypomnieli historię nieczynnego już kina. Wspólnie zorganizowali wystawę pamiątek, plenerowe pokazy filmowe, powstał też międzypokoleniowy DKF.
Cztery pory roku wyznaczyły ramy, w których dzieci poznawały śląskie tradycje i zwyczaje ich regionu. Ich przewodniczkami były członkinie lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich.
Animator zaprosił dzieci, ich rodziców i dziadków do działań, których kanwą była książka „Historia żółtej ciżemki”. Były warsztaty rzeźbiarskie i teatralne oraz wycieczka.
Animatorki i emerytowani pracownicy wydawnictw odkryli przed dziećmi tajemnice książek – od ich historii, przez ilustracje, po skład. Były też warsztaty twórczego pisania.
Mieszkańcy osiedla wspólnie zaprojektowali i zmienili osiedlowy plac. Razem sprzątnęli teren, zasadzili rośliny i zorganizowali miejsca zabaw dla dzieci.
Na krakowskim osiedlu powstała biblioteka przystosowana do potrzeb osób starszych i słabowidzących. To miejsce integracji mieszkańców i współpracy różnych pokoleń.
Młodzi mieszkańcy Bystrzycy Kłodzkiej zebrali wśród mieszkańców zdjęcia i opowieści o powojennych losach ich miejscowości. Efekty poszukiwań zostały opublikowane w albumie.
Aktywni seniorzy z zabrzańskiego Uniwersytetu Otwartego postanowili połączyć kultywowanie regionalnych tradycji z pomocą najmłodszym wychowankom domu dziecka.
Lokalni artyści wzięli udział w spotkaniach, na których dowiedzieli się o sposobach na promocję swoich dzieł. Następnie sami poprowadzili warsztaty z rękodzielnictwa.
Uczestnicy dokumentowali za pomocą różnych technik artystycznych historię miejscowości. Prace zostały wydane w formie pocztówek, powstał też spektakl oraz film.
Wraz z uczniami z okolicznych szkół animatorka utworzyła wędrowny teatr, który przedstawiał losy ludzi przesiedlonych na Mazury po 1945 r. Ze spektaklem odwiedzili trzy wsie.
Jak domy urządzały babcie? Jakich narzędzi używali dziadkowie? Gimnazjaliści znaleźli odpowiedzi na te pytania podczas zajęć z najstarszymi mieszkańcami regionu.
Poznawanie historii jednej z ulic Stoczka zamieniło się w fascynującą przygodę z fotografią w tle. Międzypokoleniowa grupa m.in. stworzyła mapę i płytę z opowieściami.
O czym marzyły i marzą pokolenia? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy międzypokoleniowych warsztatów teatralnych. Razem przygotowali przedstawienie.
Wolontariusze Wielopokoleniowego Klubu Wolontariusza przygotowali spektakl we współpracy z dziećmi z pogotowia opiekuńczego. Gotowy spekatakl pokazali publiczności.
Uczestnicy międzypokoleniowych warsztatów uczyli się różnych technik tańca współczesnego i świadomości własnego ciała. Efektem były taneczne happeningi w przestrzeni miasta.
Dzięki animatorom jazz zagrał jak za dawnych czasów. Magia tej muzyki powróciła na ulice za sprawą międzypokoleniowch warsztatów i muzycznych spotkań.
Grupa uzdolnionych literacko, plastycznie i muzycznie babć czytała autorskie bajki dzieciom w domach dziecka, hospicjach i świetlicach.
W toruńskiej dzielnicy powstał czterogłosowy chór mieszany a capella, w którym czterdzieści osób w różnym wieku rozwijało swoje muzyczne talenty.
Seniorzy wraz z młodzieżą stworzyli nowy, dostępny dla wszystkich odcinek trasy rowerowej. Trasa przebiega przez dwie zabytkowe dzielnice: Giszowiec i Nikiszowiec.
Grupa uczestników UTW i młodych ludzi postanowiła zebrać i uwiecznić wspomnienia radzyńskich seniorów. Powstał film, a na jego premierę przyszło 500 osób.
Międzypokoleniowa grupa poznawała historię, tradycje kulturowe i przyrodę trzech wsi. Uczestnicy stworzyli ścieżkę przyrodniczo-turystyczną z mapą-przewodnikiem i film.
Słuchacze UTW przygotowali wraz ze swoimi dziećmi i wnukami przedstawienie oparte na historii „śląskiego Kopciuszka”. Były też wspólne podchody, bajanie i muzykowanie.
Słuchacze UTW, uczniowie i przedszkolaki przygotowali trzy przedstawienia teatralne oparte na bajkach napisanych przez starszych uczestników i pokazali je publiczności.
Członkowie klubu seniora przygotowali wraz ze swoimi dziećmi i wnukami spektakl teatralny. Wspólnie przygotowali kostiumy scenografię i kostiumy. Plakaty zrobili najmłodsi.
Aktywni seniorzy przygotowali program wizyt domowych u osób starszych, które ze względu na stan zdrowia nie mogą uczestniczyć w działaniach prowadzonych w mieście.
Jak wyglądał kiedyś Śląsk? W co ubierali się ludzie, co jedli, co ich bawiło? Animatorzy przywołali wspomnienia, zapraszając do wspólnego projektu młodzież i słuchaczy UTW.
Słuchacze UTW wzięli udział w wykładach psychologiczno-pedagogicznych, a potem czytali bajki przedszkolakom. Była też wspólna zabawa na zajęciach plastycznych.
Pomysł na Wędrujący Klub Czytających Dzieciom był prosty: grupa przyjaciół wygospodarowała trochę wolnego czasu i czytała dzieciom w świetlicach, szpitalach i przedszkolach.
Spływ kajakowy, przejazd odrestaurowaną kolejką wąskotorową, piesze wyprawy turystyczno-fotograficzne – to atrakcje, które zaproponował animator mieszkańcom swojego regionu.
Animatorka kontynuowała cykl spotkań komputerowych dla członków klubu seniora. W efekcie powstała strona internetowa oraz platforma e-learningowa.
Grupa seniorów poprowadziła dla dzieci i młodzieży zajęcia związane z lokalnymi tradycjami. Razem przygotowali regionalne potrawy, śpiewali stare pieśni i grali w dawne gry.
Studenci UTW za pomocą fotografii przybliżyli młodym ludziom wygląd dzielnicy Fabryczna sprzed lat. Zdjęcia były pretekstem do rozmów o najnowszej historii miasta.
Międzypokoleniowa grupa wolontariuszy odwiedzała ze skrzynką z narzędziami starszych mieszkańców osiedla, którzy zgłosili potrzebę pomocy przy drobnych naprawach domowych.
Członkinie kół gospodyń wiejskich, słuchacze UTW i dzieci spotkali się na warsztatach poświęconych tradycyjnemu wypiekowi chleba. Razem piekli, zrobili pocztówki i wystawę.
Animatorka zaprosiła mieszkańców do upiększenia ich wsi – wspólnie zaprojektowali i obsadzili klomby i rabaty kwiatowe w wybranych punktach miejscowości.
Animatorka zachęciła starsze i młodsze pokolenia do działań na rzecz renowacji osiedlowych klatek schodowych. Okazało się, że wspólnie można wiele zrobić niewielkim kosztem.
Grupa słuchaczy UTW zaangażowała się we współpracę z seniorami z powiatu Góra. Wycieczki i warsztaty integracyjne były początkiem wspólnej współpracy.
Podczas wycieczek krajoznawczych połączonych z warsztatami artystycznymi uczestnicy poznawali historię i kulturę Zabrza, korzystając z wiedzy przewodnika i mieszkańców.
To sieć przyszywanych matek i córek. Wolontariuszki UTW otoczyły opieką samotne starsze osoby– odwiedzały je w domach, rozmawiały, chodziły na spacery.
O marzeniach można opowiadać w różny sposób, na przykład za pomocą fotografii. Aparaty stały się pretekstem do spotkania dwóch pokoleń. Powstała galeria portretów i marzeń.
Podczas projektu uczestniczki wspólnie poznawały historię warszawskiego Muranowa. Za pomocą aparatu utrwaliły jej piękno i stworzyły emocjonalną mapę dzielnicy.
Seniorzy, którzy wzięli udział w projekcie, poznali tajniki dziennikarstwa. Mieli też okazję mówić lokalnych mediach o istotnych sprawach dotyczących ludzi starszych.
Starsi i młodsi wolontariusze z terenów pięciu powiatów rozpoczęli działania na rzecz rodzin wielodzietnych. Wzięli udział w świątecznej akcji pomocowej i działają dalej.
Animatorka zaprosiła wszystkich fanów gier na spotkania w restauracji. Grali starsi i młodsi. Każdy, kto przyszedł na spotkanie mógł stać się zarówno graczem, jak i instruktorem.
Animatorka zaprosiła mieszkańców gminy do powołania wiejskiego, wielopokoleniowego teatru obrzędowego. Wzięli udział w cyklu warsztatów artystycznych i etnograficznych.
Animatorzy zorganizowali warsztaty fotograficzne dla młodzieży i seniorów. Uczestnicy odszukali stare fotografie miasta i uruchomili atelier fotograficzne.
Animatorka postanowiła zintegrować dojrzałe mieszkanki swojego miasta. Razem zorganizowały kurs samoobrony i uczyły się zarządzania finansami z wykorzystaniem gry cash-flow.
Animatorki zaprosiły starsze osoby do wolontariatu w Fundacji ITAKA, która zajmuje się poszukiwaniem osób zaginionych. Seniorzy po cyklu szkoleń włączyli się do pracy.
Animatorka zaprosiła słuchaczy UTW i uczniów do udziału w międzypokoleniowych warsztatach filmowych. Starsi i młodsi filmowcy zmierzyli się z tematem małej ojczyzny.
Powstał międzypokoleniowy zespół obrzędowy, który przygotował pełen gwary bożonarodzeniowy spektakl z pastorałkami i tańcami. W planach są kolejne przedstawienia.
To integracyjne działania związane z tradycją i kwiatem rumianku. Powstał zespół Rumonek, były tradycyjne żniwa, wieczorne śpiewanie, a także badania nad lokalną gwarą.
Animatorka zaprosiła seniorów i młodzież z Klubu Osiedlowego „Między Nami”, aby wspólnie zaprojektowali i zrealizowali zmiany w przestrzeni swojego osiedla.
Animatorzy wspólnie z seniorami uruchomili amatorski teatr lalkowy. Powstał spektakl – wierszowana bajka o życiu mieszkańców Zahajek, a także film o tworzeniu lalek.
Animatorki zorganizowały międzypokoleniowe zajęcia teatralne i warsztaty papieru czerpanego. Uczestnicy stworzyli spektakl na kanwie afrykańskich baśni i pokazali wystawę prac.
Animatorki postanowiły wypromować lokalne tradycje tkackie. Zorganizowały warsztaty artystyczne dla dzieci i seniorek, turniej tkacki i wystawę prac.
Animatorzy postanowili zainteresować emerytowanych lekarzy wolontariatem w Przychodni dla Bezdomnych i Ubogich prowadzonej przez Stowarzyszenie Lekarze Nadziei.
Animatorki zorganizowały międzypokoleniowe warsztaty poświęcone ekologii i zdrowemu odżywianiu. Uczestnicy nauczyli się m.in. wyrabiać masło, robić ser i świeże soki.
Animatorka zaprosiła przedszkolaki i seniorów z UTW do napisania i zilustrowania opowiadań o codziennych sprawach i emocjach związanych z domem, rodziną i miłością.
Dzięki animatorce oraz przy wsparciu uczniów szkoły podstawowej seniorzy poznali tajniki komputera, przygotowali prezentacje multimedialne i stronę internetową.
Animatorka zorganizowała międzypokoleniowe warsztaty poświęcone wspomnieniom i biografiom słuchaczy Wrocławskiego UTW i studentów. Powstał film i wystawa.
Animatorka zaprosiła do współpracy mieszkańców trzech zaniedbanych podwórek Wrocławia. Wspólnymi siłami uprzątnęli teren, zaprojektowali i posadzili grządki kwiatowe.
Animatorka zorganizowała międzypokoleniowe zajęcia z nowych technologii, warsztaty hobbystyczne i psychologiczne dla słuchaczy Akademii III Wieku i wczesnych emerytów.
Animatorka wspólnie ze słuchaczami UTW zorganizowała warsztaty plastyczne, teatralne i dziennikarskie dla dzieci w trzech świetlicach wychowawczo-opiekuńczych.
Animatorki zorganizowały warsztaty pisania, opowiadania i promocji bajek dla dojrzałych kobiet. Uczestniczki stworzone przez siebie bajki opowiadały przedszkolakom.
Animatorki zachęciły mieszkańców do zebrania informacji na temat dawnych gier i zabaw, zwłaszcza charakterystycznych dla okolicy. Zabawy zostały opisane w publikacji.
Słuchacze UTW w czasie zimowych ferii zorganizowali dla gimnazjalistów pięciodniowe warsztaty na temat kultury i języka Japonii. Były m.in. sztuki walki i kaligrafia.
Animatorka z międzypokoleniową grupę kobiet stworzyła widowisko oparte na kulturze i strojach Bambrów, czyli dawnych mieszkańców okolicy przybyłych z niemieckiego Bamberga.
W ekologicznym projekcie wzięli udział słuchacze UTW i przedszkolaki. Nauczyli się, jak dbać o rośliny, a dzięki ich staraniom zazieleniły się balkony i miejskie skwery.
Animatorki zaprosiły osoby starsze i artystów z niepełnosprawnościami do opracowania widokówek z Chodzieży. Korzystając z nowych i starych zdjęć stworzyli cykl kolaży.
Słuchacze UTW zorganizowali cykl wycieczek przyrodniczych dla dzieci. Wspólnie obserwowali żubry, orły i dziki, byli też w ZOO. Wspomnienia uwiecznili w pracach plastycznych.
Słuchacze UTW razem z młodymi ludźmi zgromadzii wspomnienia najstarszych osadników, którzy przybyli do Słupska po wojnie. Powstał spektakl teatralny i publikacja.
Ekologiczny projekt, który połączył pomysły słuchaczy UTW i uczniów szkoły podstawowej. Powstało plenerowe miejsce spotkań dla mieszkańców Ustki.
Międzypokoleniowa grupa stworzyła we wsi teatr. Zanim na scenie spotkali się dziadkowie, rodzice i dzieci, wszyscy wzięli udział w spotkaniach i warsztatach.