Projekt zakończony
Tworzenie grafik komputerowych i animacji w duetach międzypokoleniowych

Seniorzy oraz juniorzy (młodzież 12-19 lat) wezmą udział w profesjonalnych szkoleniach z zakresu tworzenia grafik komputerowych oraz animacji poklatkowych.  Seniorzy, we wsparciu juniorów, stworzą grafiki i animacje, które zaprezentują na finałowej wystawie w Domy Kultury Stare Babice.

Projekt zakończony
Sfastrygowani vol. 2

Sfastrygowani vol. 2 to kontynuacja projektu z XIV edycji. Uczestnicy nauczyli się szyć i stworzyli kostiumy teatralne dla pracowników biblioteki, wolontariuszy i członków nowej senioralnej grupy teatralnej, która wystawiła spektakl podczas Światowego Dnia Bibliotekarzy.

Projekt zakończony
Pora na kabarecik

Senioralna grupa kabaretowa, powołana przy klubokawiarni i fundacji im. Józefa Fettera „Pora na seniora”, przygotowała autorski spektakl kabaretowy. Dzięki wspólnym działaniom grupa chciała dotrzeć do szerszej grupy seniorów oraz młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Roszczep pasji i talentów

W ramach projektu zostaną zorganizowane międzypokoleniowe warsztaty: edukacyjno-aktywizujące, wolontariackie i obywatelskie. Uczestnicy zbiorą informacje na temat umiejętności i talentów, jakie mają mieszkańcy wsi. Jako wydarzenie finałowe zorganizują wiejski jarmark pt. „Roszczep pasji i talentów”.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Sfastrygowani

Pomysł na projekt zrodził się z pasji starszej animatorki, która przez wiele lat szyła kostiumy teatralne. Uczestnicy biorą udział w cyklu warsztatów krawieckich, scenograficznych i charakteryzacji.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Klub Seniorek i Seniorów Nowoczesnych – Projekty Liderów

W ramach działającej przy warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej wspólnoty osób zainteresowanych współczesną sztuką powstało Koło Sympatyków Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Debaty seniorów

Projekt wyrósł z pasji animatorów: szukania sposobów porozumienia ponad podziałami. Przygotowani na warsztatach uczestnicy prowadzą debaty dotyczące wybranych przez siebie ważnych tematów.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Trzeci Wiek dla Młodzieży

Grupa seniorek i seniorów zaproponowała wspólne działania uczniom młodzieżowego ośrodka wychowawczego znajdującego się w okolicy. To między innymi warsztaty kulinarne, rękodzielnicze i taneczne.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Wtorkowe spotkania międzypokoleniowe

Grupa wolontariuszy z lokalnego klubu seniora stworzyła plenerową biblioteczkę w samym centrum miejscowości i zaprosiła dzieci na regularne międzypokoleniowe spotkania czytelnicze.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Klub Seniorek i Seniorów Nowoczesnych

Animatorzy tworzą przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej wspólnotę seniorów zainteresowanych sztuką współczesną, proponują m.in. wykłady, warsztaty i spacery.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Międzypokoleniowy taniec igły z nitką

To cykl warsztatów z szycia i ozdabiania ekologicznych toreb zakupowych. Działania są skierowane przede wszystkim do seniorów, osób z niepełnosprawnością oraz ich rodziców.

Projekt zakończony
Wróćmy do siebie

To hasło, z jakim animatorka zwraca się do mieszkańców miejscowości, których podzieliły dwie miejskie inwestycje. Wspólne działania pomogą im dojść do porozumienia

Projekt zakończony
Seniorwizacja. Efekt impro

To zajęcia improwizacji teatralnej dla początkujących i zaawansowanych seniorów, przygotowujące do wspólnych, międzypokoleniowych występów na scenie.

Projekt zakończony
Taniec z Parkinsonem

Idea projektu to dzielenie się profesjonalnych tancerzy i performerów swoimi doświadczeniem i umiejętnościami z osobami dotkniętymi chorobą Parkinsona.

Projekt zakończony
Majsterkowanie, które łączy pokolenia

To zaawansowane działanie skierowane do osób pasjonujących się inżynierią i robotyką, a także warsztaty dla poczatkujących i wspólne konstruowanie robotów.

Projekt zakończony
Rozmawianie o śmierci cię nie zabije

Zaprojektowane metodą partycypacyjna karty konwersacyjne „Rozmawianie o śmierci cię nie zabije” to pretekst do rozmów na ważne tematy, jak śmierć i odchodzenie.

Projekt zakończony
Praskie Centrum Integracji Międzypokoleniowej „Kochaj i bądź kochanym”

Międzypokoleniowa kawiarnia – wspólna przestrzeń, w której seniorzy i młodzi ludzie, między innymi leczący się z uzależnień, mogą wspólnie twórczo pracować. 

Projekt zakończony
Nie straszne mi schody, projektuję wygody

Cykl warsztatów i spotkań dla grupy zainteresowanych majsterkowaniem i robotyką. Efektem wspólnych  działań było powstanie wózka z napędem elektrycznym.

Projekt zakończony
Metoda Gyrokinesis® i tango – terapia nie tylko dla Parkinsoników

Animatorki zaprosiły uczestników do wspólnej aktywności. Poprowadzili zajęcia rehabilitacyjne, korzystając z metody Gyrokinesis połączonej z lekcjami tanga.

Projekt zakończony
Seniorwizacja. „Tu i teraz” w dialogu międzypokoleniowym

Zajęcia improwizacji dla seniorów – seria warsztatów (dla początkujących i zaawansowanych) przygotowująca ich do międzypokoleniowego występu teatralnego. 

Projekt zakończony
Szczawińscy zapustnicy

Międzypokoleniowy teatr obrzędowy, który zaktywizował seniorów z gminy Szczawin Kościelny. Inspiracją do inicjatywy były ludowe obchody zapustów.

Projekt zakończony
Międzypokoleniowe Majsterkowanie

To sposób na to, by młodzi ludzie chcieli rozwijać umiejętności techniczne – animatorzy stworzyli im okazję, by mogli stworzyć coś prostego pod okiem fachowców seniorów.

Projekt zakończony
pokOLÉnia z przytupem!

Warto poznawać inne kultury, co pokazuje kolejna edycja spotkań z Andaluzją. Tym razem były m.in. warsztaty kulinarne i hiszpańsko-polskie kolędowanie w domu seniora.

Projekt zakończony
Movie Mówi. Międzypokoleniowe opowieści cyfrowe

Tworzenie cyfrowych opowieści może być okazją do poznania nowych technologii, nauki opowiadania historii, ale i pretekstem do spotkania w międzypokoleniowym gronie.

Projekt zakończony
Tango dla „Parkinsoników”

Warsztaty taneczne z nauką tanga to znakomita okazja do stworzenia szerokiej grupy wsparcia dla chorych na Parkinsona oraz rehabilitacji niezbędnej do walki z chorobą.

Projekt zakończony
Seniorwizacja. Spotkajmy się na scenie

Improwizacja teatralna to doskonałe narzędzie rozwoju dla osób w każdym wieku. Pozwala wzmocnić poczucie własnej wartości, lepiej radzić sobie ze stresem i dobrze spędzić czas.

Projekt zakończony
Świetlica Sąsiedzka

Wspólna przestrzeń dla mieszkańców to nie tylko cztery ściany. Ważne są integrujące działania angażujące różne grupy sąsiadów: artystyczne, sportowe, a nawet gra miejska.

Projekt zakończony
Wystrugać marzenia

Animatorzy zapoznali uczestników warsztatów stolarskich z obsługą sprzętu stolarskiego, zasadami BHP, doradzali także, jak zbudować różne domowe sprzęty.

Projekt zakończony
Szach-mat

Grupa seniorów zaaranżowała na osiedlu miejsce dla szachowych spotkań z ławkami i stolikami. Były też warsztaty dla początkujących szachistów i turnieje dla zaawansowanych.

Projekt zakończony
Czas na Polną

Animatorzy zaprosili warszawiaków do poznawania historii ulicy Polnej. Zebrane w ten sposób opowieści i zdjęcia trafiły do internetowego albumu.

Projekt zakończony
Bajeczne babcie i dziadkowie

Seniorzy wraz z wnukami wzięli udział w zajęciach teatralnych, przygotowali i nagrali audiobook z bajkami. Premiera bajek odbyła się w formie otwartego słuchowiska.

Projekt zakończony
Plac Hallera Projekt

Międzypokoleniowe wydarzenia muzyczne na praskim placu. Spotkania doprowadziły do stworzenia muzycznego spaceru, nawiązującego do tradycji wspólnego śpiewania i tańczenia.

Projekt zakończony
Mobilna kawiarenka obywatelska

Cykl publicznych spotkań, podczas których eksperci przybliżali osobom starszym podstawowe prawa obywatelskie, zachęcali do aktywności i zaangażowania w życie gminy.

Projekt zakończony
Wszystko gra

Starsi razem z młodszymi wzięli udział w cyklu spotkań muzycznych. Nagrali płytę z nowymi aranżacjami starych utworów, poprowadzili też warsztaty dla przedszkolaków.

Projekt zakończony
Sąsiedzkie pogotowie usług

Mieszkańcy Pruszkowa, a dokładnie osiedla Malichy, stworzyli system sąsiedzkiego pogotowia pomocy i wzajemnej wymiany usług.

Projekt zakończony
Projekt Brzeska

Grupa seniorów Cała Praga Śpiewa przygotowała wraz z animatorami cykl inicjatyw sąsiedzkich dla mieszkańców jednej z ulic warszawskiej Pragi. Finałem było święto ulicy.

Projekt zakończony
Ekspozycje: seniorskie ekspresje

Międzypokoleniowe pary szukały w swoim otoczeniu ludzi i historii, a potem przygotowały o nich opowieści z ilustracjami – malarskimi, filmowymi i fotograficznymi.

Projekt zakończony
Praga na walizkach

Animatorzy wraz z zespołem Cała Praga Śpiewa ruszyli w trasę – odwiedzili seniorów w okolicznych placówkach pomocowych i zachęcali ich do wspólnego muzykowania.

Projekt zakończony
Miasto jest nasze

Co tydzień seniorzy prowadzili otwarte twórcze zajęcia w warszawskich klubokawiarniach. Opracowali kodeks „Miejsc przyjaznych seniorom” i stworzyli specjalny certyfikat.

Projekt zakończony
Teatr obrzędowy przymierzem pokoleń

W czasie zajęć odżyły zapomniane pieśni, dawne zwyczaje i obrzędy. Międzypokoleniowa grupa przygotowała spektakle teatralne według wspólnie napisanych scenariuszy.

Projekt zakończony
Cztery łapy w naszych rękach

Podczas międzypokoleniowych spotkań właściciele zwierząt wymieniali się doświadczeniami i korzystali z porad specjalistów. Efektem było powstanie Klubu Miłośników Zwierząt.

Projekt zakończony
Krzyczkowa historia

Animatorzy wraz z mieszkańcami wsi opracowali historię dawnych folwarków szlacheckich, które dziś są ich domami. Uczestnicy stworzyli m.in. reportażowe słuchowisko i album opowieści.

Projekt zakończony
¡pokOLÉń z przytupem! Spotkania z kulturą iberyjską

W programie były pokazy filmów o flamenco, hiszpańsko-polskie kolędowanie, warsztaty kulinarne z iberyjskimi przysmakami oraz plastyczne i rękodzielnicze.

Projekt zakończony
Warkocze M.

W ramach kontynuacji projektu „My, kobiety Muranowa” starsze i młodsze uczestniczki poznawały i przekazywały dalej historię tej części Warszawy. Stworzyły komiksy i mural.

Projekt zakończony
Kiniorzy w akcji

W Brwinowie i Milanówku seniorzy i młodzi ludzie tworzyli niezależne polskie kino. Chwycili za telefony komórkowe, by stworzyć własne filmy dokumentalne.

Projekt zakończony
Co słychać w Somiance?

Dzieci, dorośli i seniorzy spróbowali swoich sił w dawnych i nowych formach teatralnych. Było miejsce na tradycyjne jasełka i na nowoczesny performance.

Projekt zakończony
Spotkania z tradycją na Jasnej

Seniorzy wystąpili w roli nauczycieli śpiewu, gotowania i plastyki. Wspólnie z osobami z autyzmem przygotowali świąteczne spotkania, pełne muzyki i dobrego jedzenia.

Projekt zakończony
Teatralne przestrzenie

Przedstawienie teatralne o losach więźniarek z KL Ravensbruck stanowiło przestrzeń współpracy młodzieży z kobietami, które przeżyły koszmar wojny.

Projekt zakończony
Odkryjmy dwudziestkę

Społeczność Makowa Mazowieckiego zaangażowała się w odkrywanie XX-wiecznych dziejów miasta. Największy udział mieli w tym licealiści i słuchacze lokalnego UTW.

Projekt zakończony
Świat bez kary śmierci

Animatorzy zaprosili osoby 55+, by włączyły się do działań promujących abolicję. Wspólnie z nimi i ze studentami zorganizowali Europejski Dzień przeciw Karze Śmierci.

Projekt zakończony
Wędrujący Klub Czytających Dzieciom

Grupa seniorów wzięła udział w warsztatach z ekspertami, a zdobyte umiejętności wykorzystała, by umilić czas najmłodszym w domach dziecka, szpitalach i świetlicach.

Projekt zakończony
Trzy po trzy

Międzypokoleniowa grupa poznawała historię, tradycje kulturowe i przyrodę trzech wsi. Uczestnicy stworzyli ścieżkę przyrodniczo-turystyczną z mapą-przewodnikiem i film.

Projekt zakończony
Wędrujący Klub Czytających Dzieciom

Pomysł na Wędrujący Klub Czytających Dzieciom był prosty: grupa przyjaciół wygospodarowała trochę wolnego czasu i czytała dzieciom w świetlicach, szpitalach i przedszkolach.

Projekt zakończony
My, kobiety Muranowa

Podczas projektu uczestniczki wspólnie poznawały historię warszawskiego Muranowa. Za pomocą aparatu utrwaliły jej piękno i stworzyły emocjonalną mapę dzielnicy.

Projekt zakończony
27. Salon Kobiet 50 plus proponuje

Animatorka postanowiła zintegrować dojrzałe mieszkanki swojego miasta. Razem zorganizowały kurs samoobrony i uczyły się zarządzania finansami z wykorzystaniem gry cash-flow.

Projekt zakończony
Szukaj z nami

Animatorki zaprosiły starsze osoby do wolontariatu w Fundacji ITAKA, która zajmuje się poszukiwaniem osób zaginionych. Seniorzy po cyklu szkoleń włączyli się do pracy.

Projekt zakończony
Klaps – Filmowa Podkowa

Animatorka zaprosiła słuchaczy UTW i uczniów do udziału w międzypokoleniowych warsztatach filmowych. Starsi i młodsi filmowcy zmierzyli się z tematem małej ojczyzny.

wróć

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa). Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content