Projekt skierowany do osób grających, śpiewających, tańczących ze wszystkich grup wiekowych, ze szczególnym uwzględnieniem seniorów, cudzoziemców, uchodźców, którzy chcieliby kontynuować swoje muzyczne zainteresowania w zorganizowanej grupie artystycznej.
Na Pogórzu Wiśnickim przy osadzie turystycznej powstaje miejsce, do którego animatorzy zapraszają przede wszystkim mężczyzn w wieku senioralnym – będą razem majsterkować i budować sprzęty ogrodowe.
Ogród to pasja inicjatorów, postanowili więc stworzyć grupę, która będzie pomagać w pracach ogrodniczych okolicznym mieszkańcom i dzielić się swoimi umiejętnościami.
Animatorki chcą wspólnie z seniorami rozkochać w przyrodzie najmłodszych i tworzą miejsce, jakiego jeszcze tam nie było – łąkę. To zielona przystań z ławeczką i dobrą lekturą.
Animator, fan gry w boule, postanowił podzielić się tą pasją z młodym pokoleniem i innymi mieszkańcami miasta. To sposób na międzypokoleniową zabawę i poprawę kondycji.
Działania wielopokoleniowe pod hasłem „STAR. pokolenia” to sposób na zachowanie i utrwalanie dziedzictwa miasta, m.in. przez stworzenie tematycznych gier planszowych.
Kameralne koncerty muzyki klasycznej, przy okazji których można porozmawiać z wykonawcami
poszerzają horyzonty i pozwalają spędzić czas z bliskimi.
Międzypokoleniowa akcja społeczna w lokalnych autobusach, której celem jest pobudzenie w młodym pokoleniu empatii i uważności na potrzeby osób starszych.
Realizowany na nowosądeckim osiedlu projekt, w ramach którego powstała mobilna biblioteka dla samotnych, niewychodzących z domu mieszkańców.
Zapis wspomnień i historii mieszkańców Nowej Huty, którzy pamiętają jej początki. Zakończeniem było wydanie książki i zorganizowanie wystawy zdjęć dokumentujących zmiany.
Animatorki i seniorzy wspólnie stworzyli podręcznik do nauki języka angielskiego, dostosowany do potrzeb, możliwości zainteresowań starszych użytkowników.
Animatorzy zaproponowali taniec jako sposób na aktywizację fizyczną i społeczną seniorów. Cykl warsztatów tanecznych zakończył się występami i pokazami.
Głównym założeniem projektu było zaangażowanie osób starszych w pomoc najstarszym seniorom. Dzięki udziałowi w warsztatach nabrały śmiałości do aktywizowania innych.
Okolice Spytkowic w Beskidzie Żywieckim są piękne, warto ten region przybliżyć innym. Grupa mężczyzn seniorów opracowała trasy związane z przyrodą, historią i folklorem.
Seniorzy i dzieci rozmawiali o marzeniach i życiu, a na podstawie wspólnych przemyśleń stworzyli publikację. Finałem była wystawa pokazująca ich działania.
Dzięki animatorom usłyszeliśmy więcej o krakowskim Podgórzu. Historia dzielnicy została opowiedziana za pomocą akcji plenerowych i spektakli kabaretowych.
Klub Twórczego Seniora to nie tylko miejsce artystycznej pracy osób starszych – seniorzy przygotowali się do prowadzenia zajęć artystycznych dla różnych grup.
Seniorzy razem z młodzieżą odkrywali historię nowosądeckiej dzielnicy Piekło. Spisali wspomnienia mieszkańców oraz wspólnie sporządzili mapę Piekła.
Animatorzy zorganizowali spotkania dla młodych pasjonatów techniki, by wspólnie ze starszymi poznawali historię radia i konstruowali własne odbiorniki radiowe.
Animatorki nawiązały współpracę z doświadczonymi koronczarkami, by odszukać dawne wzory i je udokumentować. Dla młodszych była to okazja, by nauczyć się tworzyć koronki.
O dobry sen innych postanowiła zadbać międzypokoleniowa grupa, która przygotowała poszewki na poduszki i rozdała je starszym osobom oraz dzieciom przebywającym w szpitalu.
Podczas cyklicznych spotkań międzypokoleniowa grupa odkrywała historię kina, przyjrzała się filmowi „od kuchni” i nakręciła własne filmowe opowieści.
Zebrane w czasie projektu materiały i fotografie dokumentujące losy mieszkańców dzielnicy Piekło w Nowym Sączu posłużyły do stworzenia muzeum społecznego.
Speed-ball to gra dla każdego, bez względu na wiek, doświadczenie sportowe czy kondycję. Treningi odbywały się w szkołach oraz w ramach działań uniwersytetu trzeciego wieku.
Grupa seniorów z UTW usiadła przy stolikach, które stały się miejscem kreatywnej wymiany myśli, a także głównym rekwizytem teatralnym i sceną. Powstały cztery spektakle.
Przedszkolaki z Zawiercia zostały ambasadorami tradycji i folkloru. Grupa pięćdziesięciorga starszaków poznała m.in. życie wiejskiego gospodarstwa i dawne zwyczaje.
Animator zaprosił dzieci, ich rodziców i dziadków do działań, których kanwą była książka „Historia żółtej ciżemki”. Były warsztaty rzeźbiarskie i teatralne oraz wycieczka.
Animatorki i emerytowani pracownicy wydawnictw odkryli przed dziećmi tajemnice książek – od ich historii, przez ilustracje, po skład. Były też warsztaty twórczego pisania.
Na krakowskim osiedlu powstała biblioteka przystosowana do potrzeb osób starszych i słabowidzących. To miejsce integracji mieszkańców i współpracy różnych pokoleń.
Członkowie klubu seniora przygotowali wraz ze swoimi dziećmi i wnukami spektakl teatralny. Wspólnie przygotowali kostiumy scenografię i kostiumy. Plakaty zrobili najmłodsi.
Słuchacze UTW wzięli udział w wykładach psychologiczno-pedagogicznych, a potem czytali bajki przedszkolakom. Była też wspólna zabawa na zajęciach plastycznych.
Grupa seniorów poprowadziła dla dzieci i młodzieży zajęcia związane z lokalnymi tradycjami. Razem przygotowali regionalne potrawy, śpiewali stare pieśni i grali w dawne gry.
Seniorzy, którzy wzięli udział w projekcie, poznali tajniki dziennikarstwa. Mieli też okazję mówić lokalnych mediach o istotnych sprawach dotyczących ludzi starszych.
Animatorki zorganizowały międzypokoleniowe zajęcia teatralne i warsztaty papieru czerpanego. Uczestnicy stworzyli spektakl na kanwie afrykańskich baśni i pokazali wystawę prac.
Animatorki postanowiły wypromować lokalne tradycje tkackie. Zorganizowały warsztaty artystyczne dla dzieci i seniorek, turniej tkacki i wystawę prac.
Animatorzy postanowili zainteresować emerytowanych lekarzy wolontariatem w Przychodni dla Bezdomnych i Ubogich prowadzonej przez Stowarzyszenie Lekarze Nadziei.
Animatorki zorganizowały międzypokoleniowe warsztaty poświęcone ekologii i zdrowemu odżywianiu. Uczestnicy nauczyli się m.in. wyrabiać masło, robić ser i świeże soki.