Animatorki postanowiły stworzyć miejsce, gdzie seniorki i seniorzy (i nie tylko) mogą poprowadzić zajęcia i nauczyć innych tego, co sami potrafią.
Animatorki przygotowały projekt z myślą o seniorkach i seniorach, którzy przestali prowadzić auto. Powrót do dawnej umiejętności pomoże działać na rzecz innych.
Projekt obejmował warsztaty metodyczne dla seniorów z zakresu organizowania i przeprowadzania debat oksfordzkich. Jego głównym celem było budowanie dialogu międzypokoleniowego.
Animatorzy zaprosili seniorki, seniorów i młodzież do inicjatywy na rzecz dbania o las i korzystania z jego dobrodziejstw. Wezmą udział w akcji sprzątania lasu i nauczyć się, jak odbierać go wszystkim zmysłami.
Śmiech dodaje energii, rozładowuje stres i sprawia, że świat staje się piękniejszy. Animatorka zaprosiła seniorki i seniorów na sesje jogi śmiechu, wspólne rozmowy i spotkania.
Animatorki chciały pokazać dzieciom i młodzieży, jak ich dziadkowie spędzali czas w dzieciństwie, jakie mieli pomysły na zabawy. Z działań skorzystały wszystkie pokolenia.
To wolontarystyczne działania umożliwiające kontakt z książką osobom, które nie wychodzą z domu, a jednocześnie pozwalające na nawiązywanie nowych relacji.
Animatorki zaprosiły wolontariuszy do działań związanych ze swoją pasją – ogrodnictwem i zielarstwem. Efektem warsztatów było powstanie mobilnych ogrodów w domach opieki.
Sadzenie drzew i inne wspólne działania były okazją do tworzenia więzi sąsiedzkich i dały mieszkańcom poczucie, że warto robić coś razem na rzecz społeczności.
Międzypokoleniowa grupa przypomniała losy miasta słynącego z wyrobu porcelany. Stworzyła ceramiczne rzeźby mówiące o lokalnej historii i ozdobiła nimi przestrzeń publiczną.
Tym razem międzypokoleniowa grupa zdobywała wiedzę z zakresu astronomii i mechatroniki, między innymi podczas innowacyjnych warsztatów i wizyt studyjnych.
Chór „Senioritki” przedstawił swoje umiejętności najmłodszym oraz zaśpiewał w poznańskich i okolicznych domach seniorów. W repertuarze mają pieśni z wielu stron świata.
We wsi niedaleko Poznania powstała kino-kawiarnia, aby mieszkańcy mogli wspólnie obejrzeć film, a potem o nim podyskutować i razem ustalić repertuar na kolejne dni.
Nowoczesne pomysły młodych skonfrontowali z tradycyjnym ujęciem i powstała wspólna, ponad podziałami, teatralna opowieść o ich mieście, którą potem pokazali innym.
Zioła dla urody, zioła na talerzu. Uczestnicy zielarskich warsztatów dowiedzieli się wielu rzeczy o ziołach, stworzyli zielarski ogród, nauczyli się pielęgnować rośliny.
Seniorki fotografowały sceny ze swojego życia nawiązujące do zagadnienia gender. Wybrane zdjęcia graficzka przerobiła na rysunki, potem powstały makatki i film animowany.
O tym, jak zjawisko działalności społecznej/społecznikostwa/wolontariatu zmieniało się na przestrzeni dekad, dyskutowali seniorzy i ludzie przed trzydziestką.
Słuchacze UTW wraz z grupą studentów i uczniów przywołali wspomnienia i atmosferę starego Poznania. Efektem pracy był na bieżąco uzupełniany, internetowy album.
Animatorki zaprosiły międzypokoleniową grupę do wspólnego tworzenia kwiatów z tkaniny. Działanie zwieńczyła kwiatowa wystawa i sesja fotograficzna.
Międzypokoleniowa grupa wzięła udział w warsztatach i wykładach dotyczących różnych działań w teatrze. Na zakończenie uczestnicy wystawili spektakl.
Animatorka zaprosiła seniorów i młodsze osoby do poznawania historii regionu. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach fotograficznych i dziennikarskich.
Grupa kaliskich dziewcząt przeprowadziła z seniorkami wywiady, które zostały opublikowane w lokalnym kwartalniku. Odbyła się też międzypokoleniowa sesja fotograficzna.
Dzięki animatorom jazz zagrał jak za dawnych czasów. Magia tej muzyki powróciła na ulice za sprawą międzypokoleniowch warsztatów i muzycznych spotkań.
Spływ kajakowy, przejazd odrestaurowaną kolejką wąskotorową, piesze wyprawy turystyczno-fotograficzne – to atrakcje, które zaproponował animator mieszkańcom swojego regionu.
Animatorka z międzypokoleniową grupę kobiet stworzyła widowisko oparte na kulturze i strojach Bambrów, czyli dawnych mieszkańców okolicy przybyłych z niemieckiego Bamberga.
W ekologicznym projekcie wzięli udział słuchacze UTW i przedszkolaki. Nauczyli się, jak dbać o rośliny, a dzięki ich staraniom zazieleniły się balkony i miejskie skwery.
Animatorki zaprosiły osoby starsze i artystów z niepełnosprawnościami do opracowania widokówek z Chodzieży. Korzystając z nowych i starych zdjęć stworzyli cykl kolaży.