Połączenie pasji animatorów stało się punktem wyjścia do zaproszenia mieszkanek i mieszkańców do wspólnego poznawania przyrody i jej znaczenia dla ludzi.
Seniorki i seniorzy wspólnie gotowali potrawy z różnych części świata. Przygotowali dania m.in. z Meksyku, Chin, Afryki, Bułgarii i Wenezueli. Do smakowania i biesiadowania zaprosili bliskich, znajomych oraz osoby korzystające z pomocy społecznej.
Animatorzy znaleźli sposób na wzbudzenie zainteresowania historią najstarszego uzdrowiska w Polsce – osobiste wspomnienia seniorek i seniorów będą opublikowane w formie podcastów.
Międzypokoleniowe warsztaty rękodzielnicze tematycznie związane z lokalną rzeką i przyrodą. Dzieci poznawały metody zdobienia tkanin, powstały instalacje zdobiące miasto.
Tańce w kręgu to świetna forma spędzania czasu dla seniorów i ich wnuków. Są okazją do poznania innych kultur, poprawiają kondycję i dają wiele radości z bycia razem.
Międzypokoleniowa grupa zgromadziła pamiątki, zdjęcia i lokalne historie. Skatalogowane materiały stały się bazą powstałego w ramach projektu Wirtualnego Muzeum Staniszowa.
Seniorzy stworzyli nowe przepisy nawiązujące do starych receptur, zorganizowali otwarte warsztaty i pokazy kulinarne oraz jarmark sąsiedzki.
Seniorzy ze Stowarzyszenia Koło Chłopa zaprosili młodzież do odkrywania tradycyjnego lokalnego rzemiosła. Wspólnie m.in. piekli chleb, wyplatali koszyki i wykuwali ozdoby.
Podczas międzypokoleniowych warsztatów bębniarskich i tanecznych uczestnicy poznawali inne kultury, zdobyli nowe umiejętności, a na koniec przygotowali występ.
Seniorzy podzielili się wiedzą i umiejętnościami z uczniami podczas szkolnych lekcji. Prowadzili autorskie zajęcia kulinarne, modelarskie, rękodzielnicze i inne.
Międzypokoleniowa grupa artystyczna stworzyła teatr, którego ambicją jest odnowić dawne zwyczaje, ale i stworzyć nowe. Były też wspólne tańce, śpiewanie i spotkania.
Uczestnicy projektu słuchali Komedy, czytali Gałczyńskiego, poznali obrazy Fridy Kahlo. Zainspirowani życiem i twórczością artystów tworzyli, często po raz pierwszy, własne dzieła.
To zupełnie wyjątkowy sklep. Za niewielką kwotę można tu kupić, meble i sprzęty potrzebne w gospodarstwie domowym. W sklepie zostały zatrudnione osoby bezdomne.
Młodzi, starsi i najstarsi uczyli się, jak hodować zioła i jak ich używać w różnych celach. Stworzyli ogródek zielarski i publikację z ziołowymi przepisami.
Członkowie Klubu Seniora Wolontariusza razem z młodzieżą zajęli się promocją idei wolontariatu wśród mieszkańców osiedla. Przygotowali się do tego podczas cyklu warsztatów.
Słuchaczki UTW odkrywały kobiecą historię swojego miasta. Wspólnie przeprowadziły wywiady z przedstawicielkami trzech pokoleń – babciami, córkami i wnuczkami.
Do istniejącej już międzypokoleniowej grupy aktorów amatorów Teatru Stąd dołączyło siedmioro seniorów. Wspólnie przygotowali spektakl o dzieciństwie.
Seniorzy dostarczali i czytali książki osobom pozostającym w domach ze względu na chorobę lub niepełnosprawność. Literatura stała się pretekstem do spotkań i wymiany myśli.
Młodzi mieszkańcy Bystrzycy Kłodzkiej zebrali wśród mieszkańców zdjęcia i opowieści o powojennych losach ich miejscowości. Efekty poszukiwań zostały opublikowane w albumie.
Uczestnicy międzypokoleniowych warsztatów uczyli się różnych technik tańca współczesnego i świadomości własnego ciała. Efektem były taneczne happeningi w przestrzeni miasta.
Studenci UTW za pomocą fotografii przybliżyli młodym ludziom wygląd dzielnicy Fabryczna sprzed lat. Zdjęcia były pretekstem do rozmów o najnowszej historii miasta.
Grupa słuchaczy UTW zaangażowała się we współpracę z seniorami z powiatu Góra. Wycieczki i warsztaty integracyjne były początkiem wspólnej współpracy.
Animatorka zorganizowała międzypokoleniowe warsztaty poświęcone wspomnieniom i biografiom słuchaczy Wrocławskiego UTW i studentów. Powstał film i wystawa.
Animatorka zaprosiła do współpracy mieszkańców trzech zaniedbanych podwórek Wrocławia. Wspólnymi siłami uprzątnęli teren, zaprojektowali i posadzili grządki kwiatowe.