Do pobrania

PDF

Projekt modelowy „Ustąp miejsca Seniorowi”

To akcja społeczna, której nazwa oddaje całą jej istotę. Miasteczko Alwernia łączą z Krakowem, Chrzanowem, Trzebinią i Oświęcimiem linie autobusowe. Młodzi ludzie jeżdżą do szkół ponadpodstawowych, starsi do pracy i na zakupy, a najstarsi zwykle do lekarza. Seniorzy z lokalnej organizacji zastanawiali się, jak sprawić, by młodzież zauważała potrzeby osób starszych i częściej ustępowała im miejsca w autobusach. Wpadli na pomysł, żeby za taki gest młoda osoba mogła w podziękowaniu dostać kupon uprawniający do otrzymania upominku, a także do udziału w losowaniu nagród miesiąca i nagród głównych.

 

Dlaczego

Celem projektu jest zapobieganie wykluczeniu osób starszych z życia publicznego, a jednocześnie stworzenie młodym ludziom warunków do wyrobienia dobrych nawyków społecznych i wykształcenia w sobie empatii dla ludzi starszych. Dodatkowo dla wolontariuszy jest to doświadczenie wzmacniające, bo większość z nich pierwszy raz uczestniczy w takiej formalnej akcji społecznej, o której się mówi i dyskutuje przy różnych okazjach, także w rodzinach.

 

Dla kogo

Projekt jest adresowany do seniorów oraz uczniów szkół średnich i studentów. Ale odbiorcami kuponów (czyli także uczestnikami projektu) są również inne osoby, które jeżdżą komunikacją miejską i ustępują miejsca seniorom.https://seniorzywakcji.pl/dla-mediow/

 

Kto może zrealizować

Taką akcję może przeprowadzić grupa seniorów we współpracy z dużą organizacją seniorską i innymi organizacjami zrzeszającymi seniorów, a także z organizacją skupiającą młodzież.

 

POBIERZ

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa). Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content