Do pobrania

PDF

Projekt modelowy „Mobilne ogrody”

Projekt „Mobilne ogrody” to cykl zajęć ogrodniczych z seniorami – mieszkańcami domów opieki i domów pomocy społecznej. Inicjatorki chciały podzielić się swoją wiedzą ogrodniczą z osobami, które ze względu na stan zdrowia mają ograniczone możliwości kontaktu z przyrodą. Wolontariusze najpierw podczas warsztatów przygotowywali się merytorycznie do działań. Zaprojektowali i zbudowali skrzynie do mobilnych ogrodów w taki sposób, by miały do nich swobodny dostęp osoby poruszające się na wózkach i by była możliwa praca na siedząco, na krzesłach, bez konieczności schylania się do grządek na ziemi. Potem ruszyli ze skrzyniami, narzędziami, sadzonkami i nasionami do placówek opiekuńczych, by wspólnie zakładać ogrody.

 

Po co

Celem projektu jest zwiększenie i urozmaicenie aktywności (zależnie od możliwości) osób starszych zależnych – pensjonariuszy domów opieki. Kontakt z naturą daje im ukojenie i poczucie bezpieczeństwa, ułatwia regenerację sił, ma korzystny wpływ na stan zdrowia, umysłu i emocji, stymuluje wszystkie zmysły. Ważnym celem jest też wzmocnienie kompetencji seniorów wolontariuszy, poprzez ich udział w warsztatach, a potem doświadczenie prowadzenia zajęć i pracy z osobami starszymi.

 

Dla kogo

Odbiorcami projektu są:

  • pensjonariusze domów opieki oraz DPS-ów – udział w projekcie jest okazją do nawiązania nowych relacji, do wspomnień, przełamania codziennej rutyny, kreowania przestrzeni wokół siebie, a także formą stymulacji wielozmysłowej;
  • seniorzy wolontariusze – dla nich to okazja do podniesienia swoich kompetencji, zdobycia doświadczeń, nawiązania relacji i poczucia bycia potrzebną/potrzebnym.

 

Kto może zrealizować

Grupa seniorów (najlepiej już wcześniej działająca, o silnej motywacji i zaangażowaniu społecznym) we współpracy z instytucją/organizacją.

 

 

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa). Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content