Do pobrania

PDF

Projekt modelowy „Jak dyskutować? Debata oksfordzka dla Seniorów”

Pokazywane w mediach dyskusje na społeczne i polityczne tematy zwykle rażą swoim poziomem. Inicjatorzy projektu chcieli pokazać, że można spierać się także w kulturalny i merytoryczny sposób. Postanowili więc upowszechnić format debaty oksfordzkiej wśród osób starszych i włączyć do działań młodych ludzi mających debatanckie doświadczenie. Animatorzy zaprosili również do współpracy wykładowców i studentów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także nauczycieli i uczniów liceum. Ustalili program warsztatów i ogłosili nabór do projektu w poznańskich klubach seniora oraz UTW.

 

Zostało zrealizowanych osiem trzygodzinnych zajęć odbywających się w dwóch grupach (po 11 osób każda). Oprócz uniwersyteckich ekspertów warsztaty prowadzili uczniowie i studenci. Uczestnicy poznali m. in. strukturę debat, sposoby argumentacji i poszczególne role w dyskusji, nauczyli się, jak rozpoznawać nieczyste chwyty retoryczne. Mieli też okazję obserwować debaty prowadzone przez doświadczone osoby. Z zaproszonym na jedno ze spotkań aktorem ćwiczyli impostację głosu. Dodatkowo grupa seniorek i seniorów przygotowywała się do debaty międzypokoleniowej.

 

Ważnym elementem projektu było udostępnienie kursu (relacji z poszczególnych zajęć, treści wykładów, materiałów i spisu lektur) na platformie edukacyjnej Moodle, więc uczestnicy wzięli także udział w szkoleniu z jej obsługi.

 

Jak zrealizować projekt krok po kroku? ZAINSPIRUJ SIĘ

 

***

 

Projekty modelowe to przykłady działań społecznych, zrealizowanych przez osoby starsze w ramach programu „Uniwersytety III Wieku − Seniorzy w Akcji”. Każdy może z nich korzystać w swoich społecznościach lokalnych. Zapraszamy do inspirowania się i realizowania przedstawionych pomysłów w najbliższym otoczeniu. Modele powstały we współpracy z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

 

Więcej projektów modelowych: https://seniorzywakcji.pl/projekty-modelowe/

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa). Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content