Do pobrania

PDF

Projekt modelowy „Bogucice – tu jestem w akcji”

W Bogucicach, jednej z dzielnic Katowic, kiedyś kwitł przemysł. Dzisiaj, jak na innych obszarach postindustrialnych, bardzo widoczny jest tam problem zaniedbanych przestrzeni wspólnych. Do śmieci, pomazanych murów i zagraconych podwórek ludzie powoli się przyzwyczaili. Wynika to między innymi z pogorszenia statusu życia, nieuregulowanej własności budynków, trudności we współpracy z zarządcami terenów oraz ogólnego zobojętnienia.

 

Międzypokoleniowa grupa inicjatorów postanowiła zwrócić uwagę mieszkańców, że są odpowiedzialni za przestrzeń wokół siebie i przede wszystkim pokazać, że mogą mieć na nią wpływ. Rozpoczęli od debaty (która z powodu pandemii COVID-19 musiała mieć formę online) z udziałem miejscowych radnych, straży miejskiej, organizacji ekologicznych, stowarzyszenia kibiców oraz mieszkańców różnych pokoleń. W chwili, kiedy były już możliwe bezpośrednie spotkania, zorganizowali dzień warsztatowy, w czasie którego uczestnicy mogli nadać drugie życie używanym przedmiotom (robili torby z koszulek i doniczki), wymienić się sadzonkami kwiatów. Wydarzenie przyciągnęło wielu chętnych i weszło potem do stałej oferty domu kultury. Były też warsztaty związane z tworzeniem naturalnych kosmetyków i przekształceniem osiedlowych podwórek w ogródki społeczne.

Uczestnicy szukali inspiracji podczas spaceru po centrum Katowic – zobaczyli, jak jego mieszkańcy zorganizowali zieloną przestrzeń wokół swoich domów, a także dowiedzieli się, w jaki sposób zdobyli na to finansowanie. Najbardziej zaangażowani pojechali też do arboretum w Raciborzu i pokazowego gospodarstwa ogrodniczego w Goczałkowicach-Zdroju.


Finałem projektu było wspólne sprzątanie wybranych miejsc w dzielnicy.
Inicjatywa to początek długiego procesu, ale pokazała, że jest wiele osób z różnych pokoleń, które chcą działać razem, by zmienić życie dzielnicy na lepsze.

 

Zobacz, jak zrealizować projekt krok po kroku: TUTAJ

 

 

 

 

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa). Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content