Projekt w trakcie realizacji/trwa
Wspomnienia na przyszłość – interaktywny przewodnik po Sołectwie Gołogóra

Mieszkańcy wsi opracują interaktywny przewodnik po sołoctwie Gołogóra. Po zeskanowaniu kodów QR będzie można wysłuchać wspomnień mieszkańców i zobaczyć, jak wybrane miejsce wyglądało kilka lub kilkadziesiąt lat wcześniej.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Zatrząś Łodzią w rytmie hip hop

Seniorki i seniorzy z grupy „Yoł Yoł Seniorzy” nauczą się, jak prowadzić zajęcia taneczne, a potem wyruszą do świetlic środowiskowych, domów kultury oraz szkół, aby uczyć dzieci i młodzież tańca hip-hop.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Zabawy z brodą

Projekt ma na celu ocalenie od zapomnienia dawnych zabaw podwórkowych, które utrwalone będą w postaci  wywiadów z najstarszymi osobami w gminie oraz w formie tablic i broszur z opisem zasad wybranych gier.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Dawne i nowe zabawy podwórkowe, czyli Ballada o Kulaniu Felgi

Seniorzy 60+ podzielą się wspomnieniami na temat gier i zabaw swojego dzieciństwa. Wspólnie z animatorami i rzemieślnikami odtworzą rekwizyty i stworzą scenariusze zabaw: śląskich, polskich, niemieckich, czeskich, żydowskich, kresowych i ukraińskich.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Tworzenie grafik komputerowych i animacji w duetach międzypokoleniowych

Seniorzy oraz juniorzy (młodzież 12-19 lat) wezmą udział w profesjonalnych szkoleniach z zakresu tworzenia grafik komputerowych oraz animacji poklatkowych.  Seniorzy, we wsparciu juniorów, stworzą grafiki i animacje, które zaprezentują na finałowej wystawie w Domy Kultury Stare Babice.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Piękno nie ma wieku

Animatorki zaplanują warsztaty, m.in. z projektowania biżuterii, które będą pretekstem do dialogu o  starości, młodości, tolerancji i różnorodności. W końcowej fazie projektu zostanie zorganizowana międzypokoleniowa sesja zdjęciowa z wykorzystaniem zaprojektowanej biżuterii. Fotografie będą opowieścią o pięknie w każdym wieku i porozumieniu bez barier.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Sfastrygowani vol. 2

Sfastrygowani vol. 2 to kontynuacja projektu z XIV edycji. Uczestnicy nauczą się szyć i stworzą kostiumy teatralne dla pracowników biblioteki, wolontariuszy i członków nowej senioralnej grupy teatralnej, która wystawi spektakl podczas Światowego Dnia Bibliotekarzy.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Jak się żenić to się żenić

Uczestnicy zrekonstruują wesele z czasów PRL-u. Weselnej rekonstrukcji będzie towarzyszyła wystawa fotograficzna – „Monidło”. Na imprezę weselną zostaną zaproszeni mieszkańcy Suchedniowa w różnym wieku.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Pora na kabarecik

Senioralna grupa kabaretowa, powołana przy klubokawiarni i fundacji im. Józefa Fettera „Pora na seniora”, przygotuje autorski spektakl kabaretowy. Grupa chce przede wszystkim dotrzeć do innych seniorów oraz młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Kuchnie świata

Seniorki i seniorzy będą wspólnie gotować potrawy z różnych części świata. Planują przygotować dania m.in. z Meksyku, Chin, Afryki, Bułgarii i Wenezueli. Do smakowania i biesiadowania zaproszą bliskich, znajomych oraz osoby korzystające z pomocy społecznej.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Twórcza wioska Baszowice

Seniorki z Baszowic zaprezentują swoje prace z  zakresu różnych robótek ręcznych, poprowadzą międzypokoleniowe warsztaty z szydełkowania oraz stworzą wieloelementową instalację artystyczną w lokalnej przestrzeni publicznej.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Okiem smartfona na industrialną przyrodę

Uczestnicy wezmą udział w plenerowych warsztatach fotograficznych, doskonaląc swoje umiejętności wykonywania zdjęć smartfonem. Będą fotografować przyrodę miejsc poindustrialnych na terenie Bytomia, Tarnowskich Gór i Katowic. Finałem projektu będzie wystawa.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Crazy Babki śpiewem zarażają

Crazy Babki z Orli zorganizują koncerty dla domu dziecka, lokalnych Domów Pomocy Społecznej oraz indywidualne występy dla seniorów, którzy z powodu swojego stanu zdrowia nie uczestniczą w kulturze lokalnej. Koncerty będą połączone z warsztatami wokalnymi dla seniorów i dzieci, rozmowami o lokalnych tradycjach śpiewaczych, spisaniem dawnych pieśni i przyśpiewek.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Klub „In Tempo Nova” – szybki szlak do integracji polsko-ukraińskiej

Klub „In Tempo Nova” to miejsce, w którym będą działać osoby z Ukrainy i seniorzy z Tczewa. W ramach cyklicznych spotkań odbędą się wykłady dotyczące praw człowieka, zajęcia taneczne i kulinarne, wieczorki literackie, zajęcia z psychologiem oraz wycieczki po okolicy.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Moja ulica, moja okolica

Seniorzy, wykorzystując zdjęcia rodzinne oraz fotografie miejsc i zdarzeń ze swojego dzieciństwa i młodości, stworzą na nowo historię Olsztyna na podstawie własnych mikroopowieści. Uczestnicy projektu nie tylko będą mogli wrócić do wspomnień, ale także uświadomią sobie, jak zmieniła się „ich ulica i okolica”.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Moja i Twoja kuchnia. Jak smakują polsko-ukraińskie pierogi

Uczestnicy zorganizują warsztaty kulinarne, w czasie których będą przygotowywać regionalne potrwy z Polski i Ukrainy. Projekt zakończy wieczór polsko-ukraiński, okraszony tradycyjnymi pieśniami i  przyśpiewkami.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Co nas łączy, co nas dzieli

Głównym celem działań jest promocja wolontariatu w społeczności lokalnej. Animatorzy chcą wzmocnić grupę wolontariuszek/y, która utworzyła się wokół wsparcia dla Ukrainy oraz pragną zachęcić innych mieszkańców do angażowania się w szeroko rozumiany wolontariat.

Projekt zakończony
Utrwalamy wspomnienia pionierów polskiego złota

Cykl spotkań najstarszych pracowników Tarnobrzeskich Zakładów Siarkowych „Sierkopol” i nagranie filmu dokumentalnego o „siarkowcach” i ich wpływie na rozwój miasta.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Roszczep pasji i talentów

W ramach projektu zostaną zorganizowane międzypokoleniowe warsztaty: edukacyjno-aktywizujące, wolontariackie i obywatelskie. Uczestnicy zbiorą informacje na temat umiejętności i talentów, jakie mają mieszkańcy wsi. Jako wydarzenie finałowe zorganizują wiejski jarmark pt. „Roszczep pasji i talentów”.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Jak dyskutować? Debata oksfordzka dla seniorów

Projekt obejmuje warsztaty metodyczne dla seniorów z zakresu organizowania i przeprowadzania debat oksfordzkich. Jego głównym celem jest budowanie dialogu międzypokoleniowego.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Połączeni muzyką

Projekt skierowany do osób grających, śpiewających, tańczących ze wszystkich grup wiekowych, ze szczególnym uwzględnieniem seniorów, cudzoziemców, uchodźców, którzy chcieliby kontynuować swoje muzyczne zainteresowania w zorganizowanej grupie artystycznej.

wróć

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa). Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło