Mieszkańcy wsi opracują interaktywny przewodnik po sołoctwie Gołogóra. Po zeskanowaniu kodów QR będzie można wysłuchać wspomnień mieszkańców i zobaczyć, jak wybrane miejsce wyglądało kilka lub kilkadziesiąt lat wcześniej.
Seniorki i seniorzy z grupy „Yoł Yoł Seniorzy” nauczą się, jak prowadzić zajęcia taneczne, a potem wyruszą do świetlic środowiskowych, domów kultury oraz szkół, aby uczyć dzieci i młodzież tańca hip-hop.
Projekt ma na celu ocalenie od zapomnienia dawnych zabaw podwórkowych, które utrwalone będą w postaci wywiadów z najstarszymi osobami w gminie oraz w formie tablic i broszur z opisem zasad wybranych gier.
Seniorzy 60+ podzielą się wspomnieniami na temat gier i zabaw swojego dzieciństwa. Wspólnie z animatorami i rzemieślnikami odtworzą rekwizyty i stworzą scenariusze zabaw: śląskich, polskich, niemieckich, czeskich, żydowskich, kresowych i ukraińskich.
Seniorzy oraz juniorzy (młodzież 12-19 lat) wezmą udział w profesjonalnych szkoleniach z zakresu tworzenia grafik komputerowych oraz animacji poklatkowych. Seniorzy, we wsparciu juniorów, stworzą grafiki i animacje, które zaprezentują na finałowej wystawie w Domy Kultury Stare Babice.
Animatorki zaplanują warsztaty, m.in. z projektowania biżuterii, które będą pretekstem do dialogu o starości, młodości, tolerancji i różnorodności. W końcowej fazie projektu zostanie zorganizowana międzypokoleniowa sesja zdjęciowa z wykorzystaniem zaprojektowanej biżuterii. Fotografie będą opowieścią o pięknie w każdym wieku i porozumieniu bez barier.
Sfastrygowani vol. 2 to kontynuacja projektu z XIV edycji. Uczestnicy nauczą się szyć i stworzą kostiumy teatralne dla pracowników biblioteki, wolontariuszy i członków nowej senioralnej grupy teatralnej, która wystawi spektakl podczas Światowego Dnia Bibliotekarzy.
Uczestnicy zrekonstruują wesele z czasów PRL-u. Weselnej rekonstrukcji będzie towarzyszyła wystawa fotograficzna – „Monidło”. Na imprezę weselną zostaną zaproszeni mieszkańcy Suchedniowa w różnym wieku.
Senioralna grupa kabaretowa, powołana przy klubokawiarni i fundacji im. Józefa Fettera „Pora na seniora”, przygotuje autorski spektakl kabaretowy. Grupa chce przede wszystkim dotrzeć do innych seniorów oraz młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym.
Seniorki i seniorzy będą wspólnie gotować potrawy z różnych części świata. Planują przygotować dania m.in. z Meksyku, Chin, Afryki, Bułgarii i Wenezueli. Do smakowania i biesiadowania zaproszą bliskich, znajomych oraz osoby korzystające z pomocy społecznej.
Seniorki z Baszowic zaprezentują swoje prace z zakresu różnych robótek ręcznych, poprowadzą międzypokoleniowe warsztaty z szydełkowania oraz stworzą wieloelementową instalację artystyczną w lokalnej przestrzeni publicznej.
Uczestnicy wezmą udział w plenerowych warsztatach fotograficznych, doskonaląc swoje umiejętności wykonywania zdjęć smartfonem. Będą fotografować przyrodę miejsc poindustrialnych na terenie Bytomia, Tarnowskich Gór i Katowic. Finałem projektu będzie wystawa.
Crazy Babki z Orli zorganizują koncerty dla domu dziecka, lokalnych Domów Pomocy Społecznej oraz indywidualne występy dla seniorów, którzy z powodu swojego stanu zdrowia nie uczestniczą w kulturze lokalnej. Koncerty będą połączone z warsztatami wokalnymi dla seniorów i dzieci, rozmowami o lokalnych tradycjach śpiewaczych, spisaniem dawnych pieśni i przyśpiewek.
Klub „In Tempo Nova” to miejsce, w którym będą działać osoby z Ukrainy i seniorzy z Tczewa. W ramach cyklicznych spotkań odbędą się wykłady dotyczące praw człowieka, zajęcia taneczne i kulinarne, wieczorki literackie, zajęcia z psychologiem oraz wycieczki po okolicy.
Seniorzy, wykorzystując zdjęcia rodzinne oraz fotografie miejsc i zdarzeń ze swojego dzieciństwa i młodości, stworzą na nowo historię Olsztyna na podstawie własnych mikroopowieści. Uczestnicy projektu nie tylko będą mogli wrócić do wspomnień, ale także uświadomią sobie, jak zmieniła się „ich ulica i okolica”.
Uczestnicy zorganizują warsztaty kulinarne, w czasie których będą przygotowywać regionalne potrwy z Polski i Ukrainy. Projekt zakończy wieczór polsko-ukraiński, okraszony tradycyjnymi pieśniami i przyśpiewkami.
Głównym celem działań jest promocja wolontariatu w społeczności lokalnej. Animatorzy chcą wzmocnić grupę wolontariuszek/y, która utworzyła się wokół wsparcia dla Ukrainy oraz pragną zachęcić innych mieszkańców do angażowania się w szeroko rozumiany wolontariat.
Cykl spotkań najstarszych pracowników Tarnobrzeskich Zakładów Siarkowych „Sierkopol” i nagranie filmu dokumentalnego o „siarkowcach” i ich wpływie na rozwój miasta.
W ramach projektu zostaną zorganizowane międzypokoleniowe warsztaty: edukacyjno-aktywizujące, wolontariackie i obywatelskie. Uczestnicy zbiorą informacje na temat umiejętności i talentów, jakie mają mieszkańcy wsi. Jako wydarzenie finałowe zorganizują wiejski jarmark pt. „Roszczep pasji i talentów”.
Projekt obejmuje warsztaty metodyczne dla seniorów z zakresu organizowania i przeprowadzania debat oksfordzkich. Jego głównym celem jest budowanie dialogu międzypokoleniowego.
Projekt skierowany do osób grających, śpiewających, tańczących ze wszystkich grup wiekowych, ze szczególnym uwzględnieniem seniorów, cudzoziemców, uchodźców, którzy chcieliby kontynuować swoje muzyczne zainteresowania w zorganizowanej grupie artystycznej.