lokalizacja
Zahajki, lubelskieedycja
I (2008-2009)obszary działań
filmAnimatorzy:
Jan Płonka – od kilku lat jest mieszkańcem wsi Zahajki. Jest instruktorem teatru lalkowego, w wolnych chwilach układa rymowane bajki. Dba o wygląd swojego osiedla przez urządzanie skalniaków i rabatek kwiatowych. „…, żeby zdrowym być, trzeba coś robić dla drugiego człowieka. Praca dla innych to przedłużenie życia” – zdradza receptę na długowieczność.
Justyna Łobacz – jest polonistką z wykształcenia a na co dzień mamą. Zna dobrze technologie komputerowe, uczęszcza na warsztaty redaktora medialnego. Ma dobry kontakt z młodzieżą. W działaniach teatralnych dostrzega szansę na utrwalenie lokalnych tradycji, obrzędów i gwary.
Organizacja wspierająca: Stowarzyszenie Edukacji Regionalnej i Integracji Kultur i Społeczności w Zahajkach
W Zahajkach, małej popegeerowskiej wsi na Lubelszczyźnie, powstał amatorski teatr lalkowy prowadzony przez seniorów. Do pracy nad scenariuszem przedstawienia i do włączenia się w działania teatru zostali zaproszeni mieszkańcy: rodzice z dziećmi, babcie i dziadkowie z wnuczętami – wszyscy, którzy chcieli ożywić życie rodzinnej miejscowości. Podczas „Wieczoru wspomnień o dzieciństwie w Zahajkach” uczestnicy zebrali wspomnienia mieszkańców, które zostały potem wykorzystane w pracach nad scenariuszem. Seniorzy z pomocą animatora nauczyli się podstaw konstrukcji, ubioru i animacji lalek. Powstała inscenizacja wierszowanej bajki o życiu mieszkańców wsi. Z grupą teatralną współpracował młodzieżowy zespół filmowy. Młodzi wzięli udział w warsztatach filmowych, a następnie udokumentowali działania teatru kukiełkowego. Efektem wspólnej pracy był krótki film szkoleniowy na temat wykonywania lalek. Film razem z folderem promocyjnym trafił do innych organizacji i szkół zainteresowanych teatrem lalkowym.