lokalizacja
Bysław, kujawsko-pomorskieedycja
II (2009-2010)obszary działań
integracja międzypokoleniowaAnimatorzy:
Włodzimierz Dębicki – kiedyś był komendantem Straży Pożarnej w Tucholi, obecnie jest prezesem Stowarzyszenia Kulturalnego „Cisowy Łuk” w Bysławiu i liderem zespołu „Frantówki Bysławskie” dającego ponad 50 koncertów rocznie. Autor kilkudziesięciu piosenek, baśni i legend regionalnych. Zapalony wędkarz i żeglarz. Kolekcjonuje szkło użytkowe i gospodarcze.
Katarzyna Mróz – uczy techniki w Lubiewie. Pasjonuje się haftowaniem, a przygodę z haftem krzyżykowym kontynuuje od najmłodszych lat. Wyszywając, tworzy obrazy, które najczęściej przedstawiają krajobrazy oraz postacie z filmów i bajek. Swoją pasją zaraża koleżanki. Lubi odwiedzać rowerem sąsiednie miejscowości. Chciałaby, żeby w okolicy było więcej miejsc i inicjatyw integrujących lokalną społeczność.
Organizacja wspierająca: Stowarzyszenie Kulturalne „Cisowy Łuk” w Bysławiu
Miejscowy kolekcjoner starych narzędzi i sprzętów Edwarda Chmara potrzebował pomocy przy uporządkowaniu i dokumentacji gromadzonych przez lata zbiorów. Nie wszystkie narzędzia były należycie opisane, niektóre wymagały odświeżenia. W ramach projektu uczniowie gimnazjum wzięli udział w zajęciach ze starszymi mieszkańcami regionu, by zdobyć wiedzę o dawnych sprzętach, ich przeznaczeniu i nazewnictwie. Pod opieką kolekcjonera oraz nauczycielki techniki oczyścili, sklasyfikowali, sfotografowali i opisali eksponaty. Pracom tym towarzyszyły warsztaty fotograficzne dla osób w różnym wieku. Młodzi ludzie przeprowadzili wywiady z seniorami. Efektem wspólnej międzypokoleniowej pracy jest strona internetowa z katalogami sprzętów zgromadzonych w Szkolnej Izbie Tradycji oraz Muzeum Narzędzi Rolniczych i Rzemieślniczych w Bysławku. Projekt zakończyło uroczyste spotkanie uczestników projektu połączone z poczęstunkiem i prezentacją zdjęć z przeprowadzonych działań.