lokalizacja
Toruń, kujawsko-pomorskieedycja
IV (2011-2012)obszary działań
integracja międzypokoleniowaAnimatorki:
Emilia Betlejewska – przez ponad 34 lata pracowała w Teatrze Lalek, a także prowadziła zajęcia teatralne. Obecnie jako prezeska fundacji Pro Theatro zajmuje się edukacją dzieci, młodzieży i dorosłych. O teatrze wie wszystko, także to, jak stworzyć lalkę i jak ją animować. Pasjonuje się także malarstwem, rzeźbą i architekturą.
Weronika Droszcz –pochodzi z Ciechocinka, przez wiele lat była wolontariuszką w Klubie Seniora „Ostoja” w Toruniu, gdzie prowadziła zajęcia z edukacji zdrowotnej, języka angielskiego i komputerów. Ukończyła Szkołę Liderów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Zawodowo poświęca się edukacji osób dorosłych. Wśród swoich pasji wymienia jazz, teatr i Kaszuby.
Organizacja wspierająca: Fundacja Pro Theatro
Nietolerancja wynika często z niewiedzy i powielania stereotypów. Osobom starszym wytyka się bierność, niedołężność, a tymczasem wielu seniorom młodzież mogłaby pozazdrościć energii. Młodzi torunianie mieli okazję przekonać się o tym podczas przygotowywania wspólnego przedstawienia z osobami starszymi. Tematem była właśnie tolerancja. Teatr nie zna wieku, a ciekawe role znalazły się dla każdego. Uczestnicy projektu zaczęli od międzypokoleniowego spotkania integracyjnego, by podczas każdych kolejnych warsztatów lepiej się poznawać. Wszyscy zgłębiali tajniki zawodu aktora, poznali zasady budowania postaci, ćwiczyli ekspresję sceniczną. Opracowali scenariusz i stworzyli scenografię. Sztukę wystawili w Toruniu i Ciechocinku. Spektakl został sfilmowany i udostępniony w internecie.