lokalizacja
Warszawa, mazowieckieedycja
X (2017-2018)obszary działań
filmAnimatorki projektu:
Hanna Sławińska – już w latach 80. w Stanach Zjednoczonych spotkała się z teatrem improwizacji PlayBack, w którym widzowie byli zachęcani do dzielenia się własnymi opowieściami, a aktorzy na poczekaniu zamieniali je w przedstawienie. Zachwyciła ją, jak ta forma wpłynęła na głębię relacji uczestników. Jest pasjonatką pracy z ludźmi i ciągłej nauki nowych umiejętności.
Ada Gąska – trzy lata temu brała udział w kursie digital storytelling (DST), czyli cyfrowych opowieści. Jednak dopiero spotkanie z Hanną sprawiło, że przygotowała warsztaty z tej metody. Była to dla niej również okazja rozpoczęcia pracę z grupami międzypokoleniowymi. Dla niej digital storytellingto narzędzie do komunikacji międzypokoleniowej.
Organizacja wspierająca: Stowarzyszenie Pracownia Filmowa „Cotopaxi”
Grupa osób 60 + i młodych zbierała opowieści i tworzyła ich wersje wideo. Podczas warsztatów opartych o metodę digital storytellinguczestnicy zdobyli wiedzę z zakresu tworzenia narracji, wykorzystania cyfrowych narzędzi (kamery, aparaty) do opowiadania, poznali podstawy montażu oraz nakręcili autorskie wideo, ale także nauczyli się, jak pracować w grupie międzypokoleniowej i jak czerpać z wzajemnych doświadczeń. Korzystanie z cyfrowych narzędzi audiowizualnych stało się pretekstem do odbudowy umiejętność słuchania i mówienia – komunikacji między grupami wiekowymi, które na co dzień mają ze sobą ograniczony kontakt. Dwuosobowe zespoły przygotowały autorskie wypowiedzi audiowizualne. Efekty pracy uczestników można było zobaczyć na specjalnym pokazie dla mieszkańców.