lokalizacja
Baranowo, pomorskieedycja
X (2017-2018)obszary działań
integracja międzypokoleniowaAnimatorki projektu:
Beata Korynt – odkryła historię mieszkańców okolic Baranowa przesiedlonych na te tereny w ramach Akcji „Wisła” dzięki warsztatom, w których uczestniczyła jako dziecko. Teraz sama zachęca innych do śpiewu i teatru, wykorzystując pasję twórczą do budowania relacji między mieszkańcami i do poznawania trudnej historii tych ziem.
Ewa Orzechowska – od dzieciństwa fascynują ją historie opowiadane przez starszych ludzi i z czasem rozwinęło się też jej zainteresowanie sposobami, jakimi ludzie radzą sobie w trudnych czasach, co ich podtrzymuje na duchu, daje nadzieję i ukojenie. Ubolewa nad tym, że obecnie sąsiedzi nie mają ze sobą bliskich relacji, nie spotykają się ze sobą. Chciałaby to zmienić.
Organizacja wspierająca: Kaszubski Instytut Edukacji Teatralno Artystycznej
Dawniej to wiadomo, „była bieda, ale była lepsza zgoda”, a kiedy skończyła się praca, to „schodzili się i śpiewali”. Te słowa starszych mieszkańców Jasienia i okolic zainspirowały animatorki. Osią projektu były dawne pieśni: łemkowskie, zebrane od osób żyjących dziś na ziemiach Bytowskich i kaszubskie – pochodzące z nagrań terenowych zapisanych na płycie Cassubia Incognita. Mieszkańcy Jasienia i okolic, starsi i młodsi, stworzyli grupę wokalną, a zatrudnieni instruktorzy zrobili aranżacje wybranych pieśni i szkolili grupę w śpiewie. Powstała płyta CD z pieśniami łemkowskimi i ukraińskimi, a aranżacje zostały przedstawione szerszej publiczności na koncercie, by pokazać różnorodność kultur mieszkańców ziemi bytowskiej. Projekt był kontynuacją wcześniejszych działań, również związanych z próbą ocalenia pieśni łemkowskich.