lokalizacja
Łódź, łódzkieedycja
IX (2016-2017)obszary działań
historiaAnimatorzy:
Jacek Łagodziński – jest pełnym pasji emerytem, który na nowo odkrywa świat i nie chce popaść w marazm. Zawodowo przez wiele lat związany był z branżą poligraficzną. Kocha książki, szczególnie biograficzne i historyczne, interesuje się fotografią i ma naturę społecznika. Nie wyobraża sobie życia bez muzyki i fantastycznych sąsiadów. Ma silną potrzebę zrobienia czegoś dla swojej bałuckiej społeczności, a zwłaszcza dla mieszkańców kamienicy, w której mieszka.
Krzysztof Kowalczyk – łączy studia na Uniwersytecie Łódzkim z pracą w firmie produkcyjno-handlowej. Jako łodzianin i historyk amator ma duży szacunek do postaci historycznych. Działał w Stowarzyszeniu Historycznym „Strzelcy Kaniowscy”, które gromadzi materiały, wspomnienia i pamiątki związane z Łodzią, dba o pomniki historii i groby poległych. Ponadto prowadził zajęcia dla młodzieży w Muzeum Tradycji Niepodległościowej oraz pomagał w organizacji pikników historycznych. Współtworzył audycje radiowe. Interesuje się modelarstwem i muzyką.
Organizacja wspierająca: URBAN FORMS
Co łączy Halinę Szwarc-Kłąb i rodzinę Schwarz z Wiednia? Przypadek i historia. No i kamienica. To właśnie tu wychowywała się dziewczyna żołnierz Armii Krajowej i tu w 2004 roku podczas remontu została znaleziona waliza wiedeńskich Żydów o podobnie brzmiącym nazwisku. Animatorzy uznali, że warto przyjrzeć się obu tym historiom i przybliżyć je mieszkańcom Bałut. Zachęcili też uczestników projektu do własnych poszukiwań, odkrywania w swojej okolicy tajemnic przeszłości oraz zbierania pamiątek i wspomnień. Międzypokoleniowa grupa rozpoczęła starania o mural i tablicę pamiątkową na ścianie kamienicy poświęcone Halinie Szwarc-Kłąb, założycielce pierwszego w Polsce uniwersytetu trzeciego wieku. Zakończeniem działań był piknik sąsiedzki, podczas którego zaprezentowano zdjęcia i pamiątki mieszkańców tej wyjątkowej kamienicy.