Animatorzy projektu: Stanisław Borny, Mariusz Chmielowiec

Organizacja: Stowarzyszenie Koło Chłopa

Okres realizacji: 1 września 2014 – 30 czerwca 2015

 

Stanisław Borny podobnie jak jego ojciec zawodowo zajmował się kowalstwem. Obecnie jest na emeryturze, ale lubi aktywnie spędzać czas. Od lat działa społecznie w radzie parafialnej, jest członkiem Stowarzyszenia Koło Chłopa. Zbiera materiały historyczne o własnej rodzinie oraz stare książki o tematyce historycznej, związanej z rzemiosłami. W swojej kolekcji ma m.in. książkę o kowalstwie autorstwa taty.

Mariusz Chmielowiec studiuje na Wydziale Górnictwa i Geologii w Lublinie, pracuje jako kierowca. Interesuje się motoryzacją, historią Polski oraz sportem. Posiada dwa motorowery z lat 70., które zamierza odrestaurować. Pomaga tacie w zbieraniu i renowacji starych, ludowych przedmiotów; są wśród nich rzeczy przywiezione z Bośni. Większość przedmiotów można podziwiać w Skanseniku w Tomisławie, prowadzonym przez tatę Mariusza. W wolnych chwilach lubi podróżować w nieznane sobie miejsca.

Jak wypiec dobry chleb, zrobić piękną koronkę, wypleść wiklinowy koszyk, czy wykuć piękną metalową ozdobę będzie można się dowiedzieć podczas cyklicznych spotkań organizowanych w Tomisławiu. Starsi mieszkańcy Tomisława i sąsiadującego Osieczowa posiadają wiele umiejętności, które są niezwykle cenne i przydatne, warto, by się nimi podzielili. Poprowadzą więc warsztaty w Skanseniku, podczas których młodzież będzie mogła spróbować swoich sił w rękodziele i rzemiośle. Młodsze dzieci podczas zajęć lekcyjnych przygotują krótkie inscenizacje pt. „Rzemiosła naszych dziadków”. Międzypokoleniowa grupa poszuka bośniackich i ukraińskich wpływów na ich lokalną kulturę i tradycję, zapozna się ze zwyczajami panującymi w polskich rodzinach mieszkających przed 1946 rokiem w Bośni. Na zakończenie wszyscy spotkają się na wspólnym pikniku, gdzie będzie można podziwiać powstałe podczas warsztatów przedmioty i zaśpiewać z zaprzyjaźnioną ludową kapelą.