lokalizacja
Bierutów, dolnośląskieedycja
XII (2019-2020)obszary działań
integracja międzypokoleniowaAnimatorki:
Grażyna Kurowska – emerytowana nauczycielka gospodarstwa domowego. Praca przy realizacji projektu pozwoliła jej powrócić do lubianych, ale dawno nieużywanych technik haftu i technik tkackich, a działania z dziećmi daje dużo satysfakcji i pozwala zachować dziecięcy entuzjazm w codziennym życiu.
Justyna Pietroń – od 22 lat mieszka w Bierutowie i jej głównymi motywacjami do działań była potrzeba zmiany wyglądu tamtejszych budynków oraz stworzenie oferty kulturalnej dla mieszkańców miasta, szczególnie dzieci i osób starszych. Ma troje dzieci i chciała im pokazać, jak bardzo to, co się w ich środowisku dzieje, może zależeć bezpośrednio od nich i jaką frajdą może być działanie na rzecz innych osób.
Organizacja wspierająca: Ośrodek Kultury i Sportu w Bierutowie
To cykl warsztatów rękodzielniczych prowadzonych przez grupę seniorów z Bierutowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku dla dzieci i młodzieży z miejscowych szkół. Podczas spotkań dzieci poznały różne techniki zdobienia tkanin, takie jak haft i aplikacja. Materiały wykorzystana podczas warsztatów pochodziły z recyklingu – organizatorki chciały uświadomić dzieciom i młodzieży, że można mieć wpływ na poprawę stanu środowiska i zanieczyszczenia rzek. Prace, które powstały w czasie spotkań, przedstawiają faunę i florę rzeki Widawy. Ze względu na pandemię prace nad projektem została podzielona między uczestników spotkań i realizowana chałupniczo, a wystawa prac miała miejsce w internecie. Udało się stworzyć trzy instalacje, które zostały zaprezentowane w różnych przestrzeniach miasta. Powstało też wiele dodatkowych dekoracji, m.in. chorągwie do powieszenia na ulicach miasta, proporczyki do dekoracji rynku. Został zredagowany biuletyn informacyjny, którego wydawanie będzie kontynuowana.